• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    MVEK
    MVEK --- ---
    MAR_TINA: Nemůžu to vyvrátit, ale mluvím o překyselení žaludku, ne organismu. Ale to, že k překyselení žaludku (a pálení žáhy) vedou sladká jídla je obecně známý a i doktory uváděný fakt.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MVEK: to co jsi našel byly esotericko-detoxikační žvásty o "okyselování" , které se nezakládají na faktech, nýbrž na pocitech.
    MVEK
    MVEK --- ---
    MAR_TINA: Ok, můj Gloglo včera někde našel (dneska už ne), že je cukr zásada, a že právě proto na jeho přítomnost v trávicím traktu tělo reaguje produkcí kyselin (a odtud překyselení žaludku; což jako sám mívám pocit, že po sladkém mám v puse kyselo).

    Ale jestli v případě řepného cukru jde hlavně o sacharózu a je to, jak píše Moirain, tak asi v pohodě, pH džemu se cukrem nezvýší.

    Ale vrtá mi hlavou pak třeba ten mátový sirup a podobné, nicméně laicky nemůžu odhadovat pH máty apod. Asi by to chtělo nějaký měřič lepší než lakmus:-).
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    MVEK:
    1. řeší se pH celého systému, takže jak kompot, tak marmeláda ma pH pod kritickou hranicí
    2. pH závisí hodně na koncentraci roztoku
    3. sacharoza je molekula, která při rozpuštění jejích krystalů ve vodě nedisociuje, takže pH vodného roztoku je neutrální

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MVEK: Cukry (nízkomolekulární sacharidy) jsou kyselé, tj. přesněji pH jejich vodného roztoku je nižší než 7,0. A to docela o dost nižší než 7 (mám dojem, že někde mezi 5,0-6,0).
    MVEK
    MVEK --- ---
    Hloupý dotaz k tématu - cukr je zásaditý, to pak dostatečně oslazený džem apod. nepřekročí to pH?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: a originál je v České kuchařce od Juliany Fialové ;)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: to samé si říkám s Martininým receptem na bramborové knedlíky, ale tam aspoň vím, kdo je autor a koho když tak prosit do pošty :))))
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: a tady: [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ] je ještě postup pro sirup přímo z lisované/svařené šťávy.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Jo, podle tohohle postu šťávuju, co tu visí. A furt si říkám, že si ho musím přepsat, protože tu navěky viset nebude :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: není. ale jsem tak líná hledat kuchařku, že jsem zkusila všechny možné kombinace (on ten příspěvek v sobě totiž nemá klíčové slovo sirup) a dohledala ho tady :-)

    obecný recept na ovocné sirupy
    [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]

    recept na mátový sirup
    [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: a zrovna ten byl výbornej! není v Domácnosti?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: skenovala jsem sem obecné návody na zavařování ovoce:
    [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]
    [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]

    a ještě jsem si jistá, že jsem někam dávala univerzální návod na ovocné sirupy, ale nemůžu ho najít :-(
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    MAR_TINA: rozhodně ten zásadní rozdíl mezi kyselými a nekyselými konzervami, přesnou definici dodám až v pondělí, doma nemám skripta ani jinou literaturu (něco mám i elektronicky a do jisté míry mohu poskytnout)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    prosím, nápady, co na nástěnku, sem :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MOIRAIN: na nástěnku se mrknu, stejně by chtěla nějak upravit nebo spíš vytvořit
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MOIRAIN: dtto na obilniny bylo k tomu, že těm bych se vyhnula, protože nevím, jak se budou chovat :-)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SQUZZA: klid, radši se zeptat ;)
    Ale asi by to chtělo dát do záhlaví nebo na nástěnku? Tohle se tu opakuje často a přinejmenším u těch dětí jde docela o hubu.

    TRISSIE: Já bych řekla, že obilniny, jak mají vysoký podíl škrobů, se budou chovat zas jinak, ale bez konzultace s literaturou, kterou nemám k dispozici nevím, nicméně pravidlo na kyselé/nekyselé konzervy stále platí
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    TRISSIE: no radsi to nebudu delat vubec, uz takhle mame dost veselo diky nezralym travicim pochodum :))) odjime mrazak a pouziju ten.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SQUZZA: pokud chceš dělat přesnídávky bez cukru, tak rozhodně sterilovat (a myčka stačit nebude, potřebuješ udržet na 80-85C po dobu 15-20 minut).
    Ovoce nebo zelenina, to je jedno, ale masovým bych se vyhnula (vyšší riziko botulinu, jak píše MOIRAIN, kratší trvanlivost). Obilniny dtto, těžko říct, jak se budou chovat. A dodržovat velmi úzkostlivou čistotu při celém procesu.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    MOIRAIN: super, diky za informaci a sorry za opakovany dotaz.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam