• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: já bych to zavřela a nechala přes noc v teple a pak dala vychladit.

    Když trápím mléčné krystaly vodním nálevem, tak pak při sekundární fermentaci jsou ochotný tlakovat tak, že to uteče z té láhve, pokud s ní blbě zacházím.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: Víčka nemám dotažena úplně na fest, takže kdyby se to chtělo extrémně natlakovat, asi to pod víčkem nějaký oxid vytlačí.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: to v té druhé lávhi - je to zavřené a nebo ti CO2 prchá?
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Tak si pořád nějak nevím rady s tím vodním kefírem...
    Čekal jsem kvašení, bublání, perlení jak u šampáňa a ono pořád nějak nic...
    2 litry vody, cca 200g krystalků, cukru dost (normální + třtinový), cca 8 hrozinek (ne bio, ale alespoň proprané v horké vodě). Takhle to bylo minimálně 48 hodin, možná o kousek víc.
    Pak jsem to slil do 2 lahví - do jednoho litru přišlo už jen trochu máty, do druhého litru dva vanilkové cukry.
    V lahvích to je dalších 36 hodin.
    Teď to bublá a lehce zašumí, když s tím zaklepu, ale jinak nic extra. Na chuť je to pořád sladké (obzvlášť u toho s tím vanilkovým cukrem, ale ten zase víc perlí).
    Co s tím? Nechat pořád na pokojové teplotě? Nebo je něco špatně, mám to vypít a dát šanci dalšímu pokusu?
    Chci z toho mít něco jako "burčák na pochodu" :) Je to vůbec reálné?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Zrada - kvas z těch krámků s ruskými specialitami je normální limonáda se sladovým výtažkem, byť teda ta základní chlebová chuť tam je nějakým extraktem dodaná. Ale rozhodně to není kvašená tekutina.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jako alkoho, jogurt, kvas, majolka, chipsy a jiné produkty přátelských bakterií jsou fajn, ale zlato - to je celkem výzva!

    Superman-strength bacteria produces gold
    http://news.msu.edu/story/superman-strength-bacteria-produces-gold/
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    Díky blogu Zuzkyou jsme dali druhou šanci jablečnému octu z loňska (muž ho nevylil, ale vedl ho jako technický, na odrezování bajonetu apod.). Odležení mu vážně pomohlo, přesune se do sklenice a do potravinové sekce špajzu. Díky!
    CHANA
    CHANA --- ---
    VERONIKA22: Jdu pozdě, ale přece.
    Moje máma dělá tvarohy z osmilitrových hrnců mléka, množství tvarohu pak závisí na požadované tvrdosti. Mléko nechá kysnout samovolně bez přísad v teplé místnosti - dává ty hrnce nahoru na horní skříňky kuchyňské linky. Před cezením si musí mléko sednout - tzn, že má mírně rosolovitou konsistenci, jako třeba domácí jogurt. V létě je to hotové za jeden den, se snižující se teplotou se doba sedání prodlužuje. Mléko v tomhle stavu zahřeje, tak aby mohla na hrnec bezbolestně sáhnout (ale ona má "azbestové" ruce). Prý čím víc mléko zahřeješ, tím je tvrdší tvaroh a menší množství, čím méně zahřeješ, tím měkčí tvaroh. Nepřeváří. Tvaroh jde vyrábět pouze z mléka, co si sedne - to jest mléko od krávy nebo z mlékomatu. Když mléko zkysá a sedne v lednici, tak už většinou bývá hořké, protože to trvá dlouho a to mléko už je moc staré, takže je lepší nechat ho kysat v pokojové teplotě.
    Sedlé mléko nalije do látkového pytlíku (používá nějaký polyester, plátno by prý bylo moc málo propustné) a zatíží na "šeráčku" - to je takový dřevěný lis, co se pokládá na lavor, aby měla kam téct syrovátka.

    Já dělám tvaroh jen když mi zbyde dobré mléko a stačí na to jemný cedník (asi ideálně plastový) lépe se pak čistí než textil. Mám domácí tvaroh fakt ráda, ale pokládám to za drahý špás, protože z litru mléka dostanu pár lžic tvarohu a syrovátku nemusím.

    ZUZKAOU: Versi s přidanou kyselinou citronovou (v případě mojí mámy syntetickou) nazývá "sýr". Někde jsem se dočetla, že to dělají i v Góvindách a říkají tomu panýr. Mám dokonce pocit, že jsem se to dočetla u Tebe:)
    Prostě ten panýr a tvaroh mají dost odlišnou chuť.

    VIKY_K: u mojí mámy se syrovátka z tvarohu a z panýru liší dost. Ta z panýru mi chutná ještě méně než ta z tvarohu.
    FLU
    FLU --- ---
    LOJZA: disiricitan draselny by tomu teoreticky nemel vadit. pouzival jsem ho pri vyrobe cideru ke konzervaci a i tak to kvasilo o sto sest. ale je pravda, ze v kefiru se muze chovat jinak.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: OK :)
    BTW, ta šťáva je tohle: Realime. Kupuju to občas, když nejsou k sehnání limetky,
    protože je to asi fakt z limetek (žádné esenciální oleje, aroma, barviva a tak...
    až na ten antioxidant, kterého jsem si všiml až teď).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: tak až se ti přemnoží, tak se hlásím o vzorek.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: Dal jsem to do dalšího nálevu ještě včera večer, po ránu to vypadá nadějně - začalo to trošku bublat.
    ZUZKAOU: Řekl bych, že jich tam je ještě víc. Nevážil jsem to, ale 200g jich asi bude.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A teda nevím kolik těch krystalků máš, ale tři litry to je tak na 100 g krystalků.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: vyzkoušej další nálev. Ta šťáva jako byla z nějaké lahvičky? A dala bych tam víc cukru.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Nevím, jestli jsem si nezabil krystalky vodního kefíru.
    Založil jsem cca 3 litry vody, 10 lžic třtinového cukru a asi 4 polévkové lžíce šťávy z limetek.
    Po 24 hodinách žádná změna barvy / vůně / chuti. Žádné bublání.
    Dodatečně jsem si všimnul, že šťáva z limetek nebyla tak úplně "natural", jak jsem si myslel, ale obsahuje antioxidant disiřičitan draselný :(

    Co s tím? Omýt krystalky a zkusit znovu čistý roztok? Nebo je to v háji?

    Díky za rady.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Recepty na kysané kečupu, majonézy, hořčice, chilli omáčky a vůbec.

    Cultured Condiment Recipes | Lacto-Fermented Condiments
    http://www.culturesforhealth.com/cultured-condiment-recipes
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A v rámci experimentů s tím, jak teda funguje ten internetový marketnig jsem spáchala blogu facebookovou stránku.

    https://www.facebook.com/Zkvaseno
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    kchůl - fermentované brambory a z nich udělané chipsy
    Traditional Foods Recipes
    http://nourishedkitchen.com/recipes/?recipe_id=6002230
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A něco o konjugované kyselině linolové a střevních, či žaludečních bakteriích

    http://www.vuzv.cz/sites/Marounek%20CLA(2).pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam