• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VANEK: von jim to (naštěstí) ve sktuečnosti nikdo moc nečte, to mi přijde na blog víc návštěvnic z mimibazaru než za stejnou dobu ze storyous...
    VANEK
    VANEK --- ---
    Dnes sláva, monetizace přijde nejpozději pozítří!
    10 otázek pro foodblogera: Zuzka Oukrabková (Zkvašeno.cz) | Storyous Magazín
    http://storyous.com/cz/magazine/10-otazek-pro-foodblogera-zuzka-oukrabkova-zk
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    Mám vlastní tříletí jablečný ocet. Pomalu v průběhu roku ztrácel kyselost a nabíral ořechovou vůni. Teď má chuť a vůni docela výrazně ořechovou a kyselý prakticky není. Je to u jablečných octů běžné? Předloňský bohužel nemám, jen loňský a ten je normálně kyselý a jen lehoučce vonící po ořechích.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    ZUZKAOU: Ok dík, pošlu je pryč. Byl to jeden celý pytlík, takže už nemám z čeho otestovat.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOSTDOGG: nejspíš na nich někde něco sedělo, co se tam dostalo během výroby/skladování/ze vzduchu, z kvasné nádoby/z vody...

    Jestli to smrdí, tak to nejez. Zkvašený vločky nijak extra nejsou cítit, je to takové dost neutrální. Ten balíček holt sněz tepelně upravený. Případně zkus malý vzorek rozkvasit nějakým startérem, jestli to přebije tu smradlavou bakterii.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    Nekvasil jste někdo ovesné vločky? Něco se mi na nich asi pokazilo a docela by mě zajímalo co. Pořád lezou ven, každých tak 4-5 hodin a musím je pěchovat zpět, což by problém nebyl, ale nějak hrozně moc a nevábně začali smrdět, na čuch je to dost nepříjemný. Nevíte, co to může být? Nejspíš je pošlu do stoupy... A ty vločky jsou drcené, kdyby to mělo mít vliv.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KAMAHL: černé plošky tam nepatří. Nepovím ti co to je, ale nejedla bych to. Já se časem naučila rozlišovat mezi dobrým puchem natta a těmi zbylými, ale uznávám že to je poněkud nepřenosná dovednost.

    Natto je mrcha.
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    Zkouším dělat vlastní natto. Jsem na pochybách, jestli to probíhá správně. Na některých bobech se utvořily černé plošky, ale moc ne, nejsem si jistý jestli je to plíseň nebo je to správně. A páchne to fakt hodně intenzivně, je to normání? Co do barvy, slizu a struktury mi jinak přijde že to probíhá cca jak bych očekával.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZUZKAOU: Děkuju ti za rady...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BEBERA: stravitelné to bude - stravitelnost je daná jednak enzymatickými změnami při tom odležení a druhak pečením - tím se naštípou ty škroby na stravitelné. Nízké PH zde nepotřebuješ dosáhnout, bo to je dostatečně tuhé těsto a perník, takže není potřeba naštípat škroby kyselostí tak, aby nebyly mazlavé jako při řidším těstu na chleba.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZUZKAOU: mám teď v lednici kilo těsta na staročeský perník podle tvého blogu (1:1 pšenice:žito). Vzhledem k tomu, že já to nemůžu, je to určeno primárně pro děti. Je to dobrý nápad použít žito, když to těsto nekvasí? Nebo stačí jen pořádně propéct, aby to bylo dostatečně stravitelné? A přišla jsi už na to, co se s tím perníkovým těstem během dlouhého ležení v lednici děje? Díky
    SARRI
    SARRI --- ---
    ZUZKAOU & GHOSTDOGG: salep/sahlep/sahlab a pod. je instatni napoj z "mouky" namlete z hliz orchideji .. bezne k dostani v arabskych obchodech k memu prekvapeni .. treba v galaxy food na dejvicke ho maji .. dava se cajova lzicka do zhruba 1/4l zahrateho mleka treba
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DOUPLE: tohle by mělo fungovat spolehlivě. TA voda by neměla být horká - max 40 stupňů a té soli by měly být 2-5% (tedy 20-50 g na litr). Pokud bys to zkoušel s cuketama teď z obchodu, tak bych za to neručila, bo jsou kdoví odkud, kdoví jak skladované a kdoví co na nich bydlí.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    DOUPLE: neboj, ja jsem tak trosku chaot a lempl, ale kvasi mi vsechno:)
    DOUPLE
    DOUPLE --- ---
    Hola, muzou prosim zkusenejsi rict zda tenhle recept potrebuje nejakej "upgrade for dummies", nebo bude hladce fungovat tak jak je?

    Mladučké cukety (priemer do cca 2,5 cm) umyjeme, odrežeme konce, pozdĺžne prekrojíme na polovičky alebo štvrtiny. Ukladáme do 5 litrového pohára alebo nejakej nádoby, prekladáme kôprom - kvetom aj byľou, celou stonkou, ak máme listami viniča a pod., príp. pridáme cesnak. Zalejeme teplou slanou vodou, najlepšie prevarenou. Na 1 liter vody asi 1,5 polievkovej lyžice soli. Cukety musia byť pod hladinou, vyčnievajúce chytajú hnilobu. Preto ich v pohári "zašprajcujeme" paličkami od lekára, ružicou z plastovej fľaše a pod., príp. v nádobe zaťažíme miskou, na ktorú dáme hrnček s vodou a pod. Udržujeme v teplej miestnosti, kým nevykvasia. Samotné kvasenie urýchlime krajcom bieleho chleba, ktorý zabalíme do plátenka, po vykvasení vyhodíme, ale vykvasia aj bez toho. Po vykvasení cukety vyberieme a uložíme do menších pohárov, zalievame precedeným roztokom a držíme v chladničke.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOSTDOGG: to poznáš na chuti - pokud chutná přesoleně... Ale pousta mléčných bakterií vydrží hodně soli. Prostě se to pokazilo, to se stává...
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    ZUZKAOU: To budu muset teda ještě vitamín B vyškrabat z petky :D

    Ještě nemohla být ta ředkev naopak moc soli? Jako že jsem to tím v podstatě zakonzervoval?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOSTDOGG: usazenina jsou odumřelé kvasinky a bakterie - zdroj vitamínu B.

    Škrábat starší zeleninu, čerstvou a bio jen umýt - na slupce sedí divoké kultury. To že se zkazila může bejt spousotu faktorů - nejčastěji přístup vzduch a případně málo soli.

    Salep v čajovnách je ze šáchoru, ten v turecku je z prosa. Aha - do 4 litrovky je pytlík a to je půlkilo...
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    Zkusil jsem zázvorovku aka pirátský grog a je to moc dobré a naprosto jednoduché i na přípravu. Asi to začnu dělat ve velkém :) Akorát se mi tam v lednici teď dělá nějaká bílá usazenina (není na závadu chuti), nevíte, co to je?
    (http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/09/divoka-zazvorovka-cili-piratsky-grog.html)

    Zkusil jsem základní bílou ředkev s cibulí a něco se pokazilo. Má se ta ředkev oškrabat? Jestli ne, tak by tam přec byla hlína. Možná jsem to teda přesolil, a tím zabil, po pár dnech nebublání jsem to zkusil zředit do dvou nádob, ale stejně nic. Pak už to stálo moc dlouho, vonělo to tak nějak ne úplně nejlépe, tak jsem to raději vyhodil. A nešlo mi to teda nějak moc nadusat, dost se to vzpouzelo a pořád vynořovalo.
    (http://zkvaseno.blogspot.cz/2013/03/bila-redkev.html)

    Teď jedu oves. Zatím mám základ, zfermentováné vločky, lehce nakyslé, šlemovité, moc dobré hned z kvašáku. Z kvasu zkouším kysel. Není kysel náhodou sahleb, který mívají v čajovnách? Těším se na zítřejší ovesnou kaši :D Jen podotýkám, že poměr na stránkách ZUZKAOU 1kg vloček a 3l vody musí být chybně. Dal jsem kilo vloček do pětilitrovky a byla téměř plná, byl jsem línej to nějak řešit a říkal jsem si, že přece ty vločky toho dost nacucaj. Povedlo se mi do nich nacpat necelé dva litry vody. Větší problém byl, že třetí den mi utíkaly všude po lince a revoltovali ze sklenice ven :D Příště dávám do dvou sklenic s polovičním množstvím vloček v každé.
    (http://zkvaseno.blogspot.cz/2014/10/oves.html)

    Ještě teda chválím ZUZKAOU blog, super inspirace, ač kvasím už dlouho, tak zpravidla klasiku, teď jsem rozjel styl alá "co potkám, to zkvasím" a parádně to oživuje jídelníček a za málo práce, hodně muziky :)
    PHUSHI
    PHUSHI --- ---


    kimči ze 14 kg zelí, to by mohlo chvilku vydržet... (+ ředkev do falafelu)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    WENOUSH: blbě, moc blbě. Aspergillus se dá koupit u makrobiotiků jako poněkud předražené koži , ale v koláčcích jsou ještě kvasinky. A nejdřív fermentovat koži a pak přidat evropské vinné kvasinky moc nefunguje, respektive výsledky jsou - no bude z toho takový horší ocet na vaření. (mělo to být rýžové víno)

    JEdnu dobu mívali vietnamci balíček rýže na víno i s koláčkem, ale když jsem ho scháněla na podzim, tam kde jsem to kdysi koupila, tak už ho neměli. Paní číňanka v Malešicích taky nic nemá.

    Daj se koupit přes ebay, ale jen po jednotlivých kusech. Nejlíp aby ti někdo ze známých kdo jede do asie přivezl pytel.

    [ Nabídka/poptávka dovozu/zasílání zboží do/ze zahraničí: pojďme si vypomoct ]
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam