MANFRED: podívej se.. to, že je někdo "způsobilý k práci" neznamená, že jeho práce má nějakou tržní hodnotu. To, že bys někoho rád
viděl pracovat (protože např. ty sám pracovat musíš,nebo protože seš si jistý, že si zasloužíš nepracovat, to je fuk) neznamená, že je jednoduché najít pro něčí práci využití, že po daných (základních) schopnostech existuje poptávka.
určitě něco tušíš o fungování nabídky a poptávky. pokud je nějaký produkt snadno substituovatelný, má to vliv na elasticitu poptávky po tomto produktu. jestliže ta tvoje "pazoura schopná pracovat" umí s lopatou nebo s kladivem, tak to ještě vůbec nemusí znamenat, že na trhu je po ní poptávka. Místní mafián chce BMW. To lopata vyrobit neumí, tzn. mafián tak jako tak nemá moc fantazie, co s tím lopatou dělat (nejjednodušší cesta k BMW je ve sféře šedé až černé ekonomiky). Já nejsem mafián, ale i mě dochází fantazie, co by lopata mohl dělat: ve skutečnosti, v genech má zakódované, že když předvede, že na nějakou práci nestačí, příště jí nedostane zadanou, nebo dostane k ruce někoho dalšího a budou se navzájem hlídat, aby té práce za stejnou časovou jednotku udělali max. polovinu (opět: odpozorováno ze života). Tenhle stav (možná, kdo ví) vzniká v důsledku toho, že lopata není nijak zainteresovaný na budoucím případném výsledku svého snažení: je odfiltrován od rizika (dostane zaplaceno konstantně - bez ohledu na budoucí úspěch daného podniku) ale je taky odfiltrován od případného zisku (i když by podnikatel případně zaplatil daně, což většina podnikatelů dnes příliš nechce, tak stát stejně peníze rozfofruje za nesmysly, z hlediska toho lopaty... ). Tzn. ta práce postrádá smysl z celé řady hledisek: pokud si vydělá aspoň minimální mzdu, deformuje se tím trh (výše minimální mzdy zkreslí náklady...), pokud ji drakonicky zrušíš a zaplatíš pouhé tržní odhodnocení nekvalifikované práce, vydělá si pracovník zase stěží na přežití (v dnešní době ani to ne). samozřejmě je lepší tu práci nechat dělat vozíčkáře, který bagr bude dálkově ovládat joystikem (a zblízka sledovat práci na displeji třeba z quadricoptéry opatřené kamerou...), než zdravého člověka s lopatou... ale dnešní systém tohle nezohledňuje.
tebe zajímá práce jako psychologicko-sociální fenomén - chceš s ní nějak převychovávat občany, zejména ty nemajetné podle všeho (ostatně: najdi si, co o metafyzice práce ve fašismu psal např. Egon Bondy - dnes jsem to zahlédl u někoho na Twitteru, zrovna...). to ale nic nevypovídá o tom, jestli po práci existuje tržní poptávka (a opět: ZP by posílil poptávku, dost rovnovměrně a i u nízkopříjmových skupin... takže je možné, že by paralelně s tím vzrostla i poptávka po nekvalifikované práci...)
k tomu dalšímu.. hmm, třeba sex byl ve většině historických společností dost striktně regulován, až cca do minulého století (institut manželství, + k tomu socialistický systém stavěl např. homosexualitu mimo zákon až do 80.let 20.století). sex s nezletilými je regulován dodnes... nevím, v jakém světě žiješ, jedna věc je, že charakter té regulace se oproti pravěku či starověku celkem změnil... ale úplná "deregulace" sexu podle všeho přesto není na pořadu dne... spíš teď půjde o fine-tuning a slovíčkaření, co se týče pojmů jako zletilost, znásilnění či placené sexuální služby...
ad potřebnost/nepotřebnost: je to složité, třeba debaty na NYXu jsou dost nepotřebné, kolikrát jsem si říkal, že kdybych přestal takto prokrastinovat a udělal věci, které odkládám, tak třeba budu slavit ve svém oboru víc úspěchů :-) obecně tu nepotřebnost myslím na jiné úrovni, než ty: ty si věříš, že způsob obživy, který si najdeš, si vždy sám před sebou zdůvodníš. já naopak, bez ohledu na to, co říkají jiní, budu vždycky nahlížet na absurditu, nesmyslnost a zbytečnost jakékoliv práce, kterou budu kdy vykonávat (je teda pravda, že dokud neklesnu tak hluboko, abych se zaměstnal např. v továrně na zbraně, tak tu nesmyslnost nevnímám nějak tragicky: je to prostě "nula", nikoliv "záporné číslo"...)
možná je pár profesí, které mohou naplňovat pocitem hlubokého smyslu - různí lékaři, záchranáři a vůbec různé podobné "drtivě všeobecně prospěšné" profese (zajímavé: často fungují více či méně mimo rámec trhu, tak či onak díky veřejným rozpočtům). evidentně ale nežijeme ve světě LEGO panáčků, kde si podobné profese může dovolit vykonávat snad 90% populace :-) ostatním doporučuju zbavit se předsudků.