• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: A ty reprezentujes kterou skupinu? Tupoboty, podle kterych rostou jitrnice rostou na stromech a peceni holubi letaji nepodminene do huby? :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK:
    FARFELOO:

    myslím, že příklad s Trumpem docela pěkně ukazuje, že může existovat i degenerované sebevědomí.

    ale já bych na to šel ještě jinak: já jsem ve skutečnosti prostě jen tak hloupý, že věřím na to "pravdoláskařské" heslo roku 1989 "zpátky do Evropy" (asi stejně, jako i komunisti měli svoje "věřící levičáky" - sekulární humanisty, kteří kupodivu nedělali jen kariéru, ale třeba vystudovali medicínu a nechali se nuceně nasadit někam do prdele a snižovali tam reálně kojeneckou úmrtnost...).

    Věřím, že otevřená občanská společnost západního typu prostě potřebuje nějakou míru konsensu svých občanů. Prostě některé hodnoty nejde vnutit násilím - naopak je potřeba vyhrát pro ně "srdce a duše".

    A kdykoliv vidím arogantní, povýšenou argumentaci, tedy potenciální zárodky různých Trumpů - tak se jen děsím, kolik nových "užitečných idiotů" pro různé online kremleboty a čínoboty a já-nevím-jaké-ještě-další-boty takový člověk svých chováním zase vytvoří.

    Nikdo nejsme ostrov - všichni svých chováním tak či onak ovlivňujeme chování těch druhých kolem nás.

    Znovu připomínám metaforu, že dnešní sportovní zápasy se od těch Aztéckých liší tím, že poražený tým po ukonční zápasu neobětujeme bohům. A zavést ZP v prostředí kapitalistické konkurence by nebylo ničím jiným - civilizace, která zavedla ZP, by se od té naší lišila právě jen natolik, jak ta naše se liší od té Aztécké.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LUBOB: jedna možná pointa je, že dnes pračky a ledničky nevyrobí člověk, ale něco s vysokou mírou automatizace. ale hlavně: např. jediná myčka nádobí spotřebuje méně vody a energie, než když stejné množství nádobí umeješ v ruce.

    poměrně jednoduchou úvahou zjistíš, že i pro menšinu, která si jen chce zajistit slušnou kvalitu života, ale současně nechce ty kolem sebe vyhladit, může být výhodné poskytnout té většině nějaké prosteředky k tomu, aby spotřebovala méně zdrojů. tohle je právě nenápadný půvab volného trhu, liberalismu, apod.: že existují velmi konkrétní mechanismy, které vedou k tomu, že vlastního prospěchu lze dosáhnout nečekanými aktivitami (zdánlivě bez protihodnoty)

    (např. když dost lidí nastrkáš do MHD, zbyde ti na silnicích a hlavně ulicích víc místa pro osobní auta = v jistý moment se bezplatná MHD může vyplácet těm, kteří jí nikdy nepoužjí.. atd., atd.)

    popravdě, u Facebooku nebo Googlu to všichni chápou a moudře pokyvují hlavami a mluví o revenue stream z reklamy (ale není proti logice, že by reklama měla fungovat na lidi, kteří v první řadě za používání nějaké služby ani nejsou ochotni zaplatit? proč jim potom stavět sociální síť a ne třeba bezplatný hotel, jehož všechny chodby budou pokryté pečlivě cílenými reklamami? :-))

    představ si např. situaci, kdy máš dav lidí, kteří ti serou do řeky, a ty nechceš mít znečištěnou řeku.. ale absolutně není (z jakéhokoliv důvodu - nedostatek zdrojů, motivace, whatever) v jejich silách tento problém řešit vlastmí silami. máš v podstatě jen dvě možnosti: vyhladit je (nebo vyhnat, apod. - prostě zbavit se jich) - a nebo jim vybudovat čistírnu odpadních vod zdarma (a jako odměnu mít čístou vodu v řece).

    lidství se samozřejmě od svého zrodu (a ještě před ním - viz války opičích tlup) pere s tímto dilematem, a samozřejmě kromě těch občasných genocid nastávají i jiné extrémní situace, kdy někdo něco dostane zadarmo a ještě to rozbije (asi proto, že tuším, že tím, že by to používal, by vlastně vznikl prospěch někomu, koho nenávidí...). ale v podstatě civilizace velmi zvolna vyrůstá spíš kolem těch, kdo ty situace řeší tak, že občas kvůli jejich vlastnímu pohodlí a prospěchu získá občas někdo "neoprávněný prospěch", něž kolem těch, kteří to řeší destrukcí....

    jestli někdy někdo zavede ZP, tak se skutečně domnívám, že to bude daleko spíše souviset se situací, kterou popisuju (tzn. že někomu pak ti, kdo budou ZP pobírat, budou méně škodit/konkurovat/oponovat/whatever), než se situací, kdy by někdo tvrdě vybíral daně a pak takto získané prostředky rozdával (už proto, že výběr daní je v podstatě docela pracný a složitý a související represe velmi nákladná...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: ehm, ehm.. myslíš nejvíce naší "kultury", nebo nejvíce naší "zábavy"? (nic proti zábavě, že ano, sranda musí bejt, ale...)

    Jinak slyšel si např. o
    Supplemental Nutrition Assistance Program - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Supplemental_Nutrition_Assistance_Program
    ?

    SNAP benefits cost $74.1 billion in fiscal year 2014 and supplied roughly 46.5 million Americans with an average of $125.35 for each person per month in food assistance.

    Ve skutečnosti - vzhledem k obecně nižší ceně potravin v USA než v EU to není zas tak málo. Některé představy mi přijdou dost odtržené od reality... já aspoň vím, že o USA vůbec nic nevím (moje dva pobyty v USA splňují kategorii "surreálno" jo a BTW, viděl jsem na vlastní oči WTC ještě když stálo :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: takže v podstatě i zloděj si svůj výdělek vlastně tvrdě odpracoval, zatímco kdo by pobíral ZP, je vlastně více "parazit", než zloděj?

    oh, well...

    (zvláště v kontextu toho, že jinde vehementě porušování copyrightu pokládáš za "krádež", ačkoliv teda připojit se tak kvalitně k internetu, aby to umožňovalo pirátění, je vlastně taky docela pracné...)
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Dneska je to tady i na mě dost silná káva.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEAMON: ano, velký nárůst "akcionářů" státu vyplácejícího ZP by byl problém. V podstatě ZP by na občany tlačil, aby se snažili o exkluzivitu svého občanství, což je celkem pravicový princip. Levice je inkluzivní, a tudíž si uvědomuje, do jaké pasti by se dostala, kdyby ZP skutečně podpořila (na úkor minimální mzdy).

    Stejný problém má už demokracie jako taková, ale tam je to zmírněno tím, že jde většinou o zastupitelskou demokracii a že okruh záležitostí, o kterých reálně volení zastupitelé mohou zastupovat, je poměrně omezený. ZP by ale byl něco jiného - z definice vyplývá, že by nešlo o žádný přídělový systém, ale o volně směnitelné prostředky, tedy o reálný zdroj ekonomické moci (byť relativně titěrné oproti moci těch, kteří mají akumulovaný větší kapitál)

    Popravdě nevím o zemi, kde by demokracie a systém ZP koexistovaly: státy, které mají blízko k ZP (typicky různé ropné emiráty), jsou současně málokdy demokratické. Paradoxně asi nejblíže ke koexistenci něčeho jako demokracie s něčím jako ZP by mohl mít např. Irán.....
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    FARFELOO: desive cteni.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    FARFELOO: Hm no ja nemam pocit, ze sa v diskusii vseobecne tvrdi - ten co je bohaty si to musel zasluzit. Skupina bohatych vznikla rozne, ale to ze existuje nejaka mnozina zlodejov neopravnuje nejaku represiu voci skupine ako celku.

    Osobne mam skor pocit, ze momentalne si vela ludi naopak mysli, ze ten co je bohaty je velmi casto zlodej / moralne pochybna osoba. Ale to je skor otazka spolocenskej klimy.

    Ok takze ked chces brat ludom, co bohatnu a nepracuju - komu konkretne chces teda brat? Vies nam tu skupinu nejako priblizit?

    A suvisiaca otazka - myslis, ze im dokazes zobrat tolko aby sa s tym dalo financovat ZP?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: mimochodem, sice ekonomicky vzdelani nemam, ale 20let se zivim sam a nejsem zamestnancem statu. takovy xchaos ma tusim par semestru ekonomickeho vzdelani pri VSE... ;0)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: no a jak poznas cloveka, ktery bohatne aniz by pracoval...? to snad vis i bez postovani nejakyho clanku, u kteryho se bojim, ze to bude zase xchaosovina.

    napadaji me takovi rentieri, ti nepracuji a mohli by byt takovym krasnym cilem luzy, ktera by chtela to same... renta.. stat jako akciovka.. nzp.. a uz sme u xchaose.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: Ne na ukazování! Na ekonomice! Přední ekonomové to dávno pojmenovali a je možný to řešit systémově. Já vím, že tady v téhle diskuzi nemá moc z vás ekonomický vzdělání, ale to neznamená, že se všichni řídí pocitově jako třeba ty... schválně si přečti ten článek, který večer postnu. Až ho přečteš, tak se můžeš ozvat.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO:
    chceme brát lidem, kteří bohatnou, aniž by pracovali! ; Akorát, že to není pravda naopak, neplatí tedy: "kdo je bohatý, určitě si to musel zasloužit."

    jak takovyho cloveka poznas, i zlodej a tunelar musi vynalozit nejaky usili. ale povim ti jednu vec, politiku postavenou na zavisti a ukazovani, ze ten a ten si ty prachy nezaslouzi, protoze si musel nakrast tu uz nekdo zkousel zavest... pomatujes na zemedelce, drobne podnikatele po roce 1948....?

    //poradne se zamysli nad romanem, ktery budes psat, aby nebyl za bolsevickyho curaka.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    SEAMON: S tím já ale souhlasím. Věřím tomu, že mají být lidi po zásluze odměněni. To je v pořádku. Problém je v tom, že je z toho takové sebenaplňující se proroctví. Což je vidět i v tomto auditku:

    Naše kultura byla na meritokracii založená: "každému co si zaslouží" a tak. Na těhle principech funguje ekonomika. Akorát, že to není pravda naopak, neplatí tedy: "kdo je bohatý, určitě si to musel zasloužit." A přesto tomu lidé věří protože jsou kulturně zvyklí, že to tak má být.

    Místní auditko má asi tyto názory: "kde na to vezmete? Brát lidem, co tvrdě pracují a dávat je nemakačenkům?" nebo "kapitál je práce" (nad tímhle se bavím pořád). A odpověď je: ne nechceme brát lidem, kteří tvrdě pracují, chceme brát lidem, kteří bohatnou, aniž by pracovali! Ale na to musíme ten mýtus obousměrné meritokracie napravit. A neberte mě za slova, já nevolám po nějaké revoluci. Myslím, že je potřeba pouhá korekce efektů globalizované liberální ekonomiky. Tady jsme jako lidstvo ještě historicky nebyli, copak není fajn udělat pár odvážných úprav, aby podstata naší společnosti mohla fungovat dál? Proč se tak úporně držet status quo, když máme dost signálů o tom, že něco není jak by mělo?

    Mám doma rozepsaný další post s linkem na článek o rentách a nerovnosti, tak na to potom ještě navážu.

    SEAMON
    SEAMON --- ---
    FARFELOO: Hm len meritokracia je takpovediac zakladnym ludskym prejavom. Ci chces ci neches, svoje okolie stale hodnotis podla toho co pre teba vie urobit - ci uz praktickymi zrucnostami, alebo socialnymi zrucnostami alebo aspon telesnymi vlastnostami.

    Proste ohavneho, socialne neprijemneho a prakticky neschopneho cloveka nebudes preferovat, lebo jednoducho nema pre teba hodnotne vlastnosti.

    Takze realne ak hovoris o nejakej "slusnej osobe", tak uz nastavujes urcite kriteria ktore by mala mat.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    XCHAOS: Dlouhodobé řešení je globální ZP, ale ten je pochopitelně ve fázi prudkého růstu populace v Africe zatím nemožný.

    Takze velky narast "akcionarov" statu je pre ZP problematicky, ci ako?


    XCHAOS: Ale aj dnes je kopec miest kam mozu ist "do divociny" - len to znamena presne to co to znamenalo kedysi, ze si odkazany sam na seba a ze ked nemakas nejes. Tj. je to priestor kde dokaze dlhodobo prezivat len malo ludi a prosperovat este menej. Samozrejme, ze taku divocinu v EU nenajdes, takze su tam urcite uvodne naklady, len mam pocit ze si to velmi rychlo ludia rozmyslia, ked si realne uvedomia co ta divocina obnasa.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    tak přemýšlím, proč je nejvíc naší kultury z USA, kde vládne kapitalizmus a na nějaké dávky (tím spíš NZP) se tam nehraje... asi to placení hypoték a vykořisťování tlustým kapitalistou je k něčemu dobré :D
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: System do uzkych nezahani. Na pocatku je obvykle chybne rozhodnuti jedince typu zadluzim se, uziju si a pritom nemam na to dostat svym zavazkum. Clovek ale musi umet nest dusledky svych chybnych rozhodnuti. A samozrejme nesmi nastavovat svuj osobni zivotni standard vyse, nez nac realne ma. A neni to o tom, ze by musel spat pod mostem - to v ramci dnesniho systemu vyreseno je, a stoji to verejnou kasu vyrazne mene, nez kolik by bylo treba na ZP.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    XCHAOS: A jakmile tam dorazí první prachy, již nikdy prachovod nebude moci ustat, nároky budou narůstat, počet závislých taky...perfektní řešení :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: mno. co takhle jinak - co když ZP v některých zaostalejších zemích začnou dobrovolně financovat ty země, do kterých se dnes hrnou hromady ekonomických migrantů.. protože to bude levnější, než neustále spravovat díry v plotech, zvyšovat zdi, apod.? :-)

    (jinými slovy: kdo má co nabídnout, ten migruje za lépe placenou prací už dnes. ZP je pro lidi, co v tomhle souboji prohrávají... myšleno třeba i víc, než já...)
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    Uvažuju ZP nikoliv globálně, ale spíš v rámci jednoho státu a jeho občanů
    to uz jsme tu probirali vice nez pred rokem. priznivcum NZP nic nebrani v tom, aby si zalozili svoji vlastni neglobalni komunitu, kde NZP budou praktikovat. pokud se to osvedci, dalsi se budou dobrovolne pridavat. takovi novodobi taborite :-)
    podle toho co tu pises, nemel by byt jediny duvod, proc by to nefungovalo.

    aby byl naplněn duch ústavy a nejzákladnějších občanských práv
    achichouvej. pravo vs. narok. here we go again.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam