• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PETER_PAN: ok, klidně pošta.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Je to na delsi diskuzi. Resim to asi 3 roky, mam primy reference, byl jsem na par mistech a realizacich. Jeden z nejlepsich kamosu minuly rok kolaudoval nizkoenergeticky dum (3 skla, nadkrokevni izolace, 16cm PS, rekuperacka s aktivnim tepelnym cerpadlem), atd. Ted jsem tedy ve fazi ze znovu vsechno do zakladu proargumentovavat a vysvetlovat dusledky uz nedavam :-) Takze se omlouvam.

    Treba ta rekuperacni jednotka. V rekuperacce [kovovy vymenik, ucinnost 60+%] nebudu mit zabudovane tepelne cerpadlo ani prihrev, ale IR panely po baraku (uz timhle konceptem nedosahnes pasiv normativne). Mam argumenty proc jo a proc ne.

    Tady je to OT, v prislusnym auditku je to akorat na shit-storm + placani nesmyslu od ID: CUKI. Idealne pokec u pivka a projektu, beta-projektu a navrhu. Asi bych casem zalozil nejake auditko kam budu postovat ruzne fragmenty s obrazkama a argumentama. Ted na to nemam.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PETER_PAN: můžeš mluvit konkrétně?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    LINKOS: Hele ja tu stavbu hodne resim a splneni normativnich naroku na pasiv, oproti kvalitni nizkoenergeticke stavbe je fakt velky financni krok a hlavne velky kompromis v uzivani. Neni to zdaleka jen o nejaky prolepeni oken, tesnosti obalky atp.

    Ja jsem se smiril ze budu mit treba z 95+% pasiv (klidne ve finale 97), ale ten posledni krok k dosazeni splneni normy platit nehodlam. Navic ani pasiv neni v dusledku uplny pasiv. Je to arbitrarne urcena norma a splnit jeji princip z 95% proste bohate staci.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Less is More
    https://www.penguin.co.uk/books/111/1119823/less-is-more/9781785152498.html

    Book review: ‘Less is More: How Degrowth Will Save the World’ by Jason Hickel | degrowth.info
    https://www.degrowth.info/...k-review-less-is-more-how-degrowth-will-save-the-world-by-jason-hickel/

    The most valuable contribution of Less is More is that it provides an accessible and compelling introduction to ecological and social critiques of growth, and how degrowth could address these, for anyone who is remotely interested in a liveable future on this planet. Beyond the degrowth-curious then, this is a book that I can easily see becoming a staple of introductory reading lists on our current ecological crisis and ways forward. An introduction it certainly is though, and hopefully, for most readers Less is More will be just the start of their exploration of degrowth, rather than the full extent of it.

    Still, from a degrowther’s point of view, the arrival of Less is More means that you will no longer have to persuade your friends and relatives to wade through stuffy academic jargon for them to understand why you won’t shut up about this ‘degrowth’ thing. Jason Hickel has us covered.


    What does degrowth mean? A few points of clarification
    https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14747731.2020.1812222

    Degrowth is a planned reduction of energy and resource use designed to bring the economy back into balance with the living world in a way that reduces inequality and improves human well-being. Over the past few years, the idea has attracted significant attention among academics and social movements, but for people new to the idea it raises a number of questions. Here I set out to clarify three specific issues: (1) I specify what degrowth means, and argue that the framing of degrowth is an asset, not a liability; (2) I explain how degrowth differs fundamentally from a recession; and (3) I affirm that degrowth is primarily focused on high-income nations, and explore the implications of degrowth for the global South.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: no tak pro nas to treba smysl nedavalo - tlustsi zdi, tzn. docela zvetseni pudorysu pri stejny podlahovy plose a celkem znatelnej vydaj navic. pokud to nakonec znamena, ze se pres zimu usetri par polen, je nekde mira, pres kterou to smysl nedava a to je potreba nejak zohlednit. samozrejme pokud to nekomu za investici stoji, at to udela. a to mluvim z perspektivy, kdy mi jde o moznost snizeni ty provozni uhlikovy stopy a moznost energeticko materialovy lokalizace. v tomhle ramci ten pasivninstandard pro nas vysel jako prehnanej (prehnane zamerenej na jeden parametr)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    TADEAS: ta náročnost pasivu oproti kvalitní nízkoenergetické stavbě není zas o tolik větší. Problém je v tom, že mnoho věcí co by měla mít každá nová stavba nejsou standart. Například těsnost obálky, páska okolo oken, dostatečná vrstva izolace pod paracety, dobře provedené zateplení stropu, odpovídající tloušťkou izolace. Atd...
    Pokud se na mnohých stavbách tyhle věci neřeší, tak parametry co mají mnohé domy splňovat splňují jen na papíře.
    Pokud je pak tlak na dodržení těchto věcí jen u pasivních domu není se co divit, že je na ně prohlíženo jako na drahé a složité. Přitom spousta věcí jsou docela jednoduchá řešení, jen pro stavebníky nejsou moc zažité

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS:

    Expert reaction to study using a simulation to estimate how long global warming might continue for if greenhouse gas emissions are reduced to zero
    https://www.sciencemediacentre.org/...-continue-for-if-greenhouse-gas-emissions-are-reduced-to-zero/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: to lepeny drevo se jmenuje cross laminated timber TADEAS

    k tomu ukladani uhliku do struktur mest a budov viz TADEAS

    z hlediska toho stavebnictvi to chapu tak, ze drevo je dobry, pokud jeho ziskavani nekompromituje ekosystemy, ale naopak se pracuje s tim, ze se prodlouzi jeho cyklus, tj. budova funguje jako jeho dlouhodoby uloziste.

    z hlediska tech izolaci a nizkoenergetickejch/pasivnich standardu - dosahnout toho pasivniho standardu je materialove (= i financne) podle me neumerny benefitu, a to nejen z toho financniho, ale podle me i celkovyho energeticko-materialovyho. to kolik se usetri na vytapeni uz je od nejaky tepelny ztraty neobhajitelny z hlediska tech investic. my treba momentalne jdeme cestou nizkoenergeticky drevostavby, kde je kombinace ventilacniho TC (teplo se ziskava s vysokou ucinnosti ze vzduchu odchazejiciho z budovy, cerstvej vzduch se nasava mrizkou "analogove" v kazdy mistnosti zvlast = neni vzduchotesnost ani blower door test), v kombinaci s krbovou vlozkou s vymenikem a podlahovym vodnim topenim (jupiter). nesplnuje to standardy toho pasivniho domu (z hlediska tepelny ztraty ale ne o moc), ani vzduchotesnost, ale na technologie i provoz a z pohledu energeticko-materialovy lokalizace je to treba pro nas optimum.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS:

    Ending greenhouse gas emissions may not stop global warming: study
    https://phys.org/news/2020-11-greenhouse-gas-emissions-global.amp


    In an imaginary world where carbon pollution stops with a flip of the switch, the planet warms over the next 50 years to about 2.3 degrees Celsius above pre-industrial levels—roughly half-a-degree above the target set in the 2015 Paris Agreement—and cools slightly after that.

    Earth's surface today is 1.2C hotter than it was in the mid-19th century, when temperatures began to rise.

    But starting in 2150, the model has the planet beginning to gradually warm again, with average temperatures climbing another degree over the following 350 years, and sea levels going up by at least three metres.

    Under the second scenario, Earth heats up to levels that would tear at the fabric of civilisation far more quickly, but ends up at roughly the same point by 2500.

    ...

    Reactions from half-a-dozen leading climate scientists to the study—which the authors acknowledge is schematic—varied sharply, with some saying the findings merit follow-up research, and others rejecting it out of hand.

    "The model used here is ... not shown to be a credible representation of the real climate system," said Richard Betts, head of climate impacts research at the University of Exeter.

    "In fact, it is directly contradicted by more established and extensively evaluated climate models."

    Mark Maslin, a professor of climatology at University College London, also pointed to shortcomings in the model, known as ESCIMO, describing the study as a "thought experiment."

    "What the study does draw attention to is that reducing global carbon emissions to zero by 2050"—a goal championed by the UN and embraced by a growing number of countries—"is just the start of our actions to deal with climate change."
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PAD: on nízkoenergetický standart už není nic moc, je tam takový rozptyl a dneska by ti splnilo snad všechno. Pokud chceme mít pro klima příznivé stavby, potřebujem stavět pasivní domy, nebo aspoň na jejich spodní hraně.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    k tematu

    Low-Carbon Cement Can Help Combat Climate Change - Scientific American
    https://www.scientificamerican.com/article/low-carbon-cement-can-help-combat-climate-change/
    PAD
    PAD --- ---
    JINDRICH: Mama mi jednou rikala o prispevku na jedne konferenci (venuje se zateplovani vedecky), ktery propocitaval energeticke ztraty tradicnich roubenek v Alpach, takto obalenych kolem dokola drevem. Vyslo jim to v nizkoenergetickem standardu:) Jeden z triku byl, ze tradicne spalovali drevo nejdriv od jizni, potom od vychodni, zapadni a nakonec az severni strany, ktera tak nejdele zustavala zaizolovana. Okna byla mala, spary se zacpaly mechem a zamazaly jilem anebo vapnem, stropy nizke, mistnosti male, dobytek spal pod jednou strechou s lidma. A slo to i bez elektriny, plastu, tepelnych cerpadel, atp.
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    PALEONTOLOG: LINKOS:
    Roubenky se ale dříve na zimu běžně izolovaly smrkovejma haluzema. (alepspoň podle modelů a popisků ve vlastivědném muzeu ve vysokém nad jizerou). To že to aktuální uživatelé těch chalup nedělaj je jiná věc...


    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PALEONTOLOG: ale já se bavil o domech s izolací, těm dům ze dřeva bez izolace není schopen konkurovat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Biden planuje pozvat world leaders a resit klima. Hodne zalezi na americkem senatu (leden)

    Biden has, thus far, spoken to eight world leaders on the phone – and he raised the issue of climate change on every single one. He has also said he will convene world leaders for a special meeting to discuss climate change within 100 days of taking office. His transition team now includes people such as Sue Biniaz, a key architect of the Paris Agreement. The contrast with the Trump years couldn’t be more stark.

    CarbonBrief
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    LINKOS: dřevo má stále lepší vlastnosti než normálně omítnutej barák, nevím co řešiš, prostě je to staební materiál s dobrejma izolačníma vlastnostma. že jsou modernější a lepší ? jsou, ale to není součást výroku.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Schellnhuber je proponent staveni ze dreva, ale myslim ze je to nejak zvlastne napusteny drevo ktery ma nejaky trochu jiny vlastnosti. vic si asi vybavi TADEAS
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PALEONTOLOG: přesně tak, když vynecháš všechny moderní materiály, tak dřevo vede... Jenže deska z drevovlakne není konstrukční dřevo o kterém mluvíš. Proč máš takový problém přiznat, žes placnul hloupost?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    LINKOS: ach bože, když vynecháš keramzity perlity a porobetony, tak dřevo ve stavebních materiálech prostě vede. 0.2, desky z dřevovláken 0,05. takže kdybys tím chtěl izolovat, můžeš. prostě kecy kecy
    Katalog stavebních materiálů
    https://stavba.tzb-info.cz/docu/tabulky/0000/000086_katalog.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam