• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TADEAS: dík, to zní celkem rozumně.

    TUHO: pustim si TUHO: teda tuhle :D

    TADEAS: nepotrebujes me zarazovat do pitomych skatulek, ja tu reprezentuju cloveka, ktery chce s nasledky globalni zmeny zit a ne se jim snazit predchazet, protoze verim v samoregulacni mechanismy prirody vic nez v teorie o tom jak vsechno skonci. S fosilnim palivem to nema nic spolecneho ..

    PALEONTOLOG: dival jsi se na to video co jsem vcera postoval? Vsechny studie maji konfidencni intervaly hluboko pod jednim stupnem a dohromady maji s aggregovany rozptyl kolem 5 stupnu, v cem se nelisi je predpokladany narust teploty. Od tohoto se vse odviji. Clovek nemusi byt nutne skeptik, aby mu tu neco nesedelo.

    TUHO: spis se mu obloukem vyhne :D

    KEB: souhlasis se vsim co tvrdi OSN?
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: zajimavej clanek k tomu je tady (nyrlem z nej asi zkolabuje ,))

    Petro-masculinity is helpful to understanding how the anxieties aroused by the Anthropocene can augment desires for authoritarianism. The concept of petro-masculinity suggests that fossil fuels mean more than profit; fossil fuels also contribute to making identities, which poses risks for post-carbon energy politics. Moreover, through a psycho-political reading of authoritarianism, I show how fossil fuel use can function as a violent compensatory practice in reaction to gender and climate trouble.

    https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0305829818775817
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TADEAS: podle mě jen reprezentuje část společnosti, která má nějaký technický vzdělání a myslí si, že tím pronikne do naprosto nepříbuznýho oboru a všechno odhalí. jenomže to se nejen chlapci a dívky s ing. pletou a myslí si, že po absolvování rychlokurzu na internetu teda ty geovědní obory pochopí, potažmo jak si myslíme, že funguje planeta, ale navíc jako je v posledních dekádách zvykem, názory špiček z oboru přehluší jeden pomatenec v čele země. kdyby lidi věřili oborovým elitám, alespoň by nebylo potřeba vyvracet placatou zemi a mohla by se vést konstruktivní diskuze o opatřeních. halt nezbývá než šlapat zelí a díky kluci (TUHO atd.), že tu trpělivost máte, mě to neskutečně deprimuje, protože těch popíračů je nevyčerpatelný množství. kdyby tak ščlo jen o ploskolebce s vysokou školou života..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    kdybych mel vzit to uplne nejlepsi jadro z toho, co by tu id nyrlem asi tak mohl reprezentovat, tak mi v tom zni ta "fuel extraction culture", ktera je nejakym zpusobem zaintegrovana do te identity tech, kteri aktivne participuji na managementu a developmentu te pro nynejsi formu civlizace klicove formy energetiky.

    the fossil fuel extraction culture, they know they have been providing the energy for this wonderful human experiment. this knowledge is the core of their identity. they are proud of themselves for it. can you blame them for your consumption of what they provided to you? TADEAS

    TADEAS
    TUHO
    TUHO --- ---
    NYRLEM: btw koukam ze lynnasovi vysla i updatovana verze. ma peknou anotaci ,))

    At one degree – the world we are already living in – vast wildfires scorch California and Australia, while monster hurricanes devastate coastal cities. At two degrees the Arctic ice cap melts away, and coral reefs disappear from the tropics. At three, the world begins to run out of food, threatening millions with starvation. At four, large areas of the globe are too hot for human habitation, erasing entire nations and turning billions into climate refugees. At five, the planet is warmer than for 55 million years, while at six degrees a mass extinction of unparalleled proportions sweeps the planet, even raising the threat of the end of all life on Earth.

    https://www.amazon.com/Our-Final-Warning-Degrees-Emergency-ebook/dp/B07YN9WSN8
    TUHO
    TUHO --- ---
    NYRLEM: to video si videl? ja kdysi a mi prijde dost dobry, ale jaksi jde proti tomu, co tady rikas ne?

    jinak proc 1,5-2 stupne otepleni. asi nejlepsi shrnuti kratky jsem videl od johana rockstroma zde.

    Johan Rockström on a +2 and +3 degrees world
    https://www.youtube.com/watch?v=GuQIMnJejHc


    Pokud chces neco delsiho, tak checkni knizku marka lynnase 6degrees. tam kazda kapitola dela syntezu akademickyho vyzkumu, co se stane pri otepleni 1C do 2100. No a neni to hezky cteni.

    Six Degrees: Our Future on a Hotter Planet - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Six_Degrees:_Our_Future_on_a_Hotter_Planet
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM, NYRLEM:

    - ad "mala doba ledova" (aka problematika planetarni vs regionalni):

    The Intergovernmental Panel on Climate Change Third Assessment Report considered that the timing and the areas affected by the Little Ice Age suggested largely independent regional climate changes, rather than a globally synchronous increased glaciation. At most, there was modest cooling of the Northern Hemisphere during the period. - https://en.m.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age


    - ad "Kdo urci co je prihodna koncentrace co2 a proc":

    zatim se teprve snazime o skutecne planetarni instituce odpovidajici na nasi schopnost prostrednictvim managementu zdroju potazmo developmentu civilizacnich infrastruktur planetu menit - IPCC, COP atp. cele ty scenare jsou o tom, jak chceme zit a co pro to musime delat. rozhodnuti sice padaji, nakolik jsme schopni te seberegulace jako spolecenstvi nebo nakolik naopak budeme zregulovani situaci, kterou vytvorime, to je pribeh prvni poloviny 21. stoleti (druha uz bude sklizen dusledku tech ne/rozhodnuti)


    - ad "kdo vybral 1751 nebo 1850 jako referencni a proc"

    To better define the Paris Agreement’s commitments, we need to select a suitable starting point for when humans began to influence the climate. However, there is no perfect choice.

    Previously, the period 1850-1900 has been used as the historical baseline, but this period includes some large volcanic eruptions and is after greenhouse gas concentrations had already started to rise. We suggest that the earlier period of 1720-1800 is a better choice for this baseline. This is because the major natural factors that also affect Earth’s climate – the levels of solar and volcanic activity – were both at similar levels to today (see Figure 1).

    This is important because we want to assess the changes due to human activity, rather than changes because of other factors. For example, the early 1800s were cooled by several large volcanic eruptions and so are unsuitable for a baseline. And before 1720 there was less solar activity and also several large volcanic eruptions. - https://www.climate-lab-book.ac.uk/2017/defining-pre-industrial/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    OMNIHASH: energetika podobně jako zemědělství nebo programátorství zatím nemají své třídni, ehm sektorové vědomí... tak schovívavost ,)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: tak se jeste nauc davat odkaz na yt video, mas pred sebou velkej kis prace (s tim videem)
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PALEONTOLOG: mezitim jsem samozrejme sbiral nova fakta .. https://www.youtube.com/watch?v=R7FAAfK78_M
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: po tvym antre s pavedou a ideologii je vecna diskuze zbytecna, ale je dobre ti prioomenout, ze meles sracky
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PALEONTOLOG: ale houby .. kdo vybral 1751 nebo 1850 jako referencni a proc? Celej tenhle koncept mi silne pripomina woke pitomosti. Hypoteticky dluh predku. Sorry, ale tyhle zavery uz spadaji spis do teologie nez do ekologie.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: meles blbosti
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TUHO: uvedomujes si, ze 1850 byla mala doba ledova a teplota nebyla pro cloveka prizniva? Kdo urci co je prihodna koncentrace co2 a proc? A od te teprve muzes odvijet nejaky dluh .. tohle je bullshit ..
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TUHO: musime ale zohlednit i odbouravani co2: ionizace, biomasa, sedimenty
    TUHO
    TUHO --- ---
    NYRLEM: Historicky dluh - CO2 zustava (a ohriva) v atmosfere stovky let pote, co ho do ni vypustis. Krome toho, ze mame vyrazne vyssi kumulativni emise regionalne, stale mame vyssi emise (pres mirny a dlouhodoby snizvoani emisi v poslednich letech). A narozdil od CR tak Cina v poslednich letech karbonizace viditelne slape.

    Which countries are historically responsible for climate change?
    https://www.youtube.com/watch?v=6zP0L69ielU


    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM: "bez dostaku stabilni energie dalsi rozvoj zeme nezajisti." presne tal, s dodatkem, ze bez dostatku stabilniho klimatu a dostatevne funkcnich ekosystemu (ahoj, oceáne) ten rozvoj taky nezajisti.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: vzhledem k tomu, co se v číně děje s počasím za poslední rok, jim tenhle optimismus dlouho nevydrží
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: Historickym dluhem jsem myslel to, kdy a v jake mire, se emice CO2 produkovaly, protoze se CO2 castecne kumuluje, nebo mozna lepe receno jenom castecne odbourava. A to je arguemnt, ktery pouzivaji rozvojove ekonomiky vzdy: "vy jste si vybudovali pokrocilou ekonomiku s pouzitim fosilnich paliv, a po nas chcete, abychom se jich uplne vzdali?"
    CEZ si snizil emise tak, ze prodal uhelne eleketrarny. Udelat to musel, protoze podle pravidel o jednotnem a liberalnim trhu byl CEZ prilis velky pro cesky trh.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: o jakém historickém dluhu mluvíš? Já žádný dluh nemám a pokud jde o nějaký mravní postoj, máš pro něj čísla?
    Jak souvisí snížení emisí CO2 s privatizací je mi rovněž záhadou, čím jsem si ale jistý je, že nám to nenařídila EU :) už jen proto, že ČEZ dneska privátní není a spor o to se rovněž nevede. Co se nastavilo regulací byla výstavba odsíření.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam