• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    RAINBOF: Vtip je v tom, ze to nikdo nevi a nemuze vedet, takze nam zbyva spousta teorii, ktere jsou vice nebo mene pritazene za vlasy :)
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    SALVATOR: Dobrý, kruh se uzavřel. :D
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Ja nekde cetl ze to byly masturbacni pomucky. Cert se v tom vyznej.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KOVOVAMINCE: To si mohla dost dobře i číst ode mě :-)

    [SALVATOR @ Zjištění]
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    KOVOVAMINCE: Což jsem teda četl jako vysvětlení "když to vyřezáváš podle sebe (a nemáš zrcadlo, protože duh), tak ta perspektiva vypadá hodně zkresleně".
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    RIMSAK: Mám dojem, že figurky považovaný za hračky nemaj tak výrazný křivky... Ale tady je asi každá teorie dobrá. :)
    RIMSAK
    RIMSAK --- ---
    KOVOVAMINCE: nemohly být Venuše panenky pro malé neolitické holčičky?
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    NELLAS: Ony jsou totiž zajímavý všechny! :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    KOVOVAMINCE: Někde jsem četla, že tahle je jediná štíhlá v Evropě, ale očividně špatný zdroj :)
    Ale stejně mi Venuše z železné rudy přijde zajímavá :))
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    NELLAS: Já bych chtěla jen dodat, že netlustá venuše neni úplně výjimečná. I v archeoparku v Pavlově (btw vřele doporučuju návštěvu) maj vystaveno víc sošek různých tvarů a z různých materiálů.

    A #kdysijsemněkdečetla #neověřeno #teorie že ty venuše asi měly zajišťovat plodnost a tak si je děvčata vyráběla sama k obrazu svému.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    NELLAS: právě jsem objevila, že věstonická venuše je soška z keramiky a ne řezba z kosti nebo klu.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Petřkovická venuše, někdy nazývána Landecká venuše, je paleolitická kamenná plastika, kterou objevil 14. července 1953 archeolog Bohuslav Klíma na lokalitě z období kultury mladšího gravettienu na ostravském vrchu Landek. Jde o 4,6 cm vysoké bezhlavé torzo těla mladé ženy vyřezané z krevele (hematitu). Nalezena byla pod mamutí stoličkou v místě pradávného sídliště lovců mamutů. V její blízkostí bylo nalezeno mnoho kamenných artefaktů a kosterních úlomků. Stáří sošky je odhadováno na 23 000 let. Výjimečná je např. tím, že absence hlavy byl zřejmě autorův záměr, nebo že na rozdíl od jiných pravěkých venuší znázorňuje mladou štíhlou ženu. (zdroj: Wiki, nechtělo se mi vymýšlet, jak to napsat vlastními slovy)

    Jo, a je trvale umístěna je v Brně.
    ULO
    ULO --- ---
    Věděli jste že, ježci jsou zdatní lezci po stromech? Klidně do výšky 6m. Tedy přesněji řečeno umí lézt na stromy, dolů volí rychlejší cestu, vytvoří klubíčko a spadne. Bodliny absorbují náraz. Helmy inspirované ježčími bodlinami jsou ve vývoji.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    STENNY: V roce 1989 dokonce měla Pepsi 6. největší válečné námořnictvo na světě (17 útočných ponorek, fregatu, křižník, torpédoborec).
    STENNY
    STENNY --- ---
    V roce 1972 se Pepsi dohodla se SSSR na monopolu dodávání kolových nápojů. Jenže rubly bylo zakázané vyvážet ze země a stejně je nikdo nechtěl, takže následovalo několik kuriózních výměnných obchodů, ve kterých Pepsi získala mimo jiné spoustu vodky, nějaké ropné tankery a taky 17 ponorek a 3 válečné lodě.
    Pepsi ponorky a válečné lodě prodala na šrot, takže jsme přišli o možnost vidět flotilu v barvách Pepsi, potápějící náklady Coca-Coly; každopádně se zachoval bonmot zástupce Pepsi, který Bushovu poradci pro bezpečnost řekl: "Odzbrojujeme Sovětský svaz rychleji než vy."
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    MATEEJ: * A to byl jen jeden z bodů seznamu nespravedlností, které chtěli první katoličtí občanští aktivisté změnit
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MATEEJ: Tak v těchhle úvahách by se dalo pokračovat do aleluja. Velkej hladomor atd. atd.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SULTHAN: prvni album vydala kapela queen v 73, zalozili se 70
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    MATEEJ: Ono taky univerzální volební právo je poměrně nové. Sice spousta zemí umožnila ženám právo volby už kolem roku 1918-1920 (hlavně země, které si po válce tvořily nové ústavy), tak Švýcarsko na federální úrovní až roku 1971 a Lichnštejnsko až 1984. Nebo třeba v Austrálii mohly volit ženy, ale původní obyvatelé získali právo volit až v roce 1962. Ve spoustě zemí existovaly podobná omezení (např. v USA omezení pro nebílé odstraněny až v roce 1965 pomocí Voting Rights Act).

    K tomu bych připomněl, že v UK byla až do roku 1967 homosexualita trestným činem.
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    TILIO: Jo, když jsem si četl o počátcích a příčinách The Troubles v Severním Irsku, tak tam byla spousta WTF momentů, počínaje nepopiratelně velmi neférovým postavením katolické menšiny.

    Pro mě je třeba naprosto nepochopitelné, že tam v obecních volbách a volbách do severoirského parlamentu (narozdíl od zbytku Británie) neplatilo, že volit může každý dospělý občan a má jeden hlas. Pokud jsem to správně pochopil, tak volit mohli pouze majitelé nemovitostí, ale nájemníci ne, a ředitelé/majitelé firem měli hlas navíc. Takže střední a vyšší třída, ve které převládali protestanti, byla jasně zvýhodněná oproti nejchudší třídě, ve které byla většina katolíků. K tomu klasický gerrymandering, takže "This meant that in 1968 in predominantly Catholic Derry, where the total nationalist vote was 14,000 and the unionist vote 9,000, the local council comprised 12 unionist and eight nationalist members."

    A to byl jen jeden z bodů seznamu nespravedlností, které chtěli první protestantští občanští aktivisté změnit, viz https://en.wikipedia.org/wiki/The_Troubles#Civil_rights_campaign_and_unionist_backlash

    V čitelnější formě třeba zde: https://www.theguardian.com/politics/2018/apr/22/lost-moment-exhibition-northern-ireland-civil-rights-1968-troubles-what-if

    Centrální britská vláda to až do konce šedesátých let nechávala být na unionistické vládě Severního Irska (a je otázka, jestli přístup "nevměšujeme se do lokálních záležitostí" považovat za fér nebo ne, když viděli, co se tam děje), britská armáda tam přišla až na přelomu 60. a 70. let, kdy už bylo zjevné, že tamní (unionistická) vláda a (unionistická) policie situaci vůbec nezvládá. Chvilku to vypadalo, že by to mohlo být k něčemu, ale poměrně rychle se britské armádě podařilo dojebat, co se ještě dojebat dalo, viz Bloody Sunday nebo masakr v Ballymurphy o pár měsíců dřív (a další chyby předcházely).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam