• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SATAI: to nevím, ale přišel jsem na to skrz jeden místní klub, kde sis údajně mohl na grilovačku přínést nejen veganský, ale taky freeganský jídlo.
    8-]
    SATAI
    SATAI --- ---
    PALEONTOLOG: zacina freegan kazdou konverzaci tim, ze je freegan?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    dumster diving jako sbírání jídla z kontejnerů a vcelku to chápu jako aktivismus i životní styl, někdo měl ale potřebu z toho ještě vyčlenit sbírání veganskýho jídla z kontejneru a nazvat to freeganismem.

    asi aby to hlavně neznělo jako sbírání jídla z kontejneru
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Ex-kolega historik. Občas na FB publikuje medailonky, tak je sem budu krást.

    Mám rád epická vyprávění. Jako dítě mne zaujalo slovní spojení "příběh, který se začal, když prabáby našich pradědů byly ještě dětmi", které používá Radovan Lukavský v předmluvě ke každému dílu Cirkusu Humberto. Připadalo mi to strašně exotické a vonící dálkou (tedy času), jako když někoho jiného osloví příběh z Pacifiku nebo afrického safari. Později jsem nad tím začal přemýšlet a odhadovat, která doba to bude, protože má paměť a rodinná vyprávění sahala maximálně k pradědečkovi. Když jsem pak zjistil, kdy se příběh odehrává, tak mi ty generace pořád ne a ne vyjít. Až za dalších pár let jsem si uvědomil, že mluvčí promlouval k dospělým divákům, tedy generaci mých rodičů. A to najednou začalo vycházet. Před časem si na tyto dětské úvahy vzpomněl a jelikož už o této generaci něco vím, tak jsem si říkal, že se podělím o jeden z osudů, který do ní patří.

    Jeho hlavní aktérka se jmenovala Mariana a narodila se 1812. Žila v jedné z vesnic na panství Úsov (jižní cíp dnešního šumperského okresu), které patřilo Lichtenštejnům. Vdala se a protloukali se životem. Majetku příliš neměli, živili se jako námezdní dělníci v zemědělství, zkrátka podruh. Nic zvláštního. V roce 1843 se však začala objevovat v křestních matrikách jako porodní bába. V této době to znamenalo, že musela absolvovat několik let praxe u již zkušené báby a zřejmě prošla i univerzitním kurzem, aby získala osvědčení (tam je ještě prostor pro bádání, zda jsou příslušné záznamy v Olomouci k dispozici). Ať už kurzem prošlo či ne (v této době začal být povinný), musela absolvovat přezkoušení. V roce 1843 už měla za sebou 5 vlastních porodů, ale 3 děti zemřely prakticky před 1 rokem života. Poté, co začala působit jako porodní bába, tak sama rodila ještě třikrát a všechny děti se dožily dospělosti. Její nejstarší syn je pradědečkem mé prababičky.

    Porodnictví se pro ni stalo hlavní obživou. Prováděla porody nejen v rodné vesnici, ale i ve dvou dalších, které byly v okolí, i když v jedné jen v menší míře. V přiložené tabulce křivka ukazuje, jaký podíl na všech narozených dětech ve vsi měla v konkrétních letech. V jedné z vesnic to byla několik let i 100%. Mezi porodními bábami byla samozřejmě konkurence a fungovalo jich několik. Ze zajímavostí lze uvést, že odrodila 7 dvojčat a několikrát musela křtít děti, které se narodily ve špatném stavu a vzápětí zemřely. Matrika k daným obcím je dostupná jen do roku 1885, takže jsem nemohl sledovat celou její kariéru. Je to skoro neuvěřitelné, ale největší počet porodů vedla až kolem šedesáti let věku a aktivní byla i mnoho let po sedmdesátce. Ke stáří se tedy dostala do situace, že odrodila většinu padesátníků a mladších z vesnice. Babictví ji živilo, ale hmotné poměry rodiny se tím nezlepšily. Když její muž umíral, byl veden jako obecní almužník, tedy de facto žebrák žijící z obecní pomoci. Ona ho přežila o mnoho let a až na nejmladšího syna přežila i všechny své děti. Zemřela v roce 1897. Třeba se podaří v budoucnu zjistit, do kterého roku byla aktivní. Za léta 1843-1885 odrodila takřka tisíc dětí, v nejaktivnějších letech kariéry měla i přes 30 porodů ročně (tehdy to znamenalo nejen vést porod, ale i naučit matku péči o dítě a chodit se o ni starat v šestinedělí). V jednom případě vedla porod jen 14 dní po vlastním porodu.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    JONY: Je to tam.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    JONY: jestli žiješ ve Státech, a nejseš si schopnej najít nejbližší wallmart nebo jinej hypermarket, chyba není na straně vysílače...

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Ve vesmíru je aktuálně rekordní počet lidí, celkem 14.
    7 ISS
    3 Tiangong
    4 Inspiration4
    JONY
    JONY --- ---
    Přihodil bych dva YouTube kanály:

    Film Courage - rozhovory se zajímavými lidmi z filmové branže, vhled do zákulisí a fungování filmového průmyslu

    https://youtube.com/user/filmcourage


    Mark Felton Productions - populárně naučné jednohubky o známých i méně známých momentech druhé světové války

    https://youtube.com/channel/UCfCKvREB11-fxyotS1ONgww
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    IIRC kůži tenkou tak, že bylo vidět jak se jí morek z kostí do kostí přelévá má i nějaká kráska z Ruských bylin.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SALVATOR: Alláhova?
    KURE
    KURE --- ---
    SALVATOR: páně mohameda jsi zajisté myslel ;) není zač.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SATAI: Chraň tě ruka Páně!
    SATAI
    SATAI --- ---
    SALVATOR: máme si udělat screenshoty? ;-)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Prosimvís akorát až nás tady ovládnou ty barbarský muslimský hordy z východu a zavedou tu šarýju, jak slibuje SPD, Ortel a podobný, tak mi připomeňte, ať se tady smažu, jo?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Ja jsem tak ráda, ze tu tenhle klub je, protoze vedle uz by to bylo davno promazany a svet by o hodne přišel:-)
    #kecy
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A btw teda priapismus musí bejt občas hrozná otrava, to bych fakt nechtěl, aby mě něco takovýho v nebi furt otravovalo. Za mě další bod pro to, že většinu lore kolem Islámu musel vymejšlet nějakej sexuálně maniakální psychopat.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SALVATOR: Haha, poznámka s velikostí mě napadla jako první, ale udržela jsem se...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NELLAS: Vzalas mi to z úst, chtěl sem napsat, že to zní jen jako trochu kinky verze Supermana :D
    SATAI: A víme, jak velkýho má Superman pindíka? Teoreticky může mít neustálou erekci a pořád to v těch jeho červenejch spodkách nemusí bejt vidět.

    Nicméně tuhle otázku už za nás někdo vyřešil

    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SATAI: Asi to dokáže kontrolovat, další superschopnost.
    SATAI
    SATAI --- ---
    NELLAS: ten nema nekonecnou erekci. Coz vime, protoze vetsinou beha s upnutymi spodky navrch.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    STENNY: Něco jako Superman?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam