• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    STENNY: Něco jako Superman?
    STENNY
    STENNY --- ---
    SALVATOR: Nebo budou mít blažení kromě nekonečné erekce taky rentgenový pohled.
    Což by mohl být slušný námět na hodně weird komixového hrdinu...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: Taky sem se nad tim pozastavil. To bude ale snad nějaká hyperbola, kterou my, bídní kafir, jen nechápeme. Můj tip je, že to odkazuje na barvu kůže. Hurisky maj možná prostě jen mít bílou kůži.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    MAKROUSEK: Jj, to je podle mě právě ten problém autorit. Koukni jak u nás vypadá rozhodování ve státní správě. Tam se každý bojí převzít iniciativu a zodpovědnost, protože dostane přes prsty.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    RUDOLF: Tak mam par projektu ve vychodni Asii (Cina, Japonsko, Thajsko), takze vim, jak funguji ve sve zemi a praci. A mate pravdu - jednoduche, rutinni ukony jsou dabelsky rychle. Problem se objevi ve chvili, kdy ma dojit k necemu kreativnimu nebo k rozhodnuti. V Japonsku se tomu dokonce rika "analysis paralysis", jako ze cokoli budou analyzovat do nejvetsich detailu, nez udelaji prvni krok.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SULTHAN: Sahih Muslim, kde se dočítáme, že budou pannami, které jsou tak překrásné, čisté a průhledné, že "Skrze jejich kosti uvidíte jejich kostní dřeň a jejich maso" - tohle mi tedy přijde zase jako dost horrorová představa - vidět průhlednou kůží maso a kosti, to by bylo asi trochu jak na výstavě plastinovaných lidí, ne?
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    XCHAOS: Já to myslela tak jako poloodborně, protože existuje i vědní obor, který se zabývá různými kulturami z hlediska klasifikace. A v tom je ta naše západní kultura silně individualistická a ty asijské jsou silně kolektivistické, ve smyslu, jestli je důležitý jedinec nebo nějaký vyšší celek (rodina, národ, doplň si něco dalšího).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAKROUSEK: člověče, viděl jsem při práci čínskýho svářeče.... sluneční brejle, prsk, prsk, prsk, hotovo. a ani jiný profese mi nepřišly "pomalý"... spíš naopak.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    MAKROUSEK: viděl jsi někdy číňany připravovat jídlo? Cywe, to u nás nikdo nedokáže;-) řekl bych že ta tvoje poznámka je čirej rasismus. Spíš bych chápal, že jejich neefektivita pramení z příliš z autoritářské kultury - šéf/zaměstnanec, spíš než že by jako individuality byli neefektivní. Asiati všude na západě ukazují, že umí být efektivní velmi.
    STENNY
    STENNY --- ---
    SALVATOR: A já si k tomu odložím informaci IIRC z Jareda Diamonda, že nejde jen o sociální percepci/bublinu, ale taky o koncept práce. Evropské plodiny vesměs vyžadují nárazové vynaložení velkého úsilí, prokládané pauzami - příprava půdy, setí a žeň jsou náročné, ale mezi nimi jsou periody nižších nároků na péči o rostliny. Rýže vyžaduje téměř neustálé opečovávání a sama příprava správně zavlažovaného políčka je napůl věda a napůl magie; odtamtud asijská přísloví typu "Kdo vstane 360 dní v roce před úsvitem, přinese své rodině bohatství" atd.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    XCHAOS: Já si k tomu tady odložím tohle:

    Wheat and Rice Cultivation Have Deep Cultural Impacts
    https://www.google.com/amp/s/hbr.org/amp/2014/05/wheat-and-rice-cultivation-have-deep-cultural-impacts
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    XCHAOS: Protoze pracujou neefektivne. Potrebujou mnohem vic casu na to, na co nasinec potrebuje casu polovinu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NELLAS: já ti po své poslední cestě po Asii ani nevím, jestli bych to nazval "kolektivismem". spíš je tam nějaká hrozně intenzivní pragmatičnost, ale spoustu profesí vidíš vykonávaných relativně individuálně... nejsou všude velké davy jako ve městech a i v těch městech jsou to často jednotlivci, kteří si jdou za svým. spíš bych jako odlišnost viděl úplně jiný poměr profesionaliity a volného času, než vidíme u nás (u nás je tohle vidět na vietnamských večerkách... ty samy o sobě nejsou nijak kolektivní, spíš rodinné... ale poměr času tráveného prací je prostě jiný, než v naší kultuře...)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SALVATOR: jsem děvče zkažené a představila jsem si porno se sedmadvacet metrů vysokýma průhlednýma pannama a normálně velkýma arabama a... no, jako na koukání dobrej bizár, ale nevím, jak moc by si to užívali ti arabové :-)

    (a ještě ke všemu jsem tam měla překlep, o sexu s panama, čímž se mi představa obohatila o panamské klobouky a teď mám kafe v klávesnici)
    AMANT
    AMANT --- ---
    SALVATOR: nekde v centrale lidi, co chtej bejt pobodany na ulici od nakyho magora?
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Scientia non habet hostem nisi ignorantem.

    JONY
    JONY --- ---
    Nedávno se to detailně rozebiralo v nějakém vedlejším auditku lidmi, co v USA žili resp. žijí. Celkem nepřekvapivě hodně záleží na lokalitě.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SULTHAN: Ano, třeba když jsi chudá študentka ze zahraničí.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    LODBROG: Obdobný problém je prý v některých místech v UK. To ale neznamená, že to vůbec nejde, je to jenom těžší. Sám jsem v USA pár měsíců strávil. Tam je ten trik v tom, že člověk musí zajít třeba do asijského obchodu (ať je to činský/japonský/indický). V USA žije opravdu hodně Indů a nemalá část z nich se stravuje vegetariánsky. V USA pak není tolik problém s cenou potravin jako spíš výší platů u nekvalifikovaných povolání.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SULTHAN: "Těm se snad dá předcházet vždy."
    Hele, nedá. Nebo ne vždy úplně šikovně.
    Tím myslím to, co říká MEJLA77: "...v USA jsou místa, kde nekoupíte nic jiného než průmyslově zpracované potraviny..."
    To je přesně zkušenost mojí spolužačky, co byla rok v Americe jako taková ta studentská děvka pro všechno.
    Ukazovala mi fotky, jak tam vypadala. Hezká holka, co jí tady v ČR ležely u nohou desítky chlapů, a tam byla odulá a ošklivá, protože jediný co bylo ke koupi v krámech byly prefabrikáty (nebo jít do drahé restaurace, což si česká studentka nemohla dovolit - leda se nechat od nějakého Amníka pozvat; Čech by na to taky neměl).
    Říkala jak jednou měsíčně si šla s velkou slávou někam koupit blbou extrémně předraženou broskev jako jediné ovoce za x tejdnů, a i tak to desetkrát počítala jestli si to může dovolit. Že tam normální zeleninu a ovoce prostě neseženeš - nebo násobně dráž než tady v Evropě. Protože to tam není odkud dovézt - všude jsou řetězce supermarketů s balenýma potravinama, a jinak smůla (A o tvoje zásoby tě oberou v Bruselu na letišti kdyžopouštíš EU).
    Byla tak plná těch konzervačních sraček z prefabrikátů, že už fyzicky ani psychicky nemohla dál.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam