• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    STENNY: Jeremy Clarkson má dokument o střelných zbraních. O Whitworthovi mluví tady:

    Jeremy Clarkson - Inventions That Changed the World Gun (Rus sub)
    https://youtu.be/m_uMxwUs308?t=758
    STENNY
    STENNY --- ---
    SALVATOR: Nedalo mi to a dohledal jsem detaily: Whitworth rifle byla cca 4x dražší než standardní britská pěchotní předovka Enfield 1853.
    Hlaveň se nevyráběla stejným způsobem, jako běžné drážkované hlavně, ale kombinací lití a lisování. Whitworthky měly tím pádem v podstatě hlavně z litiny, jako tehdejší průměrné železné dělo... jen materiál byl výrazně kvalitnější.

    (A jo, je to ten samý pan Whitworth, podle kterého se jmenuje anglosaský závitový standard).
    STENNY
    STENNY --- ---
    SALVATOR: Nejen že nebyl rovný, ale měl asi třikrát prudší stoupání, než byl tehdy standard. IIRC měla Whitworthka jednu kompletní rotaci vývrtu na dvaceti palcích délky a standard byl kolem sedmdesáti.
    Poměrně běžnou reakcí lidí, kteří přemýšleli o koupi Whitworthky pro armádu, bylo "je úplně super, ale absurdně drahá, takže nemáme zájem," čili tvůj dojem je asi správný :).
    Nicméně ten koncept není úplně opuštěný - matně si pamatuju, že Barret před nějakou dobou představil pušku, který vypadala jak moderní inkarnace Whitwortha: vývrt šesti/osmiúhelníkový, střela z tvrdé slitiny (snad mosaz?), ráže kolem deseti milimetrů. Takže asi nadčasový design.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    STENNY: Tyjo, to by mě zajímalo, jak náročná musela tehdy bejt výroba hlavně se šestiúhelníkovým vývrtem. Protože aby udělil projektilu rotaci, tak logicky nemoh bejt rovnej, ale "do vrtule". To by i dneska mohlo bejt celkem drahý.
    STENNY
    STENNY --- ---
    Leckdo si myslí, že všechny palné zbraně před vynálezem jednotného náboje (střela, prach a zápalka v jednom celku) byly přesné způsobem "přibližně tímto směrem k nepříteli." Ne tak docela. Už dlouhé lovecké předovky s drážkovanou hlavní byly mnohdy pověstné tím, na jakou vzdálenost dokáže zkušený střelec trefit... a pak přišel Sir Joseph Whitworth. Ten došel kolem roku 1854 k názoru, že kdyby dokázal nějak omezit tření střely v hlavni a zároveň ji stabilizovat rychlou rotací, výsledná zbraň by měla mnohem větší účinný dostřel, než jiné dobové zbraně. Nakonec se mu to povedlo pomocí atypické dlouhé střely šestiúhelníkového průřezu a pušky s odpovídajícím "hranatým" vývrtem.
    Whitworth rifle při testech dosahovala rozptylu 12 palců na 800 yardů (dost přesné na zasažení člověka) a 140 palců na 1800 yardů (pořád dost na to, aby bylo možné střelit po skupině důležitých lidí a nezřídka někoho trefit). Její střely navíc v letu vydávaly velmi dobře rozpoznatelný zvuk, který měl (jak se ukázalo během americké občanské války) nepříjemný vliv na morálku, přesně podle vzoru "Ježíš tě vidí... Ježíš je pitbull..."
    Whitworthka se totiž stala zbraní konfederačních ostrostřelců, kteří doprovázeli pěchotní jednotky a snažili se likvidovat zejména obsluhu nepřátelských děl. Důstojníkem ovšem také nepohrdli. Asi nejznámějším případem je, když yankeeský generál Sedgwick dohlížel na rozmisťování artilerie před bitvou a jeho muži se začali krýt kvůli projektilům z withworthky, které hvízdaly kolem. Sedgwick dvakrát prohlásil, že se za ně stydí, protože "na tuhle vzdálenost by netrefili ani slona." Pak padl s prostřelenou hlavou.
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    XCHAOS: Já se přiznám, že mě nejvíc baví ty její písničky. :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ALEXIS: tam je spíš zajímavé, že Sabine kope za kvantovou gravitaci, což není ve fyzice úplně mainstreamový přístup. Ovšem to bych tu musel lobbovat za jeden svůj málo navštěvovaný NYX klub :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Spiral (Curved) | Mitsubishi Electric Elevators and Escalators
    https://www.mitsubishielevator.com/products/escalators/spiral
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    Při cestě z Prahy do Olomouce po D1 překročíte evropské kontinentální rozvodí celkem pětkrát; při využítí I/35 celkem třikrát; na většině ostatních cest jen jednou.
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    Zajímavý kanál: https://www.youtube.com/c/SabineHossenfelder/featured
    Fyzika, jednoduché vysvětlení vědeckých principů a vtipné písničky. :)
    AMANT
    AMANT --- ---
    MILKOV: nvm, ani s vasemi skromnymi zbytky latiny se srovnavati nemohu, ta moje vychazi z ucebnic pro zdravotni sestry:) a proto jsem s tim sel sem, mezi chytrejsi lidi, kde se nemusim stydet za to malo;))
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    Kurt Vonnegut měl rád Cheers

    Cheers - Norm & Cliffy [Episode 2.15]
    https://www.youtube.com/watch?v=W3j6XXL1l2M
    MILKOV
    MILKOV --- ---
    AMANT: Nebudou spíš jednoděrní (odkaz na to, že mají kloaku)? Pokud mne mé skromné zbytky latiny nešálí, trema označuje otvor, mezeru, přerušení spojitosti či nezaplněné místo, přeneseně vnitřek. Odtud pak extrema - vnějšek.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Řeka Mandava pramení ve Šluknovském výběžku a protéká postupně ČR - SRN - ČR - SRN, aby se na hranicích s PL vlila do Nisy.
    Dvounásobně hraniční řekou Šluknovského výběžku je i Spréva, která teče až do Berlína, aby se tam vlila do Havoly, která se pak vlévá do Labe.
    AMANT
    AMANT --- ---
    nevim kam s tim jinam, ale zde se schazeji sami moudri lide, tak vam to snad prijde aspon mirne zajimave:
    nejak me napadlo, ze by pro ucely umeni aristokraticke impertinence bylo dobry znat v latine singular od "ptakořitní"

    tak jsem sel na to, v latine je to Monotremata, tak si rikam hm, singular bude trema, hodim do guglu trema a trema je latinsky mezera mezi zuby?!
    takze jsou to vlastne jednomezizubomezerní.
    no a ja mam dalsi tema na vyzkum, kdo a proc prosadil zrovna takovej ceskej nazev pro tenhle zivocisny rad....:)
    AMANT
    AMANT --- ---
    SKORZENY: The loggers’ loss is nature’s gain
    LOL
    SKORZENY
    SKORZENY --- ---
    As you walk among the giant pillars of this green cathedral, you might think you’re among the redwood trees of California. But those are 1,500 miles (2,500 km) away. No, these are the red and white pines of the “Lost Forty” in Minnesota. This is the largest single surviving patch of old-growth forest in the state and a fair stretch beyond. And it’s all thanks to a surveying error.

    The ‘Lost Forty’: how a mapping error preserved an old-growth forest - Big Think
    https://bigthink.com/strange-maps/lost-forty/
    SORROW
    SORROW --- ---
    ASNEK:

    1959 – The Vostok Station (станция Восток), then a Soviet research station in Princess Elizabeth Land, was the scene of a fight between two scientists over a game of chess.[9][2][10] When one of them lost the game, he became so enraged that he attacked the other with an ice axe.[10][9][2] According to some sources, it was a murder,[10][9][2] though other sources say that the attack was not fatal.[11] After a KGB investigation, chess games were banned at Soviet/Russian Antarctic stations by the Antarctic Soviet.
    SATAI
    SATAI --- ---
    ASNEK:
    - Zda to bylo kvuli spolierum neni uplne vyjasnene.
    - Drive byl pravdepodobne zavrazdeny Rodney Marks
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    Sergey Savitsky had been trying to use literature to pass the lonesome months at Antarctic Bellingshausen Station, but his colleague Beloguzov was making it impossible to enjoy his hobby.
    “[He] kept telling [him] the endings of books before he read them,” reported an unnamed source.
    The 55-year-old Savitsky finally had enough and allegedly plunged a kitchen knife into the chest of his 52-year-old tormenter. Part of Beloguzov’s heart was wounded in the first attempted murder ever on the frozen continent of Antarctica, Russian authorities said.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    K té intenzivní zemědělské výrobě jsem se v minulém čísle Vesmíru dočetl o lokalitě Ohalo v Izraeli, datované 21 tisíc let BC, s potvrzeným zemědělstvím (kamenné žací nástroje, mlecí kámen) i domestikací rostlin (změny na rostlinách zvyšující jejich použitelnost). Předběhla svou dobu o minimálně 10k let. O vaření piva v té lokalitě nemůže být snad ani řeč, jedná se totiž o dobu dávno předkeramickou.
    Také jsem se dočetl, že první plně domestikovanou rostlinou byl bezsemenný fíkovník smokvoň. Zvládnul to ještě před začátkem neolitu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam