• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    MISTRKAT
    MISTRKAT --- ---
    PALEONTOLOG: Vždycky jsem přemýšlel nad tím, proč se říká “podříznout jak kůzle”, ale mohl bych se tě zeptat, z jakýho zdroje čerpáš? Ani když jsem chvíli pracoval u koz, ani když jsem četl, jsem nikdy na žádný zvláštní postavení a situace nenarazil.
    TMA
    TMA --- ---
    PALEONTOLOG: Nebylo to spíš "ochoten chovat kozla"? Protože kozel dost nepříjemně páchne, tak ho prostě nechceš mít doma na dvorku, i když je užitečný a nezbytný, bez něj totiž nejsou ani kůzlátka ani mléko. NIMBY efekt v praxi.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SALVATOR: to byl na vesnici většinou jen jeden člověk, co byl ochotnej podříznout kůzle a měl ve společnosti zvláštní status :)
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    SALVATOR: Ta ječící!!!
    Jsem ráda, že jsem se na začátku videa nenapila, jak jsem měla v plánu... :D
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    chybi tomu uz jen nejakej peknej deathmetalovej podkres
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    HAR4NT: Jo. Čím víc duníš, tím seš pro ostatní koaly větší. Čím seš větší, tím míň tě obtěžujou ostatní duniči a spíš si vrzneš.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HAR4NT:

    Funny Goats Screaming like Humans
    https://www.youtube.com/watch?v=nlYlNF30bVg
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KOVOVAMINCE: Kam se hrabe Barney Gumble!
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    PALEONTOLOG: premerit:)) maj hlasy jak dva ulicnici tesne pred pubertou:)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    HAR4NT: se po roce potkali na hranicích teritoria, tak si to musí vysvětlit
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    me bavi tohle
    Two Lynx in Ontario Have Intense Conversation
    https://www.youtube.com/watch?v=eaXmIPHrHmY
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    KOVOVAMINCE: to je uzasny! jako nekde v Libni pred hospodou!:)) takze oni se zastrasujou tim, kdo bude vic dunet jo? tim je "audialne" mohutnejsi a zastrasi konkurenta..
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    KOVOVAMINCE: heh, moje oblibeny zviratkovy video prave dostalo zajimavej kontext:)
    Koala Gets Kicked Out Of Tree and Cries!
    https://www.youtube.com/watch?v=O0cAx1jLbJk
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    Pářící rituál papouška kakapo spočívá v tom, že si samci vyhrabou díru a v tý nízkofrekvenčně kříčí dokuď k nim nepřijde samička. Když to neklapne, prý si někteří jedinci do díry přitáhnou třeba kámen a obtáhnou aspoň ten.

    Koaláci pro změnu mručí na stromech. Když se k jejich stromu přiblíží jinej samec, mručí silněji v hlubších tónech. Podle intenzity mručení odhadne druhej samec statnost konkurenta a podle toho se rozhoduje o případný konfrontaci. Samice který tráví čas na společnym stromě, si podle mručení vybíraj nejlepšího partnera.
    #zvířata #fakta

    BBC News Koalas bellow with unique voice organ
    https://www.youtube.com/watch?v=ynSiIFxV1KE
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JESTEDMAN: Tak. Ja sice psat tesnopisem umim, ale uz to po sobe v naproste vetsine pripadu neprectu.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    NELLAS: A tak to máme rádi, proto sem chodíme! (My, Piškvor)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ... pořádný nerd cave je to až teď :D
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    KUATO: taky mě to zarazilo, psaní na stroji se počítá na úhozy a přes 500 ú/m dávají už jen opravdoví borci. Rychleji to jde těsnopisem, tam se to za mě počítalo na slova, teď se to v soutěžích počítá na slabiky a borci dají i přes 400 sl/m. Těsnopis je zajímavej, ale pokud ho člověk nepoužívá běžně/často, tak mu je k ničemu. A nutno podotknout, že je dost osobní, tzn. málokdy to po vás někdo přelouská, i když samozřejmě má základy, které se učí a ze kterých vychází většina stenografů, jenže v okamžiku profesionalizace se i tyto základy mění tak, aby se dosáhlo úspor. Dokážu přečíst tak 20% mých zápisů v těsnopise (naposled jsem psal tak 28 let zpátky)
    KUATO
    KUATO --- ---
    Státní zkouška z psaní na klávesnici – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_zkou%C5%A1ka_z_psan%C3%AD_na_kl%C3%A1vesnici

    Psací stroj mi v rychlosti nestačil, říká mistryně světa - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/kariera/clanek/psaci-stroj-mi-v-rychlosti-nestacil-rika-mistryne-sveta-127734

    "Důležitý je talent, píle i zručnost. Velkou roli ale hraje technika a metoda psaní," řekla o svém vítězství Helena Matoušková, která je od roku 2003 držitelkou rekordu 928 úhozů za minutu. Pomáhá jí v tom speciální zkratkový systém vyvinutý pro češtinu.

    "Jde o zkratky, které aplikujeme při psaní. Díky takové zkratce se rozbalí celé slovo. Je to jako další cizí jazyk. Komunikujete se zkratkami," vysvětlila.


    prostě těch 1000 znaků za minutu je spis nonsens..
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    KUATO: "Slečno, nepište tak rychle, nestíhám vám diktovat."
    KUATO
    KUATO --- ---
    TMA: 200 slov za minutu se dá napsat na stroji? Jako už je to nějaký ten pátek, ale já dal s bídou 200 znaků, naše nejka dala 250, ale k 1000 znakům, což by mohlo i s mezerama odpovídat těm 200 slovům cesta daleká..
    KURE
    KURE --- ---
    TMA: je někde nějaka metodika, jak si změřit rychlost čtení?
    a ano umim změřit čas a spočátat slova, ale třeba velikost měřeného vzorku, nějaký fígle aby člověk četl jako normálně a nepospíchal když se to měří.... ?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam