• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    NJAL
    NJAL --- ---
    HRAFNAIN: Zajimave. No, budme radi, ze se Dvorakova Humoreska nejmenuje Zeleznice. ;-)
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    Kingsley said he became inspired to write the tune while listening to a popcorn machine

    Hot Stuff: The History of Gershon Kingsley's "Popcorn" - Vintage King Blog - Vintage King
    https://vintageking.com/blog/2018/05/gershon-kingsley-popcorn/
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    HRAFNAIN: Popcorn bude popcornem proto, že je to popped corn.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    SALVATOR: ok then, ó spavedlivý moderátore :]
    NELLAS: Příště nepruď.
    A místo omluvy radši hoď ISM bikinach [jsme na nyxu, visjak :] :P


    btw. jsem zapátral, proč se popcorn jmenuje zrovna popcorn, ale to jsem zrovna nezjistil :D

    Hot Butter nebyli první, autorem je německý skladatel Gershon Kingsley, vyrůstal v Essenu, což je hned vedle Düsseldorfu und Dortmundu, známé to líhně elektronických kapel, často s klasickým vzděláním :]

    Popcorn by Hot Butter - Songfacts
    ShieldSquare Captcha
    https://www.songfacts.com/facts/hot-butter/popcorn

    Gershon Kingsley plays Popcorn 2007
    https://www.youtube.com/watch?v=dZWfywvuHt0
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Jako omluvu tedy hodím další článek od Vědy 24 - když bulvár, tak pořádný :)

    Kdo vynalezl bikini?
    Začalo léto, takže krátké letní téma: za vynálezce bikin se obyčejně považuje francouzský inženýr Louis Réard, který je představil v červenci 1946 na módní přehlídce v pařížských lázních Piscine Molitor se sloganem „bikiny - menší než nejmenší plavky na světě“. Název dostaly podle atolu Bikini, kde pár dní předtím USA otestovaly jadernou zbraň - jméno symbolizovalo „atomový výbuch“ ve světě dámské plážové módy.
    Jenže stejné oblečení vzniklo už mnohem dřív. Jeden z prvních důkazů pochází ze třetího století našeho letopočtu ze Sicílie. Tam římská freska nalezená ve vile nedaleko města Piazza Armerina zobrazuje několik dívek právě v "bikinách. Mozaika ve Villa Romana del Casale byla vykopaná v letech 1959-60 na podlaze místnosti označované jako "Místnost gymnastek" a nazývané také "Komnata deseti dívek". Je na ní zobrazeno několik atletek soutěžících ve sportech, mezi něž patří vzpírání, hod diskem, běh a míčové hry. A všechny na sobě mají titěrné spodní prádlo...
    Pozoruhodné jsou i velmi moderně vypadající činky, které drží žena v horním řádku vlevo - i tady se vyplatí připomenou fráze "už staří Římané"...

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HRAFNAIN: Já nic mazat nebudu, jak si to tady zasviníte, takový to budete mít.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    TILIO: to mi připomnělo Horatio_Hornblowera, nedavno jsem námořnickou tématikou nepolíbenej shlídnul sérii
    Hornblower - Důstojnické zkoušky (1998) | Zajímavosti - Zajímavosti | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/85187-hornblower-dustojnicke-zkousky/zajimavosti/
    a přišlo mi to zajímavy, napínavý, dobrodružný, a takový 'správňácký', plus ty námoční bitvy a souboje, dost podobný, jako v mejch oblíbenejch space operach, jenom, že místo vodních lodí jsou ty kocábky vesmírný
    Space Is an Ocean - TV Tropes
    https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/SpaceIsAnOcean

    No a ty signály na píšťalku, kde já to jenom slyšel - áha, zvuková kulisa ve Star Treku...

    A taky že jo, postava kpt. Jamese T. Krika i Jean Luc Picarda je inspirovaná příběhama C. S. Forestera
    Star Trek: Picard & Kirk's Shared Inspiration Still Made Them Different
    https://screenrant.com/star-trek-picard-kirk-captains-horatio-hornblower-different/

    - https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/ReferencedBy/HoratioHornblower
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    NELLAS: me tenhle konkretni proces taky ani az tak nezajima, ale MATEEJ, a skoro i CYBORCA [kdyby to ozdrojovala, ale treba ted nemuze], k tomu maji zajimavy postrehy, tak

    NELLAS: "Mně (to) nepřijde ani trošku zajímavý." vs. NELLAS: "zásadně nepíšu o sobě"
    ale no tak...
    CYBORCA
    CYBORCA --- ---
    NELLAS: Ano, take jsem rada. :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    CYBORCA: Jsem ráda, že jsme si to vyříkaly bez zbytečných urážek ad hominem :))
    CYBORCA
    CYBORCA --- ---
    NELLAS: no, porad lepsi nabehnout s nejakymi informacemi, nez zase se zbytecmou poznamkou, coz jak sleduju tady po nyxu, je tvuj "neotrely" styl. :)
    Tim bych to cele uzavrela, nemela jsem v planu k tomu tematu prispivat dalsimi informacemi.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MATEEJ: Jak bych to řekla... ve chvíli, kdy tu naběhla Cyborca se svým "bedlivě to sleduju a znám každý detail", začalo to na můj vkus příliš ujíždět do bulváru, tak jsem se ozvala, teď už samozřejmě lezu zpátky do své nory a budu doufat, že se tu nebude rozpatlávat každé uprdnutí v rámci toho procesu :))
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    NELLAS: Opakuji se, ale já osobně považuji za zajímavé, že ty dva soudy soudící téměř totožnou při dojdou k opačnému rozsudku. Zároveň mi přišlo, že o tom předchozím soudu moc lidí neví, takže by tato informace mohla někomu něco dát a třeba mu přijít taky zajímavá. A do třetice, u řady zde nadhozených témat se stává, že k nim někdo přidá další rozšiřující nebo upřesňující informace a o ty bych docela stál (a přesně ty bych nedostal, kdybych tuhle věc otevřel v jiných klubech, kde se primárně přou zcela neobjektivní fanoušci těch dvou celebrit).
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    CYBORCA: Zajímal jsem se o to, ale ne tak hloubkově, abych třeba sledoval ty přímáky.

    Jak jsem psal, v obou procesech jsou věci, které mi na první pohled přijdou divné.

    V britském třeba to, že soudce zamítl obvinění Amber ze zlatokopectví (mimo jiné) na základě toho, že prohlásila, že v budoucnosti teprve plánuje něco udělat (dát vysouzené peníze na charitu). To mi přijde nelogické a procesně nepřijatelné.

    V tom americkém mi zase přišla principielně velmi nevhodná míra zapojení veřejnosti (členové poroty nesměli během procesu sledovat média, ale ten zákaz nebyl vymáhán nebo kontrolován). Koneckonců i genderově nevyrovnané složení poroty mi zrovna v tomto případě přijde zvláštní.

    Když jsem napsal, že mi výsledek amerického soudu, na kterém Deppovi příznivci tak ujíždějí, přijde v kontextu obou procesů nepříliš průkazný, tak to samé platí o výsledku toho britského.

    Nařčení z podjatosti soudce na jedné straně nebo poroty na straně druhé samozřejmě může padnout a padlo, ale stejně, nesrovnáváme tady výsledek soudu v západní zemi s výsledkem soudu v Pákistánu nebo Albánii, vymahatelnost práva v UK i USA je imo na velmi podobné úrovni. A přesto naprosto odlišný výsledek.
    ____

    Věci, které v těch dvou případech podle mě taky možná hrály roli (ale nejsem právník, takže to jsou opravdu jen moje laické domněnky):

    1) Je možné, že ten britský soud soudil primárně otázku "Mohl o vás The Sun napsal, že jste wife-beater, nebo to z jeho strany byla pomluva?" Ale už neřešil existenci možného vykonstruovaného pomlouvačného komplotu ze strany Amber, protože ten nebyl předmětem soudní pře. A závěr byl, že The Sun měl výpovědi od Amber a dalších svědků, a tudíž udělal dost pro to, aby si tu informaci ověřil a mohl ji beztrestně zveřejnit. (Nicméně poukaz na tento rozdíl v tom, kdo a za co byl v těch dvou procesech žalován, ani jeden z těch dvou linkovaných novinových článků nezmiňuje, a nezmiňují ho ani ti citovaní nezávislí právníci.)

    2) Napsat fundovaný novinový článek o tom, proč ty dva procesy dopadly opačně, je těžší, než se na první pohled zdá. Ano, novinář se na to může zeptat právníků, kteří se této oblasti práva věnují, ideálně těch nejlepších, které sežene. Háček je ale v tom, že kdyby někdo vzal toho největšího britského právního experta na tuto oblast a nabídl mu, ať hájí Deppa nebo Heard před americkým soudem, tak by se do toho imo ani tomu největšímu esu nechtělo, protože ty dva systémy jsou prostě hodně odlišné, můžou v nich rozhodovat procesní maličkosti nebo celkový přístup legislativy a veřejnosti dotyčného státu k dané problematice.

    3) Z těch pár kousků toho amerického procesu mi přišlo, že Heard měla výrazně slabší právní zástupce, a ti jsou samozřejmě v každém procesu velmi důležití, ať v Británii nebo v USA. (Tohle myslím zmiňuje i jeden z těch článků.)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    CYBORCA: V pořádku, já tu taky zásadně nepíšu o sobě ;)
    CYBORCA
    CYBORCA --- ---
    NELLAS: Mne zas neprijdes ani trosku zajimava ty, neexistuje tu na tebe nejaky specialni klub?... Promin, neslo odolat. :))
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Mně teda tenhle bulvární proces nepřijde ani trošku zajímavý. Neexistuje tu na to nějaký speciální klub?
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    MATEEJ: Já bych tedy americký soudní systém rozhodně neoznačil za moderní a funkční. Systém, kdy amatérští porotci rozhodují o vině a nevině, a dokonce o výši škody, rozhodně není v pořádku. Porotci jsou strašně snadno ovlivnitelní, a soud lze v podstatě vyhrát i se špatnými důkazy, pokud dobrý právník přesvědčí porotu.

    Ve výsledku to bylo o tom, jestli svědectví Amber bylo bráno jako důvěryhodné. Zatímco v UK nenašli reálné důkazy, jak její věrohodnost zpochybnit, tak u poroty to šlo mnohem snáz (a nejspíš už byli i lépe připraveni).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam