• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Ale s čím sem jdu...

    Jára Cimrman má už taky svou houbu. Jmenuje se „špička Cimrmanova“.
    🇵🇹 Objevila ji mykoložka Moravského zemského muzea v Brně Hana Ševčíková na portugalském ostrově Madeira. Našla ji už v roce 2015, ale tehdy jen jeden exemplář. „Ani při opakovaných návštěvách Madeiry se mi nepodařilo ji znovu nalézt,“ uvedla Ševčíková.
    Nakonec pomohl další mykolog Pierre-Arthur Moreau, který stejný druh také našel. Napsali tedy odborný článek, který akceptoval prestižní časopis. Když se vše podařilo, přišla řada na výběr jména. Ševčíková se uchýlila k Cimrmanovi, jenž podle svých tvůrců z Divadla Járy Cimrmana vynikal prakticky ve všech oborech, včetně mykologie, a není prý vyloučeno ani to, že cestou za polární kruh kvůli nepříznivému větru přistál se vzducholodí na Madeiře.
    „Řekneme-li tedy, že Cimrman má špičku, není to neúcta k našemu největšímu Čechovi, který zcela jistě nebyl opilcem, nové označení drobné houby z Madeiry je poctou, kterou si Jára Cimrman zcela jistě zaslouží,“ uvedla s nadsázkou Ševčíková.

    NELLAS
    NELLAS --- ---
    AUDIAC: A to opomíjíš zavrhnutý kazík, ďasík, voník, nebesník a podobné
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    Nejhůř se obrozenci vyřádili v chemii. Místo “normálního” přejmutí názvů prvků museli za každou cenu vymyslet nejakej ekvivalent. kyslík protože je v kyselinách (i když furt lepší než třeba dýchavičník nebo tak něco), uhlík protože uhlí, vodík je ve vodě, dusíkem se zadusíš… pak aby se v tom prase vyznalo, když pak značky prvků vůbec neodpovídají názvu…
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    GUMBA: Jo, například mě asi nepřestane překvapovat polský slovo bekon pro slaninu.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    SALVATOR: Můj oblíbený příklad této provázanosti Nj a Čj je:
    "Mit einem unseren Dort, der Hunger ist der dort!"
    (S tím naším dortem je hlad ten tam!)
    :-)

    Mimochodem, abych byl i trochu k tématu, práce obrozenců ve smyslu vymýšlení nových slov lze dobře ilustrovat na srovnání češtiny s polštinou. Kde čeština má "původně-znějící" slovo, polština často natvrdo přejala něco z němčiny, francouzštiny apod. (případně z latiny skrz ty vyjmenované jazyky).
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SALVATOR: blow up :-)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    DEADSLUT: Asi mi úplně nedochází, jak to myslíš. Můžeš dát nějakej příklad?
    DEADSLUT
    DEADSLUT --- ---
    MAKROUSEK: jo, amatérsky mi přijde, že němčina se oproti angličtině mnohem snáz dá (do nějaký úrovně) překládat doslova a zdá se mi, že různý významy jednoho slova maj mnohem větší překryv, oproti tomu někdy frustrujícímu rozstřelu kontextů v AJ.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SALVATOR: S tim se poji zajimavy fakt, ze moderni cestinu vlastne vymysleli obrozenci, jejichz primarnim jazykem byla nemcina. Takze proste vzali nemecke idiomy a to, co neexistovalo v cestine, si vymysleli. Dusledkem je, ze nemcina a cestina maji velmi podobna vyjadreni, coz je pomerne jedinecne u tak odlisnych jazyku.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Pozastavili jste se někdy nad tím, jakej původ má slovní spojení "jádro pudla"? Pochází to z Goetheova Fausta, kde Mefistofeles sleduje Fausta právě v podobě černýho pudla. Když vyjeví svoji pravou podobu a Faustovi dojde skutečná podstata věci, zvolá „Das also war des Pudels Kern!", česky právě "To tedy bylo jádro pudla!" Rčení se tím pádem používá i v němčině.
    Jen by mě teda zajímalo, jak Goethe přišel na to, že zrovna pudlik je ten pravej.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    NELLAS: tohle je strašně legrační příspěvek
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SULTHAN: Najednou zápal některých nyxáků pro gymnastky dává smysl :D
    ARANIUS
    ARANIUS --- ---
    Alkohol sa pri varení neodporuje tak ako by sme očakávali:

    Používate pri varení alkohol? Na TOTO si dávajte veľký pozor!
    https://smechlapi.noviny.sk/chill/246701-pouzivate-pri-vareni-alkohol-na-toto-si-davajte-velky-pozor
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    HUGILA: woe, jukni na ten kosmos! :D
    HUGILA
    HUGILA --- ---
    HUGILA: když už sem se štoural v houbách, tak jsem se ještě zeptal googlu na Prototaxites.

    Ve své době to byly nejvyšší/největší suchozemské organismy, 8 metrů vysoké houby. Aneb na houby s motorovou pilou :)
    Prototaxites - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Prototaxites
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    btw. ten Cosmos nabádá k pochybování a ověřování,

    a pár chybek tam maj, netušim, jestli schválně, nebo se doba změnila a poznání pokročilo, ale i tak je dobrý si to srovnat :).
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    a vyserte se na předpoklady
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    HUGILA: super, to mě zajímá, pokud máš k tomu víc info, budu jenom rád
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    SALVATOR: sérii Cosmos na nástěnku, pls! :)

    Cosmos (1980) | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/235401-cosmos/prehled/
    :
    Kosmos - časoprostorová odysea (2014) | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/366865-kosmos-casoprostorova-odysea/prehled/
    :
    Kosmos: Možné světy (2020) | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/828633-kosmos-mozne-svety/prehled/

    doporučená až povinná :] literatura :]
    HUGILA
    HUGILA --- ---
    HRAFNAIN: no wikipedie píše, že "V prvohorách došlo k nárůstu rozmanitosti a v pennsylvanu (karbon, před 320–286 miliony lety) se podle fosilních nálezů již vyskytovaly všechny hlavní skupiny hub, jak je známé ze současnosti"

    takže se domnívám, že dřevokazné houby v době, kdy se zadělávalo na černé uhlí, už byly plně při chuti :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam