• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    CAMELLA: hm, budu muset začít jíst medůzy...
    SATAI
    SATAI --- ---
    CAMELLA: tzv. svině klouzavý
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    GREATDRAKE: to je tak, když se živíš převážně velmi kluzkou potravou, jako jsou třeba medůzy :)
    NJAL
    NJAL --- ---
    JESTEDMAN: Zacinam mit pocit, ze uz vim, odkud Mladek vzal mustr na "schoene Haksen mit Chlupen" ;-)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    TANKIE_: Tak to já jsem víc z Kajmanky supí a jejího stisku 200+ kg na centimetr čtvereční .)

    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    GUMBA: v německé němčině jsem se se slovem "Dort" nikdy nesetkal, vždy jen Torte
    ta příbuznost byla v obrození spíš s rakouskou němčinou, která byla sama dost ovlivněna češtinou, zejména ta vídeňská, pamatuji si z jedné přednášky - Buchteln mit Povideln
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    The original vagina dentata...
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    GREATDRAKE: tak takhle jsem vyděšená z želvy rozhodně nikdy nebyla
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    GREATDRAKE: wtf Kožatka velká :D
    Plave rychlostí až kolem 35,28 km/h (elitní lidští plavci nedosahují ani 9 km/h) a dokáže se ponořit až do hloubky 1280 metrů pod hladinou. Může se potopit na dobu až 70 minut.
    Kožatka velká – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%BEatka_velk%C3%A1
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    ERRTU: fylozofie?!?!?! (gramatika dokáže zhatit sebelepší záměry) a gymnastky asi těžko, že? (jako chápu že představa pěkná,a le v té době žena = otrok, tak si těžko mohla studovat či dokonce sportovat ,-D )
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Vnitřek tlamy kožatky velké.

    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    HNILOB: jsem si říkal, že když to tam máš tak nasledováno, tak bys třeba mohl přímo tam vyzvědět, co ve videu bylo
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    PRAASHEK: mně taky ale říká to, že video bylo smazáno z důvodu smazání učtu uživatele na YT
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    HNILOB: zajímalo by mě to video českých vojáků
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NELLAS: ytřík, terbík. samé zajímací prvénky :-)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SALVATOR: Pardon, mám tam chybu, vodík je mongolsky устөрөгч - ustörögč
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    GUMBA: nezávidí. Třeba španělština má obdobné koncovkové názvosloví (oxido carbonico, oxido carbonoso) a snad se dokonce i ještě učí, ale jinak přešli kompletně na prefixové jako má angličtina (např monoxido de carbono, dioxido de carbono).
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    V této scéně Aragorn/Viggo Mortensen nakopne helmu a frustrovaně zařve. Řev není hraný, Viggo si při tom nakopnutí zlomil palec.

    Aragorn Kicks Helmet (Original)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZcCnD_MvM9I
    KURE
    KURE --- ---
    NELLAS: nebesíková bomba:D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    AUDIAC: Já bych jim tolik nekřivdil. Pokud v češtině názvy nebyly, nebo "jen" latinský, asi dávalo docela smysl vytvořit je a sáhnout přitom do jazyka nám nejbližšího, což byla možná trochu paradoxně zrovna němčina.

    GUMBA: Heh, zrovna sem si čistě ze zvědavosti udělal takovou malou tabulku pro srovnání, protože se evidentně strašně nudim... Zrovna u těch germánskejch jazyků (alemánsština, afrikánština, na němčinu sem se vykašlal) je ten způsob vzniku českejch názvů hezky vidět.

    GUMBA
    GUMBA --- ---
    AUDIAC: Ty nejběžnější prvky má spousta jazyků "svoje", pravda, čeština v tom šla asi trochu dál (zas ale na latinu nemáme, ti římští obrozenci se úplně zbláznili). Na druhou stranu Preslovy koncovky v chemickém názvosloví jsou poměrně unikátní a leckdo nám to závidí. A nemají to ani leckteré jiné národy, třebaže by to jejich gramatika bývala zvládala. Např. polština si pomáhá předponami nad-/pod-, protože (pokud se nepletu) mají koncovky jen -owy a -awy. Ale zas mají ciekły azot, což mi zní lahodněji než náš kapalný dusík :-)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    NJAL: Nějaké přiřazení třeba tady...
    Chemické názvosloví anogranických sloučenin | PdF MU
    https://is.muni.cz/elportal/estud/pedf/ps09/slouceniny/web/pages/12.html
    "Chemické názvosloví je umělý jazyk, který si vytvořila a používá ke sdělování informací poměrně úzká skupina lidí. Jistou překážkou pro vytvoření skutečně mezinárodního názvosloví jsou národní názvy prvků. V českém anorganickém názvosloví má 19 prvků odlišný název od názvu latinského. Prvky s českými názvy můžeme rozdělit na dvě skupiny. První tvoří sedm kovů a síra. Vedle názvů dávno známých prvků, k nimž patří zlato, stříbro, železo, olovo, rtuť, měď a cín, jde ve druhé skupině o názvy, které přetrvaly z dob českého obrození a plně se vžily. Většina jejich názvů byla vytvořena z kořene názvu látky, ze které původně pocházely, nebo z jejich fyziologického účinku připojením koncovky -ík např. kyslík (od slova kyselost), dusík (dusivost), hliník (hlína), křemík (křemen), apod. Naštěstí převážná většina dalších názvů prvků takto vzniklých se nevžila např. barvík (chrom), ďasík (kobalt), nebesník (uran), těžík (wolfram), kostík (fosfor), chaluzík (jod), solík (chlor) apod."

    Nebo lépe tady...
    Zastaralé názvy chemických prvků
    http://www.prvky.com/historicke-nazvy.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam