• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SATAI
    SATAI --- ---
    CAMELLA: tzv. svině klouzavý
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    GREATDRAKE: to je tak, když se živíš převážně velmi kluzkou potravou, jako jsou třeba medůzy :)
    NJAL
    NJAL --- ---
    JESTEDMAN: Zacinam mit pocit, ze uz vim, odkud Mladek vzal mustr na "schoene Haksen mit Chlupen" ;-)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    TANKIE_: Tak to já jsem víc z Kajmanky supí a jejího stisku 200+ kg na centimetr čtvereční .)

    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    GUMBA: v německé němčině jsem se se slovem "Dort" nikdy nesetkal, vždy jen Torte
    ta příbuznost byla v obrození spíš s rakouskou němčinou, která byla sama dost ovlivněna češtinou, zejména ta vídeňská, pamatuji si z jedné přednášky - Buchteln mit Povideln
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    The original vagina dentata...
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    GREATDRAKE: tak takhle jsem vyděšená z želvy rozhodně nikdy nebyla
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    GREATDRAKE: wtf Kožatka velká :D
    Plave rychlostí až kolem 35,28 km/h (elitní lidští plavci nedosahují ani 9 km/h) a dokáže se ponořit až do hloubky 1280 metrů pod hladinou. Může se potopit na dobu až 70 minut.
    Kožatka velká – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%BEatka_velk%C3%A1
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    ERRTU: fylozofie?!?!?! (gramatika dokáže zhatit sebelepší záměry) a gymnastky asi těžko, že? (jako chápu že představa pěkná,a le v té době žena = otrok, tak si těžko mohla studovat či dokonce sportovat ,-D )
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Vnitřek tlamy kožatky velké.

    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    HNILOB: jsem si říkal, že když to tam máš tak nasledováno, tak bys třeba mohl přímo tam vyzvědět, co ve videu bylo
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    PRAASHEK: mně taky ale říká to, že video bylo smazáno z důvodu smazání učtu uživatele na YT
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    HNILOB: zajímalo by mě to video českých vojáků
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NELLAS: ytřík, terbík. samé zajímací prvénky :-)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SALVATOR: Pardon, mám tam chybu, vodík je mongolsky устөрөгч - ustörögč
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    GUMBA: nezávidí. Třeba španělština má obdobné koncovkové názvosloví (oxido carbonico, oxido carbonoso) a snad se dokonce i ještě učí, ale jinak přešli kompletně na prefixové jako má angličtina (např monoxido de carbono, dioxido de carbono).
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    V této scéně Aragorn/Viggo Mortensen nakopne helmu a frustrovaně zařve. Řev není hraný, Viggo si při tom nakopnutí zlomil palec.

    Aragorn Kicks Helmet (Original)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZcCnD_MvM9I
    KURE
    KURE --- ---
    NELLAS: nebesíková bomba:D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    AUDIAC: Já bych jim tolik nekřivdil. Pokud v češtině názvy nebyly, nebo "jen" latinský, asi dávalo docela smysl vytvořit je a sáhnout přitom do jazyka nám nejbližšího, což byla možná trochu paradoxně zrovna němčina.

    GUMBA: Heh, zrovna sem si čistě ze zvědavosti udělal takovou malou tabulku pro srovnání, protože se evidentně strašně nudim... Zrovna u těch germánskejch jazyků (alemánsština, afrikánština, na němčinu sem se vykašlal) je ten způsob vzniku českejch názvů hezky vidět.

    GUMBA
    GUMBA --- ---
    AUDIAC: Ty nejběžnější prvky má spousta jazyků "svoje", pravda, čeština v tom šla asi trochu dál (zas ale na latinu nemáme, ti římští obrozenci se úplně zbláznili). Na druhou stranu Preslovy koncovky v chemickém názvosloví jsou poměrně unikátní a leckdo nám to závidí. A nemají to ani leckteré jiné národy, třebaže by to jejich gramatika bývala zvládala. Např. polština si pomáhá předponami nad-/pod-, protože (pokud se nepletu) mají koncovky jen -owy a -awy. Ale zas mají ciekły azot, což mi zní lahodněji než náš kapalný dusík :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam