• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    HOWKING: třeba to Procento života, který se stane inteligentním: 0,0000000002 %
    to v podstatě nevíme vůbec... imho může být klidně o 10 řádů jinde a najednou máš na galaxii tisíce civilizací
    prostě nevíme :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Je tam chyba. Průměrný počet hvězd na galaxii má být v miliardách. Blbě jsem to přeložil.
    DARKSUN
    DARKSUN --- ---
    MEJLA77: rondelu je v cr pres padesat (jen neolitickych je na morave 25, postneolitickych 10 a v cechach o neco vetsi pocet), jeden mame treba primo pod hlavnim namestim v usti nad labem. Pod skolou na kamennem vrchu v usti mame zase zasypany maly "stonehenge". Mame v cechach mnoho struktur starsi egyptskych pyramid, jen se o nich moc nevi, nebo byly zniceny vystavbou. Aspon cast popisuje treba Kunuv archeologicky atlas cr. Jinak treba tady clanek z roku 2007 https://www.lidovky.cz/domov/na-prvni-rondel-se-zapomnelo.A071027_000145_ln_noviny_sko
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77: Kvůli stavbě. To by ti Příručka taky mohla poradit :P
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: o rondelu i anglicky...
    7,000-year-old structure near Prague is older than Stonehenge, Egyptian pyramids | Live Science
    https://www.livescience.com/neolithic-roundel-structure-prague
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ATUARFIK:
    se s tim smiř :)
    Internetová jazyková příručka – viking
    https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=viking

    DARKSUN: njn jsem z Vinoře a nedávno tady dělali archeologický průzkum kvůli stavby a našli rondel, velký, zachovaný, atypický - prý je podobných rondelů na světě okolo 10 a co? Postaví se tam sídliště, nazdar bazar, jo a ten "náš" rondel je prý starší než egyptské pyramidy...
    K čemu sloužila obří stavba? Vědci v pražské Vinoři zkoumají rondel z doby kamenné | Radio Prague International
    https://cesky.radio.cz/k-cemu-slouzila-obri-stavba-vedci-v-prazske-vinori-zkoumaji-rondel-z-doby-8760727

    XCHAOS: chtěl jsem doplnit, že právě ty národy žijící na severu mají více výrazů pro bílou barvu, ale našel jsem jen články o více výrazech pro sníh, ale ten je taky mírně zajímavý - doporučuji:
    Kolik výrazů mají Eskymáci doopravdy pro sníh? - JenProCestovatele
    https://www.jenprocestovatele.cz/kolik-vyrazu-maji-eskymaci-doopravdy-pro-snih/
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    HOWKING: Eh. Je tam spousta čísel úplně vytažených z kapsy.
    A navíc je to jedno, buď neexistuje FTL (nebo existuje a my ho nevymyslíme) a pak je skoro jedno, jestli máme nějaké sousedy, nebo existuje a pak (bez ohledu na to, jaká čísla si tam dosazuješ) někoho nakonec potkáme, protože FTL distribuovaná civilizace nemá důvod vyhnout.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Drakeova rovnice 2.0
    Kolik miliard galaxií je ve vesmíru?: 200
    Průměrný počet hvězd na jednu galaxii v milionech?: 100
    Procento hvězd typu G? 8 %
    Kolik procent těchto hvězd se nachází ve zlaté zóně galaxií?: 20
    Průměrný počet planet na jednu hvězdu?: 5
    Kolik procent planet je kamenných?: 50 %
    Průměrný počet měsíců na jednoho plynného obra?: 50.5
    Kolik procent měsíců je dostatečně velkých na to, aby měly magnetické pole?: 0,5 %.
    Procento měsíců plynných obrů ve zlatém pásmu?: 20
    Procento planet ve zlaté zóně?: 20 %
    Procento planet nebo měsíců s aktivním jádrem?: 20 %
    Kolik procent kamenných planet má alespoň 1 velký měsíc?: 25 %
    Procento planet nebo měsíců s vodou?: 10,95 %
    Procento planet nebo měsíců, na kterých se vyvíjí život: 88,89 %.
    Procento planet nebo měsíců s vodou a pevninou?: 60 %
    Procento života, který se stane inteligentním: 0,0000000002 %
    Procento inteligentního života, který vyvine technologii: .4 %
    Průměrný počet let, po které přežije technologicky vyspělá společnost?: 10000

    Počet civilizací schopných komunikace ve vesmíru je: 363619.6321149225
    neboli 0.00000181 na galaxii.

    STENNY
    STENNY --- ---
    Napsal jsem sáhodlouhou reakci a Nyx ji smazal při odeslání, takže to zkrátím:

    CERNYRYBIZ: Vůbec nerozporuju, že se magie do pseudostředověkého světa přidat dá - jen ta snadná cesta typu "do středověkého prostředí přidáme hromadu spolehlivé magie a nic zásadního se vlastně nezmění, ani nedojde k vývoji společnosti v čase" moc nedává vnitřní smysl, pokud se svět (nebo fungování magie) značně neupraví. Ze všeho nejvíc mě zaujala tvoje možnost 2, protože mi přijde relativně neobvyklá; možnosti "na magii není spoleh/je riziková/je jí málo/funguje jen někde" stejně jako "magie je tak spolehlivá a laciná, že technika jí nemůže konkurovat" jsou samozřejmě taky funkční, zejména pokud příběh neobsahuje tu (častou) implikaci, že současný stav poznání a magie tu byl vlastně odjakživa. V určitém bodě v čase může fungovat skoro všecho - problém nastane, když se to autor pokusí natáhnout na douhodobý stav.

    AXTHEB: Právě. A vezmi si, v kolika světech, kde se pomalu i voda na čaj ohřívá kouzlem, je přesto standardním způsobem přepravy nákladu povoz. Osobní doprava na tom občas bývá lépe (koště, koberec, teleport...), ale dostat tunu nákladu z bodu A do bodu B je leckdy v rámci světa zdánlivě problém, který nikomu nestojí za invenci. Přitom právě obtížná pozemní doprava nákladu je v prostředí středověkých technologií obrovskou brzdou pokroku i obchodního zisku.
    Pokud máš samozřejmě svět, který je natolik prodchnutý magií, že místo rychlovarné konvice používáš hrnek s kouzlem a místo nákladní plachetnice teleport, bude se asi invence věnovat spíš vybrušování magických způsobů ulehčení života, s tím plně souhlasím.

    Díky všem za zpětnou vazbu :)
    BBR
    BBR --- ---
    XCHAOS: Proč se města, řeky a jiné projevy komplexních (ve významu slova, jak ho používají zeměpisci) systémů organizují do krajně asymetrických rozdělení je zajímavá otázka. Pokusím se o spekulativní, jen mírně poučenou odpověď, která snad nebude zcela mimo, i když zůstává stále na začátku cesty.

    Pravděpodobně je to proto, že podmínky na zemském povrchu jsou různorodé. Jevy, které sledujeme, geografické jevy - řeky, města, jezera, horstva, firmy, ... - jejich výskyt a jejich "kvalita" ve smyslu jaký mají charakter - jsou složitě, vícenásobně podmíněny kombinací různých vlivů (přírodních, hospodářských, sociálních, historických, kulturních). V důsledku tohoto komplexního působení různých vlivů jsou na Zemi nejčastější takové podmínky, které pro rozvinují určitého jevu do "největší velikosti" (ale asi platí i do nejvyšší kvality) nejsou příliš příznivé, ale současně ne zcela nepříznivé. Takže na Zemi jsou nejčetnější místa/případy, kdy prostředí není pro daný jevy vysloveně nepřátelské, ale ani nijak zvlášť přátelské, a daný jev se proto vyskytuje jako "malý", ale zato velmi četný. Naproti tomu míst, kde jsou podmínky zvlášť příznivé, je málo, protože vyžadují příznivou kombinaci příliš mnoha faktorů, ke které dochází jen zřídka (proč, o tom dále, ale odpověď nečekejte). Pokud k příznivé kombinaci vlivů dojde, vyrostou velká města, velké firmy, malé řeky se slijí do velkých (a množství malých řek je mimo jiné podmínkou té velké, že), vytvoří se velké jezero, vznikne velká hora nebo pohoří. Spekuluji, že velkých měst bylo dlouho méně než velkých řek nebo hor, dokud byla města vázána převážně na příznivé přírodní podmínky. V okamžiku, kdy pro rozvoj měst začaly být důležitější podmínky hospodářské a sociální, neboť technologie umožňují nepříznivé přírodní podmínky překonávat, je na světě asi více velkých měst než velkých řek, ale současně diferenciace zhruba podle Zipfa, tedy krajně asymetrické rozdělení, se jen přesune o řád výš, jsou větší města, slévají se do metropolitních oblastí nebo rostou do týchž, ale samotný charakter rozdělení zůstává, z výše uvedených důvodů komplexity vlivů/podmínek, zachován.

    Teď k otázce proč je příznivá kombinace faktorů pro výskyt určitého komplexně podmíněného jevu vzácná? Nevím. Opět spekulace: jednotlivé vlivy, které tvoří komplex vlivů ovlivňujících určitý jev, sice nepůsobí náhodně, protože pro každý z nich lze většinou najít nějaká pravidla, podle kterých se daný vliv chová (vedlejším důsledkem je, že se někdy dá chování toho vlivu jakžtakž předpovídat), a někdy známe určitá pravidla pro kombinaci velmi malého počtu těchto vlivů (víme, jak se navzájem ovlivňují, jak spolupůsobí), ale pro spolupůsobení celého komplexu těch vlivů pravidla nejen neznáme, ale mám pochybnost, zdali jsou (přinejmenším prakticky) poznatelná. Z našeho pohledu se tedy komplex vlivů, který působí na komplexně podmíněné jevy, chová náhodně. Je-li opravdu náhodný či nikoliv pravděpodobně zavádí úvahy také do oblasti filosofie, tam já už nemůžu. Nebo do oblasti matematiky, tam taky nemůžu.

    Nevím, jestli ještě distribuuji zajímavá fakta. Pokud ne, omlouvám se.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Kdo moc píchá, bude brzo starý...
    Vlaštovky varují: Investice do spermií u nich dle studie ubírá na délce života • TechFocus.cz
    https://techfocus.cz/veda-vesmir/4791-vlastovky-varuji-investice-do-spermii-u-nich-dle-studie-ubira-na-delce-zivota.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DARKSUN: jestli je na NYXu klub o starověkých civilizacích a souvisejících záhadách, tak si ho rozhodně subscribnu... mám tohle rád i z pohledu cestovatele, protože přeci jen mít za cíl nějakou částečnou zajímavou záhadu člověka naplní víc, než se jen zapotí a utratí hodně peněz za to, že je někde jinde
    DARKSUN
    DARKSUN --- ---
    XCHAOS: soucek i daniken se zabyvaji v podstate jen malymi oblastmi Peru, Inky, kulturou Nazca, kulturou Tiwanaku a kulturou Paracas (a to jeste s tehdejsimi malymi znalostmi)... v jejich dobe ani nikdo o starsich vecech nevedel... na vyznam Caralu se prislo az v podstate v nasem tisicileti, vyznam casma-sechinske oblasti jeste neni poradne docenen... (tady jsou pripadne videa z tech mist, nektera ne prilis povedena, v tom slunicu nebylo videt na display, tak mirim obcas jinam nez bych chtel https://www.youtube.com/watch?v=lbMcREh4p-k&list=PLhBlGLgSwjK0dlYXhiijRYLYJEAyLAH_D%29
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AXTHEB: když já mám rozbitý locales a úplný reinstall jsem líný :-)) #offtopic
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    XCHAOS: Prosím nauč se ň, z toho n' mi krvácí oči.
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    STENNY:

    8. Co když průmyslově zapřáhnutá magie mění společnost natolik, že tato je nestabilní?
    Něco podobného si možná vyzkoušíme zanedlouho v praxi, s existencí umělých inteligencí de facto "všemocných" v digitální doméně (všemocnost jako taková není potřeba, stačí, když jejich možnosti dostatečně vysoce převýší možnosti lidí). Určitý náhled na to nabízí Čapkova Továrna na Absolutno - kde je "magie" (tedy Absolutno, neboli pseudo-božská síla) přidána do světa, ve kterém už průmyslová revoluce probíhá. Důsledkem je zásadní překopání ekonomiky, žebříčku hodnot i společenské struktury, a v důsledku buď návrat do před-magických dob (u humanistického optimisty Čapka), nebo celkový kolaps společnosti.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CERNYRYBIZ: ...prakticky vše je rozvedené do všech myslitelných i nemyslitelných důsledků viz [XCHAOS @ Centrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů] ad rakovina mozku viz [Terence McKenna ۞ जयरामकृष्णन्हरी۞]

    abych se obloukem vrátil od fikce a fantasie aspon' částečně k těm faktům - je možné, že starověké civilizace vnímaly realitu hodně jinak než my, ostatně už jsem se postoval odkaz to, jak se v jazyce postupně objevují slova pro barvy: nejprve jazyk odliší černou a bílou, noc a den, poté se objeví slovo pro červenou, následuje slovo pro modrozelenou, od kterého se slovo pro modrou odštěpí až relativně pozdě https://greekreporter.com/2022/04/22/did-the-ancient-greeks-see-blue-like-we-do/

    no a pak jsou ulítlé jazyky, které sice rozliší stěží černou, bílou a červenou - a rozhodně nemají slovo pro modrou - a z nějakého záhadného důvody si vymyslí třeba deset slov pro odstíny zelené, které jsou pro nás nerozlišitelné (a tohle je fakt důležité: ten kognitivní bias tam fakt je, dokud nás někdo nenaučí ty barvy odlišovat, tak to fakt nevidíme - sice není jisté, jestli je pravda, že američtí domorodci "neviděli" lodě Kolumbovy expedice, protože neměli žádné slovo pro tak velké plavidlo - může to být docela dobře básnická nadsázka - ale je poměrně jisté, že jemnější odstíny barev bychom se naučili rozlišovat až po nějakém tréninku, spojeném se slovním či jiným označním toho odstínu, a do té doby bychom je ani nevnímali)

    otázkou zůstává, jak hluboko tenhle "kulturní trans" sahá a jak moc si nás mozek vlastně vymýšlí, co vnímá. Tady zkrátka "magie" může být nějaká kognitivní zkratka pro lidi, které nikdo nenaučil "racionálnímu vysvětlení", na které je náš mozek od malička trénovaný.

    Zpět od spekulací k faktům: cca do 16tého století ženy dominovaly pivovarnictví a jejich vytlačení z tohoto oboru prý hodně souviselo i s čarodějnickými procesy (!). Takže to obnášelo spoustu zabitých čarodějnic, abychom začali návykové čarodějné lektvary vnímat jako obyčejné pivo?
    Why Did Women Stop Dominating the Beer Industry? | History| Smithsonian Magazine
    https://www.smithsonianmag.com/history/women-used-dominate-beer-industry-until-witch-accusations-started-pouring-180977171/
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    STENNY: Nepotřebuješ ohnivého elementála, který by ti ohříval kotel (plus něco co by ti dodávalo vodu) do parního stroje, který potřebuje neustálou údržbu, když můžeš rovnou vyvolat džina, který to odtáhne.
    Průmyslová revoluce ti nebude probíhat podobně jako neprobíhá v otrokářských společnostech (nejen Řecko/Řím, ve skutečnosti je to mnohem líp vidět na USA v době války severu proti jihu) - máš relativně bezpečné zdroje v podstatě "zadarmo" a jakákoliv složitější technologie je příliš drahá, než aby opustila stadium koníčka podivínů.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    STARE_CASY: to nebylo o otrokách, ale o ekonomice a chybějícím technologiích pro soustavnější produkci. Minimálně vodní mlýny zvládli Římani budovat v industriálním měřítku, ale nedali přechod z dřeva na kov. Ostatně při druhým pokusu to trvalo taky nějakejch 300 let, než se ozubených kola přesunuly že superluxusních hodinek pro šlechtu a města do průmyslu.

    Barbegal aqueduct and mills - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Barbegal_aqueduct_and_mills
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DARKSUN: už mlčím. Nicméně staré perské civilizace jsou spíš doména Součka a Danikena, ne? tam se zajímavá fakta mísí s mimozemštany :-)) #offtopic

    Nicméně s tím lezením přes plůtek tě chápu - viděl jsem takhle terakotovou armádu První císaře u Xi-anu, což je mainstreamová atrakce nulté hvězdné viditelnosti, viditelná pouhým okem i z povrchu Měsíce a oken hotelových restaurací v půlce Číny, apod. Akorát ta samotná pyramida/velomohyla prvního císaře, která je hned vedle, vůbec zpřístupněnou nemaj a vlastně ani nic neuzporon'uje, že tam je... teda neumím čínsky, takže možná je tam někde nějaká vyhlídka na pyramidu, kterou jsem minul, ale nepřišlo mi. Areál má řádově kilometry čtvereční a když jsem ho chtěl objet a najít místo, odkud je pyramida vidět, tak jsem mimo vyšlapané stezky pro čínské i zahraniční organizované zájezdy objížděl záhadnou pyramidu (je to fakt celkem výrazná dominanta v krajině) kolem dokola po blátivých polních cestách mezi políčky místních a koukal na ní přes nějaký plot, či co. Tenhle kontrast je typicky čínský, spíše než obecně asijský: když se něco prohlásí za atrakci tak se to ideálně desítky let slepuje pod lupou z fidloprciček a celé se to vybuduje znovu a lépe - ale když se na něco rozhodnou vůbec nesáhnout a nekopnout do toho, tak se kolem toho postaví plot a zvědaví backpackeři at' si hledají polní cesty na Google maps :-)

    Akorát teda tak staré jako egyptské nebo peruánské pyramidy to nemaj... to je asi cca jenom jako ten Řím, takže nuda.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam