SALVATOR: Ono popravdě ta scéna dost opakuje spoustu mýtů ohledně toho, jak takový útok a vlastně celá válka probíhala:
- rozhodně by nestáli bok po boku. Během útoku je třeba dodržovat rozestupy kolem 15m aby se ten s tim kulometem netrefil omylem alespoň do toho vedle
- s tím souvisí to, že právě zmije by šel ze zákopu jako poslední, držel si odstup a mimo jiné dohlížel, aby se vojáci neshlukovali, což je taková lidská přirozenost. Tím snižuje ztráty
- taky všichni neběží jak blbý, jak po nich začnou střílet moc, kryjí se v nejbližší díře. I tak vážou na sebe palbu a umožňují postupovat těm dalším.
- takový útok byl vcelku často úspěšný a útočníkům se povedlo dosáhnout první linie zákopů, ze který obránci zdrhli do druhý linie- a těch linii byla celá řada. Obvykle brzy následoval protiútok, který byl taky úspěšný a tím ta fronta stála na místě.
- ztráty se pohybovali kolem 2̀%, 5% byl výrazně neúspěšný útok/pokus o útok - je to strašný, ale né beznadějná cesta na jistou smrt.
- hlavním zdrojem ztrát bylo dělostřelectvo a stále ještě nemoci, otravy, drobná infikovaná zranění a podobný "prkotiny". Útok nebylo zdaleka to nejhorší, co na pěšáka čekalo.
- tehdy používaný bojový otravný látky nebyli nic moc a proti těm dnešním... Při tom slavným(prvním) útoku chlorem u Ypres ho bylo vypuštěno neuvěřitelných 168t a to zasáhlo 7000 nijak chráněných vojáků, z nichž zemřelo 350. Tedy 0.5t chloru na jednoho mrtvého(to až zase člověk bude číst o barelu shozeným z vrtulníku, co obsahoval i chlor - minimálně z vojenskýho hlediska je to blbost). S postupem času a rozšířením ochrany to byla už spíš nepříjemnost než reálné nebezpečí.
-jediný "plyn", co má nějakou hodnotu až do dnes je právě yperit/anglicky mustard gas. Což ale vůbec není plyn, ale olejovitá kapalina. A ani moc nezabíjí, mrtvých bylo tehdá kolem 2% zasažených a to je doba předantibiotiková. Zato vydrží v prostředí i několik týdnu a způsobuje hnusný a mimořádně bolestivý popáleniny. To bylo opravdu děsivý fuj.
-heslo trench raiding na wikipedii taky člověku posune vnímání toho konfliktu jinam