• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    GUMBA: zcela spravne pripomenuty fakt tahani cehokoliv na orbit :) delta IV v prepoctu na prachy vynese na stabilni obeznou kilo nakladu v bratru za 17,400 dolaru.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PISKVOR: Pardon, teď sem si všim, že sem zase zapomněl ironičník.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SALVATOR: *Přesně* opačný, v přesně témže čase, a hlavně - vyrobíš další smetí, ať se ti to povede nebo ne.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    No, co se nechtěnýho pohybu týče, pokud letící kosmický smetí vyvolá na jedný straně lodi explozi takovýho ochrannýho zařízení, tak není nic jednoduššího, než na přesně opačný straně plavidla vyvolat identickou detonaci. Mít ty nálože v párech tak, že musej vždycky detonovat obě, jedna vynuluje druhou. Problem solved, hrál sem Kerbal, tak vím, ne?
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    ERRTU: Hold my beer :)
    UNTOY, ERRTU: Mám dojem, že hlavní účinek reaktivního pancéřování je v rozmetání toho projektilu (jetu) do stran, takže se jeho kinetická energie rozprostře na větší plochu. To by v principu fungovalo i tady - ve smyslu ochrany před proděravěním lodi. Typická nálož v ERA je něco jako ekvivalent 250 g TNT (cca 1 MJ energie), tedy celkem srovnatelně s tou HEAT náloží. Tady je kinetická energie o dost vyšší (ten kus plastu měl cca 3 MJ), takže i ta nálož by musela být silnější.
    Co se týče předané hybnosti, tak už takhle to smetí do lodi docela slušně kopne, tohle by přidalo srovnatelnou hybnost navíc ... takže samozřejmě záleží na hmotnosti lodi, jak moc ji to rozhýbe.
    Takže v principu ano (pokud by někdo chtěl tahat výbušniny), akorát mám pochyby, jestli lidstvo vůbec zná nálože s dostatečně vysokou detonační rychlostí - ty kousky sviští cca 3x rychleji než jet z protitankové hlavice. Zas na druhou stranu je ten kus plastu výrazně lehčí, takže by ho třeba rozprskla i slabší nálož. Spíš bych to viděl na nějakou pasivní ochranu, případně sci-fi řešení typu včasná detekce a následný odklon laserem apod.
    NJAL
    NJAL --- ---
    https://twitter.com/historyinmemes/status/1661821184894279681
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    ERRTU: ocekavam ze mi nejaky pritomny fyzik moje laicke teoretizovani omlati o hlavu, ruce do toho :)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    UNTOY: vzhledem k tomu ze se v nulove gravitaci divas zakonu akce a reakce primo do tvare, tak leda ze by ten vybuch odklonil drahu letu toho objektu... zalezi na tom co by byla ta naloz. expanzni horeni ma rychlost 1200kmh do 34000kmh (google, negarantuju), takze "pomalejsi" vybuch by vubec ten projektil nemusel stihnout :)
    plus asi nechces mit v nulove gravitaci nic primo vybuchujiciho na povrchu telesa ve kterem jses, ta sama sila ktera zene vybuch dopredu odtlacuje tvuj shuttle dozadu (v pripade ze to bude optimalni stred tvoji lodi), spis ji vsak nejak roztoci atd.
    zaroven se detonace v kosmu chova uplne jinak nez v pozemske atmosfere se kterou se pretlacuje, technicky mozna i zabranis dopadu toho teliska na plast tvoji lodi ale druhym smerem tim vybuchem posles zase ultra-rychlej bordel ty, takze cim min objektu... tim vic objektu :)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    repost z https://nyx.cz/discussion/12423
    kolibrici ve spani chrapou! :D
    Snoring hummingbird - Super Cute Animals - BBC
    https://youtu.be/_uEfmQt34Nc
    UNTOY
    UNTOY --- ---
    ERRTU: v kontextu tech memes jak Ukrajinci davaji ERA uplne na vsechno... zajimalo by me zda by reaktivni pancerovani pomohlo i tady 🤔
    JON
    JON --- ---
    NJAL: zda se ze (pomerne intenzivne) ponasel vlevo.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    NJAL: peknej tlustoprd
    NJAL
    NJAL --- ---
    https://twitter.com/historyinmemes/status/1661566947849281538
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    NJAL:
    vlevo: blok hliniku tlusty 10cm trefeny 2cm velkym kouskem plastu leticiho rychlosti 24000 kmh.
    vpravo: cca 3,5cm hlinik trefeny jinym 6x12mm kouskem hliniku o rychlosti cca 23000 kmh.

    NJAL
    NJAL --- ---
    https://twitter.com/Rainmaker1973/status/1661255708673998849
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Pravděpodobně nejmenším kdy žijícím savcem, minimálně podle toho, co sme doposud našli, byl Batodonoides vanhouteni. Byl to hlodavec připomínající rejska, kterej žil před 53 miliony let. Podle velikosti stoliček se odhaduje, že dospělec moh vážit mezi 0,93 - 1,82 gramu, průměrně nejspíš někde kolem 1,3 g.

    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Dnes (23.května) je světový den želv.

    QUIP
    QUIP --- ---
    JON: Ten denik stoji za to, clovek se odtamtud dozvi taky malo znama fakta:
    Treba jako v casti o tom, co se v hrobech nachazi a co tam rozhodne nema byt (cihly, odpadky), ale ne je v hrobe, taky primo v mrtvolach:

    Specialisté jsou v tomhle i někteří doktoři z patologie či jejich asistenti. Když jsem se s tím potkal poprvé, zůstal jsem s otevřenou pusou a nadával jak špaček. Člověk exhumuje ostatky, vytahuje lebku, která soudě podle řezu byla na pitvě, a najednou z ní vypadnou dva páry lékařských rukavic a obal od tatranek.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    SALVATOR: Takze ty potopene rai, to jsou vlastne prvni bitcoiny?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Na souostroví Yap v Mikronésii mívali zajímavý platidlo - Rai. Šlo o kamenný mince z druhu vápence, kterej se ovšem na ostrově nenachází a musel se dovážet z Palau nebo Guamu - to taky společně s obtížností dopravy určovalo hodnotu měny a bránilo inflaci. Každá mince má uprostřed vyvrtanou díru, aby se daly navléct třeba na šňůrku a přenášet. Nebo taky aby se tou dírou prostrčila kláda. Nejmenší exempláře totiž mají průměr pár centimetrů, ovšem ty největší mají 4 metry a hmotnost k pěti tunám. Tenhle Rai má asi 2,4 metru. Takhle velký se používaly třeba jako věno, při kupování půdy a podobně, ovše, většinou maj mezi 30 a 50 cm.
    Ty velký už samozřejmě nikdo nikam nevláčel - prostě byly na místě, momentální vlastnictví se vyznačovalo na ně a změna držitele se vyjadřovala tak, že se k ústní tradici, vážící se k danýmu Rai, přidala další část jeho příběhu. Hodnota mince byla taky určená kvalitou zpracování (což o něco snižilo hodnotu novejch Rai, vzniklejch poté, co domorodci dostali od Evropanů železný nástroje), případně pokud se s nima pojila nějaká zajímavá historka. Takže paradoxně použitelný a možná i mající vyšší hodnotu byly ty, který nebyly vůbec dosažitelný, protože se při nehodě během přepravy potopily na dno oceánu a způsobily třeba smrt nějakýho námořníka a podobně.
    Rai se přestaly vyrábět v první čtvrtině 20. století, ale pořád mají svou hodnotu a dá se jima ručit třeba při zřizování půjčky v bance, můžou bejt předmětem dědictví
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam