• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    XCHAOS: XCHAOS: tady se diskuze, na rozdíl od Zjištění, nemaže, můžeme to tagovat jako #kecy pro lepší odlišení :)

    Osobně si myslím, že s ohledem na počasí to vyhraje něco kapotovaného a udeálně klimatizovaného - jestli to bude nějaké velké jedno kolo s gyroskopy a budeš si moct zapnout mód kolotoč, to si netroufám tvrdit, ale vzhledem k obecné konzervativnosti populace si myslím, že to bude něco jako steampunk - naleštěné, v kůži a mahagonu, s kovovými prvky ze žlutého nebo bílého zlata... nebo naopak nějaký vrzající lowend plasťák :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAKROUSEK: když odhlédnu od faktorů typu počasí a regulatorní prostředí- stálo by to min. asi 10x víc energie.... spíš víc.

    Samořídící koloběžky už vzhledem k hmotnosti, rychlosti a mizivým možným škodám jsou daleko reálnější, než třeba jen samořídící auta (v Evropě), natož drony.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    XCHAOS: A nebylo by lepsi, kdyby pro tebe priletel dron?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MEJLA77: to už tu začínáme být #offtopic. já to vidím obráceně: chci appkou v mobilu přivolat samořídící e-kolo nebo koloběžku, co ke mě přijede, a až dosáhnu cíle, tak se to tam nezůstane válet, ale zase to samo odjede někam na základnu se dobít :-) prý na to startup existuje, ale nikdo do toho neleje tolik peněz, jako do samořídících aut...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    XCHAOS: já se hrozně těším na dobu, kdy nebudou řídit lidi a jen napíšeš do terminálu, kam chceš jet nebo si to vybereš na mapě a ono tě to tam zaveze :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MEJLA77: to by mě zakímalo, jak ji vnímají zdejší barvoslepí a od kterých barev ji rozliší a od kterých ne.

    Třeba na semaforech budoucnosti bude svítit růžová, pokud to celé nezabalíme a nepřenecháme umělým inteligencím....
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    XCHAOS: ano, vidíme i barvu, která neexistují - magenta - taková růžovofialová jasná barva - T-Mobile ji tuším používal - tak ta barva neexistuje ve viditelném spektru, nemá svou frekvenci ve viditelném spektru

    TRISSIE: VIDA: tohle se tuším řešilo i ve 3.sv.válce (diskuze tady na nyxu, ale nedaří se mi to dohledat, tak možná ne) a bylo tam zmíněno, že vlastně takhle zemřelo více vůjáků, než kolik jich padlo v přímém boji
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    XCHAOS: samozřejmě, že se dá vnímání barev u většiny lidí zlepšit. Jde to natrénovat jako jakákoli jiná schopnost. Tohle potvrdí většina tch, co nějakým způsobem v profesionálním životě s barvami pracují - v mém případě lidé kolem počítačové a tištěné grafiky. Téměř všichni kolegové i kolegyně mají oproti běžné populaci výrazně lepší schopnosti barvy rozpoznávat, rozlišit odstíny, kteří jiní nerozliší (původně jsem chtěl napsat nevidí, ale to není vhodné slovo).

    A pro spoustu těch odstínů žádný výraz ani neexistuje, takže při komunikaci si každý vypomáhá, jak to jde - ti, co mají zažitý tiskový model CMYK, mluví o tom, že tam je "víc azurové/cyanu", že barva "ujíždí do žluté", ti, co pracují v RGB pak mluví o těchto složkách barev.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    OMNIHASH: tak občas to píše třeba někdo s backgroundem z historie, no a to jsou pak ty, kde nejdřív nevěřím, pak si to jdu ověřit, zjistím, že je to pravda, a pak to napíšu sem :-)
    OT_
    OT_ --- ---
    TRISSIE: Lol: "vaše chodidla vypadají jako ruce ženy, která pere velké prádlo. Otřesný pohled."
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    TRISSIE: fanfikce Downtown Abbey zní skoro děsivějš než yaoi Harryho Pottera a bratrů Weaslovejch!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    VIDA: tak já se teda přiznám.
    všechny moje mírně zajímavé fakty týkající se první světové a vůbec 1910' a 1920's jsou důsledkem čtení fanfikce k seriálu Downton Abbey.
    Ano, včetně hrobu neznámého anglického vojáka, bombardování na Sommě, i francouzských dopisů :-)
    VIDA
    VIDA --- ---
    TRISSIE: A teď chci fakt vědět, co tě v temných uličkách internetu dovedlo k zákopové noze :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    na takzvanou zákopovou nohu (trench foot) během první světové války zemřelo až 75 tisíc anglických vojáků. Až v zimě 1917/1918 velení zjistilo, že nejlepší způsob, jak s tímto problémem bojovat, je týmová práce - vojáci byli rozděleni do dvojic a navzájem zodpovídali za kontrolu a stav nohou toho druhého. Jinak se totiž k sundání věčně mokrých a zabahněných bot a ponožek v zákopech nedokopali.

    Dobrou chuť, pokud právě obědváte!

    Trench foot - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Trench_foot
    Zákopová noha: Společný nepřítel, který stál život desítky tisíc vojáků | ARMYWEB.cz
    https://www.armyweb.cz/clanek/zakopova-noha-spolecny-nepritel-ktery-stal-zivot-desitky-tisic-vojaku
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SULTHAN: Já vím, já si na to vzpomněla, protože jsem tu knížku četla zrovna minulý měsíc! A nakonec ta příšera přišla pro jednoho z těch zlých.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    NELLAS: Mimochodem, na "The Story of Little Suck-a-Thumb" naráží Pratchett v Otci Prasátek (Hogfather).
    There was always a Scissor Man waiting for a little girl who sucked her thumb
    ENKATT
    ENKATT --- ---
    ATUARFIK: Ale kdepak! Já to mám doma, je to klasika pro němčináře. Kočky varují, pláčou a naříkají, ale nemohou Pavlínce zametit v použití sirek. Sedí tam, naříkají... V každé sloce se zdůrazňuje jejich snaha nehodě zabránit a následně lítost.
    Und Minz und Maunz, die Katzen,
    Erheben ihre Tatzen.
    Sie drohen mit den Pfoten:
    „Der Vater hat’s verboten!
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    SALVATOR: Máš pravdu. Tuhle zmínku jsem nezaregistrovala, četla jsem jen "while her pet cats watch" u toho prvního příběhu a řekla jsem si, ha, to mě nepřekvapuje. (Truchlí, truchlí, podle mě je akorát štve, že jim nikdo nedoplňuje misku. :))
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    YOPIE: Ne úplně rády, ale nevadí.
    Já v raném dětství (někdy do pěti let) měla předčítány Dobšinského pohádky (a pověsti). Kde byla i verze Svatební košile. A Popelčina sestra bez paty a druhá bez palce. A podobně.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ATUARFIK: Ale popis zrovna tohodle příběhu na Wiki říká, že jenom kočka truchlí.
    YOPIE
    YOPIE --- ---
    NELLAS: Struwwelpeter je krásná biedermayrská dětská kniha. Syna jsem s ní vychoval bez problémů a újmy. Děti v určitém věku hrůzu rády, zamysli se na Karkulkou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam