Asi vsichni tak nejak tusime, co to byla spanelska Armada a jak ji slavne anglicani roku 1588 v English Channel na hlavu porazili (no dobre, trochu jim pomohla boure, ale stejne to urcite bylo tim, ze admirala tam delal Francis Drake zejo), odvratili spanelskou invazi do Anglie a Spanelsko se z toho uz nikdy nevzpamatovalo a Anglie se etablovala jako namorni velmoc.
Akorat ze vubec.
V prubehu ruznych potycek v Lamanskem prulivu se anglicanum podarilo spanelske lodstvo zahnat do Severniho more, ale bez vaznych spanelskych ztrat (jednotky lodi), a to se rozhodlo vratit zpet do Spanelska obeplutim Skotska (nekteri i Irska) na kterezto strastiplne ceste teprve probehl radny masakr - ale hlavne zasluhou pocasi a nedostatku zasob - ze 134 lodi se nakonec vratilo asi 90.
Rok na to Anglie (nepoucena Spanelskym nezdarem) vypravila proti Spanelsku vlastni invazni silu, o trochu vetsi, aby spanelske lodstvo dorazila, vyprovokovala povstani v Portugalsku a dosadila tam na trun vlastniho proponenta a dobyla Azory. A to byl srovnatelny, ne-li jeste vetsi pruser: nic z vytycenych cilu se nepodarilo, Anglie utrpela obrovske ztraty (44 lodi, 11 - 18 000 lidi z vychoziho poctu cca 27 000), zrunovalo to statni pokladnu (prestoze to byl joint venture podnik financovany jak korunou tak soukromymi osobami) prstoze se cast financnich problemu vyresila tim, ze se ucastnikum expedice, pripadne jejich pozustalym, proste nezaplatilo.
Tento Anglicky neuspech zpusobil, ze rok na to spanelsko vypravilo dalsi invazni silu, se kterou se jim podarilo dobyt pozice v Bretani.
Ostuda to byla tak velika, ze velitele vypravy v prvni fazi tvrdili kralovne, ze se invaze povedla, kralovna nikdy nezrusila svuj oficialni triumfalni dopis, v anglii se o operaci dodnes prakticky neuci, na anglickym clanku na wikipedii je mapka ve spanelstine.
Spanelsko pak jeste vyslalo tri dalsi Armady proti anglii - 1596, 1597, 1601 - vsechny vicemene neuspesne.
English Armada - Wikipediahttps://en.wikipedia.org/wiki/English_Armada