• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Zajímavá možnost, že nedaleko (co je pár set světelných let, že jo) je planeta s nějakým tím asi...možná.. životem.

    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Srovnání velikosti aktuálně stavěné observatoře na hoře Cerro Amazones v Chile s naším Ještědem. Není to zrovna malá stavba... Navíc se staví ve výšce přes 3000 m.n.m.

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MATHES: jak píše kolega, tak během těhotenství se to děje, a ty mršky kmenový buňky se usadí někde, kde na ně není moc vidět (typicky v kostní dřeni), a tam si vegetí ještě dlouhý, dlouhý roky.

    je to teda ale celkově docela zajímavá otázka, protože ty Y-chromozomový buňky se nacházej i u žen, které žádného syna neporodily ani nepotratily. Tam to doktoři sváděj na syndrom mizejícího dvojčete (alias buď čekaly dvojčata, z nichž jedno to vzdalo a bylo vstřebané, nebo samy jsou z takových původně dvojčat). A taky je to potvrzený u monochoriálních dvojčat (jednovaječných se společnou placentou), i když tam teda nevím, jak to potvrzujou, když takový dvojčata jsou geneticky totožný, a jedou na společným krevním oběhu.
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    MATHES: A to si říkáš vzorný syn!?
    :))
    MATHES
    MATHES --- ---
    FRK_R23: a ja blb ji koupil chytry hodinky :(
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    MATHES: Já to dávám matce k Vánocům. Ty ne?
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    MATHES: detekovat, nikoliv opravovat ;-)
    MATHES
    MATHES --- ---
    TRISSIE: huh? jak ten plod v 51 letech posle matce kmenovy bunky? mailem?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HNILOB: říká se tomu fetomaternální mikrochimérismus, a děje se to během celého těhotenství. A jde to detekovat ještě roky až dekády po porodu - dobře se to detekuje u matek synů (buňky s Y chromozomem) a zjištěný rekord je 51 let po porodu.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TOXICMAN: Tohle zjištění se tak co půl roku objevuje ve Zjištěních :D
    ILTU
    ILTU --- ---
    TOXICMAN: Nojo!!!
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    MAR_TINA: Záleží. Podržím prst a otevře se mi nabídka jazyků/rozložení.
    (Android)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SALVATOR: tak třeba to mám někde nějak nastavený
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MAR_TINA: To mi nesedí. Mám nainstalovanou i azbuku (ruštinu), posun kurzoru v textu swypováním po mezerníku mi funguje bez problému, znaková sada/způsob zadávání se přepíná dlouhým podržením mezerníku.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TOXICMAN: pokude nemáte nainstalovaných víc klávesnic než jen latinku, to se pak posunem po mezerníku mění.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    E2E4: Což je podle mě sama o sobě skvělá věc, pro mě zatím asi nejrychlejší způsob, jak psát na mobilu. Jen to chce trochu zvyk. A taky nemít v Gboard moc jazyků. Já mám češtinu, polštinu a angličtinu a občas je to trochu zmatený.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TOXICMAN: hm ale musí se to nastavit v glide typing..

    PS Ježíš to je fakt super, díky :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Tohle znám už nějakou dobu, ale až nedávno sem zjistil, že tečka se dá udělat jako dvě mezery za sebou.
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    TOXICMAN: ty!vo!le! Tak to je gamechanger, děkuju 8)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam