• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PISKVOR: možná, že když na nějaké lodi proběhla vzpoura, tak posádka ukradla dalekohledy a sextanty a neuměla s tím, tak čuměli dalekohledem, kam neměli, no :-) to by dávalo smysl...
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATOO: Čumět dalekohledem do slunce, akorát že vůbec. Sextant, to není jako práce s buzolou!
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    XBAHNO: mluvime o desitkach let pravidelneho cumeni sextantem do slunce
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    HAR4NT: V poledne jen k určení zeměpisné šířky (nebo k určení faktu, že je poledne, lze jedno nebo druhý, ale ne oboje). K určení zeměpisné polohy je potřeba vytáhnout sextant o nautickém soumraku, což je jediná doba, kdy jsou vidět hvězdy a zároveň je vidět obzor. Kromě toho je potřeba mít přesný čas (u měření se nejdříve zapíše čas a teprve pak se zapisuje odečtený úhel ze sextantu) a mít nautický almanach. Jó, astronavigace je docela věda.
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    HAR4NT: Což tý teorii nijak neodporuje ne?
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    AUDIAC: sextant se afaik pouzival jen v poledne
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Theremin vynalezl ruský fyzik a inženýr Lev Sergejevič Těrmen (známý také jako Léon Theremin) v roce 1920. Theremin je jedním z prvních elektronických hudebních nástrojů a je jedinečný tím, že se na něj hraje bez fyzického kontaktu. Hráč manipuluje dvěma anténami – jednou pro kontrolu výšky tónu a druhou pro kontrolu hlasitosti – pohybem rukou ve vzduchu kolem nich.

    Vertikální anténa (pro výšku tónu): Tato anténa, obvykle na pravé straně nástroje, kontroluje frekvenci oscilátoru, který generuje tón. Když hráč přibližuje ruku k této anténě, zvyšuje se frekvence, a tedy i výška tónu. Naopak, když ruku vzdaluje, tón se snižuje.

    Horizontální anténa (pro hlasitost): Tato anténa, obvykle ve formě smyčky na levé straně nástroje, kontroluje hlasitost. Přibližováním ruky k této anténě se hlasitost snižuje, a naopak, když ruku vzdaluje, hlasitost se zvyšuje.

    Princip fungování thereminu spočívá v interferenci mezi elektromagnetickým polem vytvářeným anténami a tělem hráče. Změny v kapacitanci (v podstatě elektrické změny způsobené pohybem rukou v blízkosti antén) ovlivňují oscilátory, které generují elektrický signál. Tento signál se pak zesílí a převede na slyšitelný zvuk.

    Theremin je známý pro svůj jedinečný, éterický zvuk a často se používá v hudbě, zejména ve filmové a elektronické hudbě. Zajímavou modifikací je Moog Theremini, ten totiž obsahuje možnost zmen generátoru tonu. Pitch correction - korekce výšky tónu tak, že prostor mezi jednotlivými tóny se zmenšuje takže při maximální korekci se pak generované tóny chovají více jako klávesy piana.

    Mezerg hraje na Moog Etherwave Theremin
    theremin jako doporovod kláves https://www.youtube.com/watch?v=q0EYJZAiIJU
    theremin jako sólový nástroj https://youtu.be/HTF8hGnxdwM?si=CgAzCRV4kXAqMiey
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    Já zas četl docela uspokojivý vysvětlení pásek přes oko tím, že když se navigovalo pomocí sextantu, tak se skrz nej koukalo do slunce, respektive se musel srovnat odraz slunce v zrcadle s horizontem. No a dřív nebyly zatmavovací sklíčka, který by ty paprsky filtrovaly. Tak si představte, co udělá s okem několik desítek let pravidelnýho čumění do slunce skrz malej dalekohled.

    Zdroj: trust me bro. Na první dobrou jsem to nenašel a nemám teď na pořádnej průzkum internetů kapacitu
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    KEJML: zajímalo by mě, kolikrát v historii byla objevená a zapomenutá
    KEJML
    KEJML --- ---
    Fascinujeme, jak velký věci na Zemi možná pořád ještě neznáme. Největší (dle objemu) jeskyni na světě objevili ve středním Vietnamu místní člověk až v roce 1991, přičemž pak zapomněl kde je, znovuobjevil ji v roce 2008 a první mapování začalo až v roce 2009.

    Hang Sơn Đoòng - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hang_S%C6%A1n_%C4%90o%C3%B2ng




    (obrázek se dá rozklikniut a tam stáhnout i ve větším rozlišení)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    TAPINA: mnojo vona je dole. Ja zvyklej z fotaku tam mas cocku, iris senzor :). Jsem zas o neco blbejsi.

    V kazdem pripade reseni piratskeho problemu to nemeni. Podle mne vubec nejde o zornici.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    RAINBOF: Ty máš čočku před zornicí? S tím bych někam zašla.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    No to je cely moc pekny a nevim jak to mate vy ale moje oko ma pred zornici cocku starajici se o ostření pak nejaka zornice a kdesi podtim mam fotocitlivej senzor.

    Nemohlo by jit naahodou o ten ?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    NELLAS: you can't blame British rail for that!
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Já bych googlila spíš bladeless.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TLOUDEV: googli blameless turbine..
    vymyslel to Tesla btw.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    E2E4: neprosel jsem captchou :-( asi jsem robot.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    existují bezvrtulove větrné elektrárny

    Bladeless Wind Turbine Wind Energy - News - ESRC
    https://www.esrconline.org/news/2021/04/16/bladeless-wind-turbines/
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    TLOUDEV: le pardon...smažu se na kompu

    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SCHWAB: zkusim si zakrejt oko, az budu 'bojovat dole'. s vysledky se radeji delit nebudu :-)
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TAPINA: nojo.
    nicméně ta pirátská teorie, kdy zakrytí jednoho oka má pomoci v boji dole je imo divná
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam