• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    TRISSIE: Jo tak takhle jo. To akorát že nemá co dělat s přizpůsobováním oka světlu nebo tmě, ale s tím, že při dočasném oslepení zábleskem si prostě necháš vyřadit jen jedno oko místo obou :o)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: koukám, že jsem to přepisovala tak dlouho, až jsem v angličtině nechala tu část, kterou bych i přeložit uměla, a smazala tu, kde bych překladem ze sebe dělala blbce :-)

    Flash blindness is caused by bleaching (oversaturation) of the retinal pigment.[2] As the pigment returns to normal, so too does sight. In daylight the eye's pupil constricts, thus reducing the amount of light entering after a flash. At night, the dark-adapted pupil is wide open, so flash blindness has a greater effect and lasts longer.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    šla jsem po původních zdrojích... a fakt se to používalo. V extrémních podmínkách v bojových situacích jako obrana proti flash blindness, k čemuž dojde, když (nebudu ze sebe dělat blbce překladem, bo terminologii v češtině neznám) "when the eye perceives bright light one of four reactions may take place. These are, in order of increasing brightness: dazzle, after image formation, flash blindness, and irreversible damage. [...] Flash blindness occurs when an extremely bright flash is discharged, usually at night, and again vision is temporarily lost"

    Ve dne se u (dočasné) zábleskové slepoty vrací plné vidění cca do 2 minut, v noci ale trvá i víc než 10 minut, než se sítnice stabilizuje. Takže se opravdu používaly helmy s jednostrannou klapkou, protože furt lepší s jedním okem bombardovat (ne střílet, musí jít o solidní šlehu) a pak se odplížit s druhým, když na to první deset minut prostě není vidět vůbec, než sice nejdřív vidět oběma, ale pak ani jedním.

    Flightgear On-Line, the website for the collector of military flightgear
    http://www.flightgear.dk/flash.htm
    Flash blindness - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Flash_blindness
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    ATOMIKS: konečně je v tom jasno!
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Já bych si teda dovolil připomenout tady ten post od TAPINY.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    SCHWAB: že prý naopak, z osvěceného venku do tmavé kabiny
    Piloti letadel používali pásku přes oko, aby si zachovali noční vidění, když byl příliš velký rozdíl v intenzitě světla uvnitř a vně jejich letadla, například když létali v noci nad jasně osvětlenými městy. Jedním okem mohli pozorovat dění venku, a když bylo třeba, sundali pásku ze zakrytého oka a byli schopni pohodlně přečíst neosvětlené mapy a přístroje uvnitř kokpitu.
    https://armadnizpravodaj.cz/historie/piratska-paska-pres-oko-pomaha-ve-tme/
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    FRK_R23: a údajně to pak dělali i piloti při nočních letech, aby se rychle precvakli z osviceneho vnitřku na pohledy ven
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    FRK_R23: mlho...
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    OT_: Slyšel jsem, že páska přes oko se nosila proto, abys při vlezu do podpalubí pásku přehodil na druhý oko a rovnou v tom šeru viděl.
    KURE
    KURE --- ---
    OT_: v kombinaci s tim, že třísky prý způsobovaly fůru zranění při lodních bitvách, a dostat něčím do oka asi nebylo nijak neobvyklý.
    OT_
    OT_ --- ---
    Já si teda myslím, že pirátský klípec na oko bude stejná záležitost jako rohy na helmách Vikingů - tzn. naprostý výmysl.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PISKVOR: možná, že když na nějaké lodi proběhla vzpoura, tak posádka ukradla dalekohledy a sextanty a neuměla s tím, tak čuměli dalekohledem, kam neměli, no :-) to by dávalo smysl...
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Sleduju tenhle kanál. Zveřejňuje videa fakt sporadicky a s dlouhým rozestupem, ale tohle dnešní za to fakt stojí!
    What is the Limit of our Brains?
    https://www.youtube.com/watch?v=TT4I2VIPYrg
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATOO: OP.

    Centrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    https://www.nyx.cz/discussion/272546/id/57073266
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATOO: Čumět dalekohledem do slunce, akorát že vůbec. Sextant, to není jako práce s buzolou!
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    XBAHNO: mluvime o desitkach let pravidelneho cumeni sextantem do slunce
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    HAR4NT: V poledne jen k určení zeměpisné šířky (nebo k určení faktu, že je poledne, lze jedno nebo druhý, ale ne oboje). K určení zeměpisné polohy je potřeba vytáhnout sextant o nautickém soumraku, což je jediná doba, kdy jsou vidět hvězdy a zároveň je vidět obzor. Kromě toho je potřeba mít přesný čas (u měření se nejdříve zapíše čas a teprve pak se zapisuje odečtený úhel ze sextantu) a mít nautický almanach. Jó, astronavigace je docela věda.
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    HAR4NT: Což tý teorii nijak neodporuje ne?
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    AUDIAC: sextant se afaik pouzival jen v poledne
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Theremin vynalezl ruský fyzik a inženýr Lev Sergejevič Těrmen (známý také jako Léon Theremin) v roce 1920. Theremin je jedním z prvních elektronických hudebních nástrojů a je jedinečný tím, že se na něj hraje bez fyzického kontaktu. Hráč manipuluje dvěma anténami – jednou pro kontrolu výšky tónu a druhou pro kontrolu hlasitosti – pohybem rukou ve vzduchu kolem nich.

    Vertikální anténa (pro výšku tónu): Tato anténa, obvykle na pravé straně nástroje, kontroluje frekvenci oscilátoru, který generuje tón. Když hráč přibližuje ruku k této anténě, zvyšuje se frekvence, a tedy i výška tónu. Naopak, když ruku vzdaluje, tón se snižuje.

    Horizontální anténa (pro hlasitost): Tato anténa, obvykle ve formě smyčky na levé straně nástroje, kontroluje hlasitost. Přibližováním ruky k této anténě se hlasitost snižuje, a naopak, když ruku vzdaluje, hlasitost se zvyšuje.

    Princip fungování thereminu spočívá v interferenci mezi elektromagnetickým polem vytvářeným anténami a tělem hráče. Změny v kapacitanci (v podstatě elektrické změny způsobené pohybem rukou v blízkosti antén) ovlivňují oscilátory, které generují elektrický signál. Tento signál se pak zesílí a převede na slyšitelný zvuk.

    Theremin je známý pro svůj jedinečný, éterický zvuk a často se používá v hudbě, zejména ve filmové a elektronické hudbě. Zajímavou modifikací je Moog Theremini, ten totiž obsahuje možnost zmen generátoru tonu. Pitch correction - korekce výšky tónu tak, že prostor mezi jednotlivými tóny se zmenšuje takže při maximální korekci se pak generované tóny chovají více jako klávesy piana.

    Mezerg hraje na Moog Etherwave Theremin
    theremin jako doporovod kláves https://www.youtube.com/watch?v=q0EYJZAiIJU
    theremin jako sólový nástroj https://youtu.be/HTF8hGnxdwM?si=CgAzCRV4kXAqMiey
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam