• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    GUMBA: Au, to bolí!
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    COMMANDER: To je imho docela dobrá představa takto velkého čísla. Ostatně čísla do cca 10100 jsou zhruba tak limit, co si "lze představit", ve smyslu že to lze vztáhnout k počtu něčeho fyzicky relevantního (např. ten počet zrnek písku, počet částic ve vesmíru apod).

    Někdy je však potřeba jít dál, dovolte mi tedy odložit si zde pár mírně zajímavých faktů :)

    Např. kdyby to obrovské množství 1041 zrnek písku mohlo mezi sebou vzájemně interagovat každé s každým. Obvykle (ve fyzice) je ta interakce omezená vzdáleností, nicméně i bez toho omezení by pro 1041 zrnek bylo těch interakcí "jen" řádově 1082, sice o hodně víc, ale vlastně ne dramaticky, např. stále to lze zapsat stejnou notací s mocninou desítky.

    Na některé matematické problémy už tento popis velmi rychle přestane stačit - teorie grafů a související oblasti občas potřebují opravdu velká čísla. Lze se k nim dobrat, pokud v předchozí úvaze se zrnky písku začneme ty "interakce" mezi zrnky třeba obarvovat, prostě jim dáme nějaké další parametry a budeme na ně klást nějaké další podmínky. Pak ty počty porostou podstatně rychleji a začnou být potřeba opravdu velká čísla, tak velká, že si to už prostě lidsky představit nelze.

    K největším a zároveň nejznámějším asi patří tzv. Grahamovo číslo, které ve své době vyjadřovalo určitý horní limit (označme ho g64) pro počet dimenzí nadkrychle v jistém matematickém problému(nadkrychle ve 2D je čtverec, ve 3D krychle, ve 4D a víc prostě n-dimenzionální nadkrychle; má 2n vrcholů, kde n je počet dimenzí). Jde o to, že hrany nadkrychle obarvujete dvěma barvami a ptáte se, zda v té spleti barevných čar bude vždy (!! tj. pro každé obarvení dané nadkrychle) existovat alespoň jedna skupinka 4 vrcholů, která leží v jedné rovině a zároveň všechny spojnice těch 4 vrcholů mají stejnou barvu. Graham s kolegou přišli na to, že řešení existuje, ta dimenze n musí být větší než 6 (dnes zpřesněno na větší než 12) a zároveň menší než velmi velmi velké číslo g64 (dnes zpřesněno na podstatně menší číslo, nicméně také stále nepředstavitelně obrovské). Ještě než se dobereme k tomu, jak nechutně velké g64 vlastně je, tak malá poznámka. Celé to zní na první pohled jako jasná a naprostá píčovina. To určitě zní. K čemu ale takové a podobné věci můžou být dobré? No tahle třída problémů, kdy něco řešení má a pak ho mít přestane, nebo naopak, nebo má, nemá, pak zase má atd atd, je vlastně velmi zajímavá. Třeba souvisí s NP úplnými problémy současné computer science a matematiky (a to se úzce týká hlubokých neuronových sítí, tedy AI a spol). Je-li nějaký problém tzv. NP úplný, znamená to, že ho neumíme obecně vyřešit v polynomiálním čase. Důležité je tam ale to slovo obecně. Protože některé speciální případy toho problému jsou naopak velmi snadné. Čili se ukazuje, že řešitelnost toho problému má tři hlavní oblasti: jednoduše řešitelná (triviální na první pohled), řešitelná složitěji (nějakým komplikovaným algoritmem), a neřešitelná (=řešitelná v exponenciálním čase). A ty hranice jsou dost ostré a lze matematicky dokázat, že tam jsou, na čem závisí atd ... a to i trochu připomíná tu Grahamovu šílenost.

    Kolik je tedy g64? Je na to potřeba speciální notace, např. Knuthova (ano, ten Donald Knuth co vymyslel TeX a napsal bibli TAOCP). Typicky se v Knuthově a podobných notacích vezmou běžné matematické operace sčítání, násobení a mocnění a zobecní se na hyperoperace. Jako je násobení opakované sčítání stejného čísla, tak je mocnění opakované násobení stejného čísla, takže další v posloupnosti bude opakované mocnění stejného čísla (tj. 2+2+2+2, 2.2.2.2, 2^2^2^2 ... mocnění toho exponentu a exponentu jeho exponentu atd.). Tomu opakovanému (iterovanému) mocnění se říká tetrace. Iterováním tetrace vznikne pentace ... a tak dále. V Knuthově zápisu se normální mocnění zapíše pomocí šipky, např. 2↑4 je 2^4, tetrace je 2↑↑4 = 2↑(2↑(2↑2) = 2^2^2^2 = 2^16 = 65536, pentace je 2↑↑↑4 = 2↑↑(2↑↑(2↑↑2), což už je 2^2^2^65536. To opravdu rychle roste, že?
    A nyní ta Grahamova čísla:
    g1=3↑↑↑↑3, zkráceně zapsáno jako 3↑43, jde tedy o šestou hyperoperaci, sextaci. Tedy rovnou první číslo je nepředstavitelně velké a ani ho nelze napsat v rozumném tvaru 10^něco.
    g2=3↑g13 ... tedy ne sextace ale g1-ace. Hyperoperace řádu toho obřího čísla g1
    potom g3=3↑g23
    ... a tak dále až do g64. ... vzít vesmír, do každého bodu Planckovy délky dát další vesmír a u všech těch vesmírů dát do každého bodu zase další vesmíry a takhle to opakovat v krocích, jejichž počet je roven počtu těch Planckových bodů ve vesmíru .. a stejně všech těch vesmírů bude méně než g64 :)

    Je asi jasné, že všechna čísla gn jsou mocniny, malou zajímavostí budiž, že g64 končí na sedmičku :)
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    ATUARFIK: idealni, tam se chci po novym roce podivat :D
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    87HIGHFLYER: Zvací dopis přechodníkům!
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    87HIGHFLYER: Dyť to zní jak sicilština.

    Bohužel, i takový volapük, ač na první pohled vypadá slibně exoticky (a dánština se díky němu obohatila o výraze "det er det rene volapyk", přel. "je to pro mě španělská vesnice / je to totální hatmatilka", je pouhý indo-evropský derivát.

    http://edicions.talvera.free.fr/bastidas/Franti%9Aek%20VYMAZAL.%20Svetova%20rec%20volap%FCk%20v%20trech%20lekcich.pdf
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    87HIGHFLYER: Hm, takže taková románská analogie medžuslovjanskogo jezyka?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    NELLAS: To je právě ten ekvivalent umělého odchovu v zajetí, ano.
    87HIGHFLYER: Per favor, illama le portero, il ha un rana in mi bidet.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    PISKVOR: Pche, však se o ně neuměle pokouší každý, kdo se snaží znít na úrovni.
    (Že to často skončí fiaskem, je věc jiná a vedlejší.)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    87HIGHFLYER: Zvát může, ale mezitím jí vyhynou i všechny ostatní přechodníky. Už teď jsou podle červené knihy ohrožených druhů ve stavu EW (v přírodě vyhynulé, pouze chov v zajetí)...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    87HIGHFLYER: *jazycích
    Promiň, já musela.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Ale k tematu - tuhle na me zacal vyskakovat jazyk Interlingua. Narozdil od Esperanta mu naprosto bez problemu rozumim. Asi to chce nejaky mirny zaklad v romanskych jazicich, ale mozna je to vic univerzalni i pro lidi co treba zadnej z tech latinskejch jazyku neznaji vubec. Ostatne zkuste:

    Carlos Valcárcel parle interlingua, la langue que vous connaissez sans le savoir
    https://www.youtube.com/watch?v=O6Xi_ztCWK8&ab_channel=Courrierinternational
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    87HIGHFLYER: Já bych brala hlavně chemické názvosloví. Kostík, barvík, ďasík, nebesík...
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    PISKVOR: no právě - nikdy nevíš, kdy zelenochrupku spolu se smrkonosoplenou a budoucí přechodník pozve tady kolega ATUARFIK zpátky
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    87HIGHFLYER: Tahle flotila odplula před sto+ lety...
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    PISKVOR: správně. Většina. Ale v každém jazyce se našel nějakej "obrozenec", kterej aspoň do nějaký části hodil svoje intošský vidle
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    87HIGHFLYER: Spoiler: jazyk si dělá, co chce, bez ohledu na kodifikace. Vlastně většina kodifikací je couvání před územ...
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    GURBON: Já si to chtěl představit a kdyby číslo se 41 milińy číslic představovalo počet zrnek písku, bylo by to prý 5 miliard planet Zemí plných písku.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    87HIGHFLYER: protože něco co se jmenuje "Future perfect" je neskonale optimistické..
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Představuju si příběh, kde všechny postavy mají místo jmen přechodníky. Kníže Měv brání své knížectví před zlým Dadoucem, přičemž jsou mu nepostradatelnými pomocníky pážata Pivše a Chtěvše.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ATUARFIK: Dada tobě pěsti, zpusobim ti muka!
    (Ale ne já. Já bych dadouc)
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    ATUARFIK: doufam ze nemas jakejkoliv vliv na kodifikaci jazyka.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam