• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    SOLNAKAR
    SOLNAKAR --- ---
    HOWKING: hlavně je to červený hadr pro progresivního býka, ale spojitost má asi jako Nietzsche s nacistickým Německem.
    Petersonovou filozofií se ohání různé bandy alt-right incelů, které si cokoliv Peterson řekne interpretují po svém. Na základě toho pak Petersona "cancelují" lidé z levé strany, kteří obvykle žádnou z jeho přednášek neviděli/neslyšeli.
    Je sice konzervativní, ale není to fašoun a troufnu si říct, že většina myšlenek, které dříve prezentoval vychází z děl jiných filozofů, nejvíc Junga, ale protínají se tam i prvky z Darwinovi evoluční teorie a navazující morální a behaviorální psychologie, takže úplné nesmysly to nejsou, ale nakonec to celé přikoření trochou náboženství.
    Moc mu nepomohlo, že vydal knihu o tom, jak si má každý uklidit před svým prahem (12 rules for life), načež po práškách na úzkost zkolaboval a asi 2 roky byl mimo z veřejného života. To skončilo léčením v Rusku od kterého, jak už naznačil kolega MATHEZ, poněkud zapáchá "chcímírstvím".
    MATHEZ
    MATHEZ --- ---
    HOWKING: takovej Andrew Tate pro rádoby-vzdělaný fašisty
    Jordan Peterson - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Jordan_Peterson
    Popírač klimazměny, cokoliv od něj smrdí ruskym hnojem na sto honů...
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ALDEMIK: Já ho nesleduju. To je snad první video, co jsem s ním viděl. On je nějaký etalon fabulace?
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Critical Section - IQ and Populations
    http://w-uh.com/posts/030831-IQ_and_populations.html
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ALDEMIK: Tak tak fakta co tvrdí jsou předpokládám nevycucaná z prstu. Jsou natolik triviální, že tam asi spor nebude. Tohle není nic odborného. Spíš jen zamýšlení, jak tahle civilizace potřebuje čím dál méně sice pilných a pečlivých, ale mentálně méně zdatných lidí a co s nimi. Oni neubudou. (naopak, znám jiný průzkum, že IQ celosvětové populace poslední století plynule klesá) Mě zaujal ten fakt o řidičích (nevím, zda je to nejčastější povolání méně bystrých, ale tomu bych věřil) co ti budou dělat? Odhaduju, že za 20 let nebude řídit auto (kromě fandů do řízení) nikdo.
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    HOWKING: Ale je to Jordan Peterson. Má to šanci být relevantní? Je to podložené nějakým výzkumem, nebo má jen názor?
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Zajímavá přednáška o IQ.
    Jordan Peterson - IQ and The Job Market
    https://www.youtube.com/watch?v=fjs2gPa5sD0

    Zvláště část o dolních hranicích a lidech na nich a dnešní době a jejich nárocích.
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    SPIKE411: dostali za to v roce 2023 Ig.Nobel prize v oboru Mechanical Engineering. https://improbable.com/ig/winners/?amp=1#ig2023

    Btw dost nightmare fuel. = )
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HAR4NT: Tak Baník Ostrava jako potomci Hunů, to by vysvětlovalo ledacos...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Muahaha

    Lab manipulates deceased spiders’ legs with a puff of air to serve as grabbers
    https://youtu.be/1JOS6hMHIUM


    Dead Spider Becomes Robot Gripper: It’s Necrobotics! | Hackaday
    https://hackaday.com/2022/08/01/dead-spider-becomes-robot-gripper-its-necrobotics/

    Scientists Use Dead Spiders as Claw Machines | Smithsonian
    https://www.smithsonianmag.com/smart-news/scientists-use-dead-spiders-to-grip-objects-180980498/
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    A koukam, ze pravej uz byl nalezen!:)))

    Podle známého českého záhadologa Arnošta Vašíčka se Attilův hrob nachází v hoře Štandl u Sviadnova nedaleko Frýdku-Místku. Blízko česko-polských hranic byl totiž nalezen hunský pohřební hrnec.

    A pan AV bude asi hodne original, tech odhaleni ma vicero:))):

    "Při druhém pozvání do pořadu Všechnopárty v listopadu 2017 se Vašíček vyjádřil k původu formy na bábovku. Uvedl, že k nám tato pečicí forma přišla z Indie, jako spojení symbolů plodnosti a pečená k uctění bohyně Bábany."

    Od roku 99 plodi aspon jednu zahadologickou literaturu rocne...:))
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    XCHAOS: nn, Liberland je nasep na falesnym Attilove hrobu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HAR4NT: fskutečnosti Liberland
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Přičemž maďarský magor nemá nic společného s českým magorem

    Naši předkové si tedy slovo fantasmagorie, které jako pojmenování vidin a přeludů vzniklo v 19. století ve francouzštině z řeckých základů, rozložili na nesprávném místě a vznikla dvě nesprávná, nesmyslná slova fantas a magor. Správné dělení, podle původních slov, by bylo fantasma a agorie.

    Magor - Zákulisí slov
    https://www.zakulisislov.cz/magor/
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Čech a Lech maji svou obdobu v techto dvou bratrich. Hunor byl praotec Hunů, Magor praotec Maďarů. Ovsem nelezli na zadny kopce, ale vlezli do naky baziny...:)))

    Hunor a Magor – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Hunor_a_Magor
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    Ty faktoriály mi připomněly jednu matematickou náhodu, co mi přijde docela zajímavá, tak se o ní takhle při pátku podělím. Jde o tzv. problém dělových koulí (cannonball problem) a s tím související záležitosti v teorii grup:

    Slavný mořeplavec Walter Raleigh bral přípravy na své námořní výpravy zřejmě dost vážně, protože angažoval např. matematiky a astronomy, aby vzdělávali jeho kapitány a navigátory. Jedním z nich byl Thomas Harriot, kterého se zvídavý Raleigh při jedné z cest do Ameriky údajně zeptal, jak nejlépe poskládat dělové koule na palubě lodi. (Představuju si, že seděli na palubě, nudili se, bafali z dýmek - Harriot údajně naučil Raleigha kouřit tabák - a tu se podívali na ty naskládané dělové koule.) Bavili se o problému, zda koule naskládané do čtyřboké pyramidy (tak jak je dělostřelci obvykle skládají) lze naskládat také do čtverce. Matematicky formulováno: zda existuje takové přirozené číslo, že součet druhých mocnin od jedničky až do tohoto čísla (včetně) je rovněž druhá mocnina nějakého přirozeného čísla. Harriot došel k tomu, že řešení existuje, a kromě zřejmých řešení 0 a 1, je jím číslo 24, tj. pyramida o výšce 24 pater (čtverec pak je 70x70 = 4900 dělových koulí). O několik staletí později pak bylo dokázáno, že to je jediné netriviální řešení.

    No a to by bylo, aby to s něčím dalším v matematice nesouviselo :) Souvisí to s tzv. kissing problémem (jak se dotýkají koule v n-dimenzionálním prostoru). Když se John Leech v 60. letech 20. století snažil vylepšit tehdy existující nejlepší směstnání koulí, objevil jedno speciální, které má optimální uspořádání koulí ve 24-dimenzionálním prostoru. Tohle uspořádání (Leechova mřížka) má nejvyšší možnou hustotu a každá koule se dotýká celkem 196 560 sousedních koulí (dotýkají se, odtud názvy kissing number a kissing problem), přičemž lze dokázat, že lepšího výsledku nelze dosáhnout. To zní jako naprostá pakárna, samozřejmě. Akorát že to je součástí jednoho z největších výdobytků teorie grup (a to je veledůležitá součást matematiky) ve 20. století, kdy se přišlo na to, že tzv. konečné jednoduché grupy*) lze klasifikovat na 4 typy, z nichž 3 mají nekonečně členů (cyklické, alternující, Lieovy) a ta čtvrtá jich má konečný počet. Konkrétně 26. Ta skupina s konečným počtem jsou tzv. sporadické grupy, a na spoustu z nich se přišlo právě díky Leechově mřížce. Jsou zajímavé vtipnými názvy (např. vlastní podgrupy té největší sporadické grupy se nazývají "šťastná rodinka") a také tím, jak jsou obrovské. Nejmenší je M11, objevil ji Mathieu už v 19. století, a má 24·32·5·11 = 7920 prvků. Největší sporadická grupa, tzv. monster group, má 246·320·59·76·112·133·17·19·23·29·31·41·47·59·71 = 808 017 424 794 512 875 886 459 904 961 710 757 005 754 368 000 000 000 prvků.
    Zde si prosím povšimněte, že toto číslo je dělitelné počtem dělových koulí v cannonball problému. Náhoda? Nemyslím si! :))


    *) Grupa je společné označení pro množinu a binární operaci, která mezi prvky množiny působí, přičemž výsledkem té operace na libovolné dva prvky množiny je opět prvek té množiny. Asi nejsnáze představitelná grupa je množina celých čísel + operace sčítání. Sečtením jakýchkoliv dvou celých čísel zase dostanu celé číslo. Ale může to být i trochu abstraktnější a prvky mohou být třeba operace symetrie, takže např. cyklická grupa symetrií C6 obsahuje všechny operace symetrie, které např. převedou vrcholy pravidelného šestiúhelníka zase na sebe (takže tam budou patřit prvky jako otočení o násobky 60°, různá zrcadlení, středová inverze, atd.).
    Grupy mohou mít tzv. podgrupy. Např. v té grupě celých čísel se sčítáním mohu najít podgrupu sudá celá čísla + sčítání. No a jednoduchá grupa je taková grupa, která nemá žádné podgrupy kromě těch triviálních (identity a sebe sama). V podstatě je tedy jednoduchá grupa taková analogie k prvočíslu, to je taky dělitelné jen jedničkou a sebou samým.
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    GUMBA: U nižších faktoriálů to beru. Tam to je tím, že jsme si vybrali pětku do našeho dělení malých časoměr, a přestat kousek za pětkou je easy. Ve faktoriálu ale ta druhá přijde až s desítkou, a po cestě je sedmička. Takže kdyby se s tím Hospodin tolik necrcal a stihl to za pět dní, tak jsme nahraní, chyběla by sedmička a museli bychom faktoriál vyhnat do třetí pětky, tedy do 15!, kde by se po cestě přisomrovaly 7, 11 a 13 :-) Samozřejmě uznávám, že člověk má volnost vybírat podobné náhody ze spektra různých dělení jednotek čehokoliv na cokoliv, ale ten repertoár mi nepřijde tak bohatý. To, co si netroufám hodnotit, je jak moc je náhodou, že bilance prvočísel 2 a 3 v lidských jednotkách kopíruje bilanci ve faktoriálu, protože tam je to taky potřeba vyvážit.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    RAGUPKI: Faktoriály jsou prostě příliš hezká složená čísla, prakticky vždy najdeš nějakou pěknou kombinaci. Po šesti týdench (=10!) máš hned pěkných 66 týdnů rovno 11! Nebo na druhou stranu 5! je "přesně" 5 minut, 6! je "přesně" půhodinka, atd :)
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    GUMBA: Takováhle čísla se vždy najdou díky vlastnosti y=log(gamma(x+1)), jež zasahuje pod nulu, a její druhá derivace je vždy pozitivní, takže se protne s y=x*log(basis) a kolem toho čísla se to bude motat, alespoň pro nějaké rozumné hodnoty základu basis. U těch šesti týdnů je jediným stupněm volnosti těch šest, což jsou jen dvě nízká prvočísla, co chybí do toho faktoriálu. Zbytek je složeninou 7 dní, 2*2*2*3 hodin, a dvou šedesátek (2*2*3*5), žádné nepohodlné vyšší prvočíslo nebo vyšší násobky nižších prvočísel tam nefigurují, aby se to muselo dohánět zvýšením jak počtu týdnů, tak toho faktoriálu, nebo přechodem k delším jednotkám, což mi přijde jako super náhoda. Jó kdyby tam bylo že v 85347 týdnech je přesně 21! sekund nebo tak něco, tak neřeknu. Je tam nějaký selekční trik, který nevidím?
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    XCHAOS: Je to podobná "náhoda", jako že sin(1234567890°) = 1 :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RAGUPKI: sakra, to je fakt podezřelé... a je to fakt na sekundu přesně. 42 (dnů...) ... to nemůže být náhoda.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    RAGUPKI: A faktoriály 22!, 23!, a 24! mají 22, 23, a 24 číslic (v desítkové soustavě). Witchery! :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam