• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Tak nám zrekonstruovali planetárium.

    Pražské planetárium dokončilo rekonstrukci kopule | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vesmir/45-milionu-diod-planetarium-v-praze-zrekonstruovalo-kopuli-promitaci-technologie_2502091453_job
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Seriál Nemocnice na kraji města zachraňoval životy. Někdy tak, že lidi poslal k doktorovi, a někdy tak, že je poslal domů k televizní obrazovce.
    Nebýt totiž toho, že 6. prosince 1981 se večer vysílal premiérový díl, bylo by v hale zimního stadionu v Mariánských lázních, kde se hrálo utkání mezi Teplou a Planou, daleko víc lidí. Takhle tam nebyl skoro nikdo a když se v osm večer zřítila hala stadionu, vyžádala si katastrofa "jen" tři lidské životy.

    Jak málo někdy stačí... třeba být fanoušek dietlovské nemocniční ságy.

    Mariánské Lázně 1981 - Osudové okamžiky | Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/1091682868-osudove-okamziky/403235100081030/
    RSZ
    RSZ --- ---
    TLOUDEV: já to dočetl přesně k „Něco zásadního se stalo, lidem se mentálně žije hůř, zmizel kus veselosti,“

    a končím. Je to geolog sakra.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    Nevím, kam s tím, tak si odložím zde. Takovej zajímavej rozhovor na přelomu věků.
    Nerado se o tom mluví, ale doopravdy se něco děje s počasím, říká Cílek - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-galerie-osobnosti-jednou-se-budeme-muset-vratit-k-rozumu-rika-cilek-262975
    XTALIBAN
    XTALIBAN --- ---
    NELLAS: akorát to není krava, ale zebu (hrb a lalok) ...
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    BONEMINA: Četnictvo byla "jen" další ozbrojená složka. Četníci žili armádním způsobem, bydleli na stanicích, které měly kasárenský režim a pro jejich nezaujatost dokonce neměli volební právo (na rozdíl od příslušníků policie). Takže oholení bylo vyžadováno stejně, jako v armádě. Ano, opět ze stejného hlediska jako u pilotů RAF byly výjimky potvrzující pravidlo a to na základě zdravotní komise (podráždění pokožky se zarůstajícími vousy). V souvislosti s Podkarpatskou Rusí jsem o toleranci neslyšel, ovšem opět mne napadá omezený přístup k vodě či snaha přiblížit se domorodému obyvatelstvu, tedy Rusínům, kteří jsou prakticky řečtí katolíci. Můžu se na to zepat Radka Galaše z policejního musea v Praze, nicméně na fotkách jsem plnovous u četníka zatím nepotkal.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    DRABICZ: btw. S kamarádem jsme se před mnoha lety bavili o plnovousech u prvorepublikového četnictva a tam prý byly taky možné jen na povolení a mělo to prý nějakou souvislost s Podkarpatskou Rusí. Nevíš o tom taky něco víc?
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    BONEMINA: Jen doplním k tomu plnovousu v Royal Navy:
    "Oproti pozemní armádě má námořnictvo od roku 1869 zakotvenou výjimku ohledně holení vousů. Nadřízený důstojník mohl kdykoli přijít k námořníkovi a vydat mu rozkaz: „Stop the shaving“ (Přestaň se holit). V případě, že by vousy rostly rovnoměrně, měl je námořník automaticky udržovat čisté, neroztřepené a stejně dlouhé po celé čelisti. V opačném případě dostal rozkaz oholit se. U mužstva se netolerovaly bradky, kníry ani licousy. Z praktického hlediska ale Royal Navy dovolovalo nosit plnovousy i mimo plavbu."
    Prvně se to objevuje v reglemánu ze 40. let XIX. století, který je vlastně první pevný výstrojní předpis Královského námořnictva a opět vychází z doby jí předcházející.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Když jsme u plnovousů, v RAF jsou oficiálně povolené necelých 5 let a generál Fajtl měl čestnou výjimku .


    Článek z 5. 8. 2019:
    Příslušníci britského Královského letectva (RAF) budou mít nově možnost nechat si narůst plnovous, což dosud armádní pravidla až na výjimky nedovolovala. Vzácnou výjimkou se stal československý stíhač František Fajtl, který mohl plnovous ve službách letectva nosit na základně povolení od krále Jiřího VI.

    Jedinou složkou britské armády, v níž už nyní mohou vojáci mít plnovous, je námořnictvo. V letectvu jsou povolené pouze knírky, stejně jako v pozemním vojsku. Mluvčí ministerstva obrany nicméně zdůraznil, že i po uvolnění pravidel musejí příslušníci letectva pečlivě dbát na své vzezření. „Neupravené či nerovnoměrně rostlé vousy budou nepřijatelné," uvedl.

    Omezení zákazu má podle mluvčího RAF pomoci k „zlepšení inkluzivity" a rozšíření okruhu rekrutů britského letectva.

    Zákaz plnovousů v letectvu a armádě obecně platil z praktických i estetických důvodů. Muži s vousy měli problémy při nutném používání plynových masek. Neoholení muži byli zároveň podle dřívějších pravidel módy považováni za neupravené.

    Výjimky ze zákazu existovaly, plnovous mohli nosit a dodnes mohou piloti RAF, kteří tak činí z náboženských důvodů, zejména jde o piloty indického nebo pákistánského původu. To ale nebyl případ nejznámějšího československého stíhacího letce Františka Fajtla. Toho k nošení plnovousu opravňovalo povolení od krále Jiřího IV. a bylo mu uděleno ze zdravotních důvodů.

    „Už delší dobu mám potíže s vousy,“ napsal Fajtl ve svých memoárech. „Po každém holení mi na bradě naskakují červené pupínky, tvoří se vřídky, které hnisají a bolí. Lékař mi předepsal mast, která však nepomohla. Zdejší doktor mi radí, abych se přestal holit, protože moje vousy zarůstají a jsou příčinou všech potíží," píše se dál ve vzpomínkách. Lékař nakonec Fajtlovi doporučil, aby si podal žádost králi a on ji poslal přes velitelství stanice. „Nevím, kde všude putovala, ale byla nakonec vyslyšena. Budu létat s plnovousem, patrně jako jediný v RAF, kromě kolegů-letců z Indie,“ napsal Fajtl.

    O přísných pravidlech Královského letectva ohledně úpravy vousů promluvil ve studiu Televize Seznam i šéfkomentátor Jiří Hošek. „Letci za druhé světové války museli startovat oholeni i k nočním náletům na Německo. Museli se holit dvakrát nebo třikrát denně, píší o tom i českoslovenští letci ve svých pamětech, že to pro některé bylo něco velmi nepříjemného," vysvětlil Hošek v rozhovoru, který si můžete pustit v úvodním videu nad článkem.

    Estetické hledisko britská armáda bere v potaz i nadále, její příslušníci mají působit reprezentativně. I v námořnictvu, kde jsou plnovousy povolené, proto musí voják toužící po vousech nejprve získat souhlas velícího důstojníka. Ten také později kontroluje, zda dotyčný s plnovousem vypadá dobře a smí si ho ponechat. Pozemní vojsko zatím o povolení plnovousů neuvažuje, stejně jako v celé armádě už ale platí možnost nosit plnovous z náboženských důvodů.

    Server BBC poznamenal, že pravidla pro nošení vousů v armádě se stále tvrdě vymáhají, což musel respektovat i princ Harry. Když si chtěl na svou svatbu obléci armádní uniformu, musel získat od královny speciální povolení, že si zároveň smí ponechat vousy.
    XAJA
    XAJA --- ---
    SCHWAB: alebo ze dolimity (a tyrolsko vobec) nie su jej oblubena destinacia, lebo tam na tematiku horskych plukov naraza clovek vsade:)
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    MORKANT: Je focen jako nejstarší sloužící voják Monarchie. Gaspar Wallnöfer ve věku 79 let. Sloužil od italské kampaně 1848 a bojoval v bratrské válce 1866. Snímek je pořízen r. 1917. Kolorován později (a špatně, třeba vuřtíky mají být trávově zelené, nikoli červené).

    XCHAOS: ne, to jägerovky nosili myslivce ;)
    MORKANT
    MORKANT --- ---
    DRABICZ: Ten výraz je šílenej.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DRABICZ: nosili ti myslivci jägrovky? 🤔
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    Jo a zapomněl jsem tady Landšturmáka od Tirolských jednotek (tetřeví pírko na čepici, buřtíky pro landwehr a pokud by posunul bujný plnovous, jistě by měl na trávově zelené egalizaci i alpskou protěž).
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    STENNY: Móda a armáda se prolínají již od 1/2 XVII. století a FJI i hrabětě Harracha neznáme jinak, než s plnovousem a vyholenou bradou. Zde, u horských jednotek podunajské monarchie, je odkaz na tradici (možná snad i na samotného Andrease Hofera), nicméně primárně, stejně jako u maríny, jsou vousy izolantem, či tlumičem, proti nepříznivému počasí (zejména větru, v zimě i sněhu). Použití plynu spočívalo v tom, že je těžší než vzduch, tudíž by boj musel probíhat v rámci jednoho masivu, což se prakticky (až na pár výjimek jako třeba zmiňované Doss Alto) nedělo, většinou byly pozice na protějších vrcholcích. Dalším faktorem, stejně jako na lodích, je nedostatek vody (mimo zimní měsíce kdy se pro holení dá ohřát sníh) a jestli si ten litr jež máš na den, co horko těžko tahaj lanovkáři, ze třetiny vyholíš nebo provaříš suchou stravu - není vo čem.
    STENNY
    STENNY --- ---
    JON: To zateplení mě napadlo, ale zajímalo mě, jestli to jako racionální argument někde opravdu padlo (pokud se to ví).
    JON
    JON --- ---
    STENNY: plyn v horach nebyl tak castej, zato omrzani ksichtu bylo na denim poradku, afaik.
    STENNY
    STENNY --- ---
    DRABICZ: Co bylo příčinou toho povolení plnovousu u Tyrolanů? Byl o tom nějaký spor, nebo někdo z vyššího velení prostě pokrčil rameny, řekl: "Na horách masky stejně potřebovat nebudou" a bylo hotovo? Matně si vybavuju ty spory o fousy v různých armádách během WWI, tak mě to zaujalo.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NELLAS: a víš že možná i jo? :-)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TRISSIE: Jinak tu knížku tu ještě pořád mám, kdyby sis chtěla počíst. Je to psané fakt chytlavě.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam