• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TAPINA: možná by to vyřešila slovenská přehláska - a umlaut?
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ABAP: Elekřtina opravdu zní možná ještě o stupínek hůř :))
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Ale k tematu - tuhle na me zacal vyskakovat jazyk Interlingua. Narozdil od Esperanta mu naprosto bez problemu rozumim. Asi to chce nejaky mirny zaklad v romanskych jazicich, ale mozna je to vic univerzalni i pro lidi co treba zadnej z tech latinskejch jazyku neznaji vubec. Ostatne zkuste:

    Carlos Valcárcel parle interlingua, la langue que vous connaissez sans le savoir
    https://www.youtube.com/watch?v=O6Xi_ztCWK8&ab_channel=Courrierinternational
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Asi každý chápeme jinak co to je teoretická fyzika. Pro mě to jsou fundamentální zákony makrosvěta a mikrosvěta (a doufám, že jednou budou jedny bez rozdělení). Prostě věda o tom jak svět funguje. Vše ostatní je jen aplikace a dedukce dílčích projevů. Podle tebe je teoretická fyzika to, co jde teoreticky vysvětlit pomocí těch fundamentů. Je to úhel pohledu. Možná by to měl někdo jednoznačně definovat. Ale mám představu co je to teoretická fyzika společnou se Sabinou. Ty ne. Neznamená to, že nemá pravdu, jen pro mě mluví o celé teoretické fyzice a pro tebe o její části.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HOWKING: Nechci to celé opakovat, ale já právě psal, že teoretická fyzika je i něco jiného než jen temná hmota, černé díry, teorie strun apod. V těch heslech, které píšu pod bodem 4 je právě té teoretické (ale samozřejmě i experimentální) fyziky hodně.

    HOWKING: U těch vysokoteplotních supravodičů to trvá dlouho no, ale neřekl bych se, že se na to sere. Možná na kupráty, tam je to asi ve slepé uličce (resp. vývoj je dost zamrzlý), nicméně právě už minimálně 20 let se jedou velmi silně ty různé nekonvenční supravodiče (Fe-based, U-based, ...). Což mi přijde celkem přirozené, když se nedaří přijít na teorii pro kupráty, tak to třeba snáze půjde u jiných druhů.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HOWKING: Dovolím si malou reakci na to video: tahle dosebezahleděnost většiny "teoretických fyziků", astrofyziků, kosmologů, a vědců příbuzných oborů, mě nepřestává fascinovat. "Dvacet let jsme se nepohli ze strunové teorie", ergo, "fyzika umírá". Přesně tak! Akorát že vůbec. Tak pojďme trochu uvést věci na pravou míru, nebo alespoň kousíček tím směrem.
    1) Už samotná představa, že tahle oblast fyziky nějak zásadně tvoří fyziku, je dosti zkreslená. Jde o zhruba 5 % fyziky jako oboru. (Např. podívám-li se na vyšlé články v Phys. Rev. Letters za delší dobu cca 50 let, škatulka "Cosmology, Astrophysics, and Gravitation" má 4143 z celkových 87919 článků, tedy asi 4.7 %). Jistě, je to důležitá a krásná část fyziky, nicméně její veřejný odraz*) je zcela naddimenzovaný skutečnému rozsahu a významu.
    2) Logicky pak ani nemůže být pravda, že fyzika umírá. Naopak, rapidně se rozvíjí, podobně jako jiné obory. Možná, že v této oblasti teoretické fyziky nedošlo k zásadnímu průlomu (i když co je potom objev gravitačních vln a spousta dalších věcí?), v jiných oblastech ale ano, viz dále bod 4.
    3) V první větě jsem použil uvozovky, protože (i vzhledem k výše uvedenému) to vypadá, jako kdyby teoretický fyzik nedělal nic jiného než "Cosmology, Astrophysics, and Gravitation". No v jiných oblastech fyziky jsou také fyzici zabývající se teorií. Nebo jinak: nic jako teoretická fyzika (jako obor) neexistuje.
    4) Těch nových převratných věcí za poslední dvě dekády je opravdu mnoho, uvedu pár (z malé pod-oblasti solid stater physics, ke které mám nejblíže):
    - topologické izolátory - masivní rozvoj po jejich exp. potvrzení r. 2007
    - graphene a další 2D struktury - tam je boom úplně nových jevů na rozhraních (interface physics)
    - exotický magnetismus (skyrmiony, hopfiony, ...)
    - nová třída vysokoteplotních supravodičů (Fe-based)
    - velký rozvoj multiferoik po r. 2000 - k magnetoelektřině přibyla magnetic shape memory a tucet dalších
    - spintronika - když už to vypadalo, že to pomalu usíná, tak loni přišel objev altermagnetismu
    atd atd, a ještě obecněji:
    - neuvěřitelný rozvoj výpočetních metod katalyzovaný nárůstem výpočetního výkonu a strojovým učením
    - velký rozvoj měřících metod, např. lasery: femto -> atto, GHz -> THz spektroskopie, dostupnost mikrovlných zdrojů (DNP u NMR), velký pokrok u el. mikroskopie, atd...



    *)Malý soukromý rant: tohle se bohužel odráží i na tom, jak vnímají různé podobory fyziky nastupující studenti fyzikálních fakult. Vlastně kromě astrofyziky, teoretické fyziky, a možná ještě jaderné fyziky nic dalšího (tj. těch zbylých asi 85 %) neznají. Někteří pak často studují některý z těchto oborů, kde se tolik lidí neuplatní a skončí někde v bance nebo jako programátoři. Trochu škoda.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LORD_DE_SEIS: no dobře, ale tak to je jedna známnější, jednak méně překvapivý fakt (to s tím tlením kompostu jsem možná zkreslil, někdy se neuvádí "nižší", ale "zhruba stejná" energetická hustota)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Průměrná energetická hustota (to znamená výkon v přepočtu na jednotku objemu) fúzní reakce ve Slunci je nižší, než energie tlení kompostu.

    (Tohle je dobře známý bonmot, ale napadlo mi, že je možná málo známý mimo komunitu astronomických a fyzikálních nerdů. Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám...)
    STENNY
    STENNY --- ---
    TAPINA: Králík údajně za normálních okolností nedokáže krkat ani prdět. Z toho se rýsuje, že oblíbený mýtus "dejte rackovi sežrat Alka-Seltzer v chlebu a on vybuchne," je možná v zásadě pravdivý, akorát ne rackovi, nýbrž králíkovi, ne sežrat, ale vypít, a ne chleba s Alka-Seltzerem, ale sodovku...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: možná se více bojí a proto méně lezou do vody...? :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RSZ: Tohle by možná chtělo příklad, protože to není zrovna intuitivní.
    Tak například v případě ráže 12 to znamená, že když vezmete libru olova, rozdělíte ji na 12 částí a uděláte z nich kuličky, tak průměr hlavně je stejná, jako průměr těch kuliček (kulí). To mimo jiné znamená, že čím větší ráže brokovnice, tím menší průměr hlavně, protože když z tý samý libry olova neuděláte kuliček 12, ale 20, jsou samozřejmě všechny menší. Tady mi v češtině citelně chybí rozlišení gauge a caliber.
    Ráže .410 je výjimka, tam je to přímo 410 tisícin palce.
    Proč někdo myslel, že je skvělej nápad odvodit průměr od hmotnosti, potažmo hustoty olova, nebo v čem je lepší 410 tisícin palce, než 41 setin, to je mi vážně záhadou.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PISKVOR: možná, že když na nějaké lodi proběhla vzpoura, tak posádka ukradla dalekohledy a sextanty a neuměla s tím, tak čuměli dalekohledem, kam neměli, no :-) to by dávalo smysl...
    KEJML
    KEJML --- ---
    Fascinujeme, jak velký věci na Zemi možná pořád ještě neznáme. Největší (dle objemu) jeskyni na světě objevili ve středním Vietnamu místní člověk až v roce 1991, přičemž pak zapomněl kde je, znovuobjevil ji v roce 2008 a první mapování začalo až v roce 2009.

    Hang Sơn Đoòng - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hang_S%C6%A1n_%C4%90o%C3%B2ng




    (obrázek se dá rozklikniut a tam stáhnout i ve větším rozlišení)
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    x.com
    https://x.com/KamilZm/status/1822928904958464005

    Jak se synchronizoval čas hodin v Paříži na konci 19. století? Použili pneumatický systém. Zakázku na jeho vybudování a provozování na dobu 50 let získal v roce 1881 Victor Popp. V centru byly hlavní hodiny, na které byly potrubím připojeny tisíce (>5000, uvádí se i 7800) veřejných, ale i soukromých hodin. Potrubí mělo průměr od 27 mm do 3 mm.
    Centrální hodiny každou minutu pustily na 20 sec. tlak do potrubí (0.75 bar) a uměly se samy natahovat – jakmile závaží (typické pro kyvadlové hodiny) časem kleslo dolů, pneumaticky se zase zvedlo nahoru.
    Koncové hodiny byly velmi jednoduché a nepotřebovaly jiný zdroj energie. Minutová ručička byla připojena na ozubené kolo se 60 zuby, kterým pomocí páky otáčel vzduchový válec. Hodinová ručička byla připojena na minutové kolo přes převod.
    Přesnost byla dána rychlostí šíření signálu, v nejvzdálenějších místech to mohlo být kolem 1 minuty. Pozn: Možná to nějak kompenzovali přímo v koncových hodinách?
    Systém vypnuli až v 1927, když elektrické hodiny byly dostatečně přesné a levné.

    The Underground Clocks of Paris
    https://www.youtube.com/watch?v=gol_p2aWrJg


    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    DRAGON: tak s tim hnojem si nacnul celkem relevantni tema - mozna to ma specialni vypust pro odlehcovani vykydanim koblizku za letu :) - nejenze usetrej za palivo, ale navic kdyz se dohodnou se zemedelcema, muzou rovnou hnojit pole.. nebo babisovu vilu nebo takneco..
    MALKE
    MALKE --- ---
    TRISSIE: Zlatá šedesátá. Možná si pamatovala, jak se nepozornost nevyplácí. Například taková první antibiotika. Ta mají vůbec nádhernou historii: vědci v Bayeru zjistili, že červené barvivo může mít antibakteriální oučinky. Tak vznikl Prontosil. Posléze vědci ve Francii objevili, že - překvapení - léčivý oučinek nemá ta červená (see under: růžové pilulky účinkují "lépe" než bílé), ale bezbarvá část. Každopádně s červenou, nebo bez, v USA nic takového nechtěli, páč si ještě dobře pamatovali, co dělali "Hunové" za války v Evropě. Zvrat přinesla Eleanor Rooseveltová, jejíž syn hodlal umřít na streptokokovou infekci, pročež někoho donutila dovézt to z Evropy a synek byl zachráněn.

    A teď ten druhý zvrat: jistý šibal, Samuel Evans Massengil, hodlal lék prodávat tak, aby se dal pít a byl sladký, nějak mu přišlo, že se to tak - zvlášť na Jihu - lépe chytí. Ale ono to nebylo rozpustné. I povolal svého chemika a chemik dodal řešení. Jaké, to opomněl veřejnosti vyjevit (jinak by se to mimo jiné nemohlo nazývat Elixir, což bylo také záhodno, protože tradice "elixírů" byla v USA dlouhá, ačkoliv nic moc neléčily, lidi to rádi kupovali). A tak zahubil přes sto lidí: https://en.wikipedia.org/wiki/Elixir_sulfanilamide

    Veselou součástí příběhu je, že celý trest spočíval v pokutě za "mislabeling".

    (Načerpáno jako vedlejší efekt četby https://www.amazon.com/Black-Angels-Untold-Nurses-Tuberculosis/dp/0593544927 - kteroužto tímto vřele doporučuji, obsahuje řadu podobných příhod od "bílé sestry nechtějí umírat na tuberu, tak dovezeme z Jihu černé, segregujeme je a zaplatíme jim méně peněz" přes léky působící občas šílenství (isoniazid) až po "pracujeme s bakteriemi nechráněni" a "dávkujeme od oka". Byli to stateční lidé - čemuž se ovšem nelze příliš divit, protože druhá varianta léčby tubery byla, jak si všichni pamatujeme z Betty MacDonaldové, ležet na posteli, denně vypít pintu mléka a něco oleje z tresčích jater, což se dělalo, aby to vypadalo, že se něco děje, a aby se doktoři nenudili, tak občas odštípnout pár žeber.)
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    GUMBA: afaik se to v NYC na zacatku 20. stoleti skoro povedlo:) vsude na ulicich stesti minimalne po kolena, obcas v tom konska zdechlina, obcas mozna i ne konska..
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    náhledy vypadaj polovicate, ale rozkliknout to jde. možná to vypadá blbě jen na mym nyxdroidu.

    je to celé takové povedená knížečka :)
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TRISSIE: ano, ústavní právo vlastnit zbraň.

    kdyby tak fungovalo ulozto.cz, tak hned mohu stáhnout knížku esejí "Hlavou mi proletělo páčidlo" od Riche Halla. Tam je hezká povídečkoúvažička týkající se toho, že v té době znamenalo právo vystřelit na angličana několik kroků.

    Teď si říkám, že to možná nebylo v té knížečce, ale že to je textík, když internet šel přes modemy, co dělaly bzzzzz rrrmmmmmm brrrráááámaaaaa máááámmuuudrrrrggggg

    Každopádně šlo o to, že v té době, kdy základní US of Americké právo vzniklo, tak se bránit proti červenokabátníkovi znamenalo -
    hledat pušku
    otevřít prachovnici
    nasypat
    naládovat
    je toho moc - vysypat
    znovu nabít
    škrtat, škrtat, škrtat
    nechat se oslepit výstřelit
    koukat na anglána, co se snaží vyčistit si oči po svém výstřelu

    uběhlo osm minut a jedinym výsledkem byly tři vyplašený krávy a jedna střelená veverka

    jako ta jeho esej je fakt hezká, ale já to online nenajdu ke zkopírování a do knihovny nemůžu, protože tam spí dítě a cestou nula až dvě kočky.

    kdybych to měl po ruce, tak teď napíšu fakt hodně vtipnej příspěvěk
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    Jak velmi snadno se může ušlechtilá myšlenka zvrtnout v něco škodlivého, se na vlastní kůži mohli přesvědčit před 36 lety bratři Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi z Pákistánu. Chtěli vytvořit nástroj proti nelegálnímu kopírování svých disket, ve skutečnosti se ale z jejich práce stal první počítačový virus, jenž se nakonec zcela vymkl kontrole.

    Oba bratři vlastnili před více než třemi dekádami vlastní softwarovou firmu. Sami si možná ani neuvědomili, že stvoří první počítačový virus na světě, který budou lidé z různých koutů světa doslova nesnášet.

    První myšlenka totiž byla ušlechtilá, chtěli pouze chránit svoje programy před nelegálním kopírováním. Při kopírování na disketu se tak aktivoval program Brain, jenž blokoval část paměti a zpomaloval práci s vloženou disketou na téměř neúnosnou úroveň.

    Součástí Brainu byl i kontakt na tvůrce softwaru. Podle původního záměru se tak lidé mohli obrátit na bratry, aby vyjednávali o „vakcíně“. Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi si podle vlastních slov představovali, že se s nimi lidé spojí, aby si koupili legální verzi softwaru. Realita ale nakonec byla úplně jiná…
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam