FIN: No - děcka ve školách by zájem měla. Když maj kliku na kantory/ředitele, kteří zorganizujou nějakou besedu nebo objednají výstavu (před třema lety Osudové osmičky, letos vystartovala Někomu život - někomu smrt), případně mají děti dobrýho dějepisáře, kterej řekne víc, než je v knížkách a podá to poutavě, tak tyhle informace hltají. Zájem jaksi není shora - alespoň mně to tak připadá.
TIGRE: No tak můj vztah k té knize je poněkud - rozporuplný. Jako literární dílo velmi dobré, ale její dopad na představy lidí o tom, co byla I. světová válka, je příšerný. Nejen že kniha vyvolala ve většině čtenářů dojem, že Češi válku "prošvejkovali", ale navíc rakouská armáda je vykreslena jako spolek poměrně neškodných idiotů a amatérů a boje jsou popsány jako sled veselých historek, což je všechno jiné než pravda.
Dále - národ se sice skládá z jednotlivců, z nichž každý je neopakovatelný originál, ale příslušníky jednoho národa spojují staletí společné historie - tedy události, které tyto jednotlivce určitým způsobem shodně ovlivňují. Dále společný jazyk, kultura atd. - takže každý národ má určité charakteristické rysy - nebo jinak - jeho jednotlivci jsou si v mnoha věcech podobní. Zatímco jednotlivci jiného národa byli ovlivňování jinak, mají odlišné historické zkušenosti atd., proto oplývají odlišnými vlastnostmi a jako národ pak půdobí taky jinak.
"češi jsou národem asi tak jako katalánci, piemonťané nebo burgundi" - to jako myslíš jak???
V každém případě je naprosto nepravdivé tvrzení, že Češi jsou národem konfidentů. Chtělo by to poněkud více se zajímat o historii, o fakta, a ne o skutečnost sprostě překrucující výroky.