• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    Nedalo mi to a založil jsem klub stejného jména jako na....Přispějte zejména recepty racionální surovinami i přípravu, neobvyklé, zejména originální. Abyste tu mohli hledat, když nebudete mít sami dostatečnou vlastní inspiraci

    ADMINISTRÁTOŘI:
    Hrabalka, Kasumi, Wojtyla
    (všechna práva)
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: ha, zpětným inženýrstvím

    kartof dolmasi
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    masové koule v bramborovém těstě? Netušíte někdo původní název, youtube mi bohužel u tohohle kanálu překládá popisky do češtiny.

    Interesting.

    Village Secret To Perfect mini Potato Pies Revealed!
    https://www.youtube.com/watch?v=4hM5tQOy30A
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    RUTHLESS: jakýkoliv dle ceny, co se mi pozdává, ideálně konkrétni zemi (ES, IT), než směs olejů z EU.
    Zrovna včera jsem v Albertu bral nějaký bio extra virgin španělský pod tou jejich značkou Natures promise, či jak.

    Do studené kuchyně průběžně zkouším různé značky EVOO, co se mi zdá, to beru. Já mám rád takové ty škrabavé v krku, co jdou cítit jako čerstvě zmulčovaná tráva, manželka je naopak nesnáší. Rádi si čas od času kupujeme značku Agia Triada, je to tuším jednodruhová Koroneiky odrůda, ten nám vždy chutnal.


    RUTHLESS: asi tak. Italskou kuchyni úplně běžně na oliváči, na to zarestování masa, nebo cibulku, zeleninu, tam v tom není problém. Krokety nebo bramboráky na tom asi nikdo soudný dělat nebude, to je pak chuťově úplně někde jinde.


    ZCR: rýžový doma máme taky, na asii je to cena/výkon imho topka
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    CMLKA: vsechny rostliny oleje sou vysoce rafinovane, tak aby mely dlouhej shelf life bez zluknuti a byly tudiz dobre obchodovatelna komodita. cim vic rafinace, tim vyssi smoke point. vyjimkou je extra virgin olive oil, kterej jedinej je zdravej, jen pokud se nijak nezahrejva. tzn. do salatu a tak. smazit jedine v ghee, masle, sadle, hovezim loji..
    presne je to vysvetleno zde https://www.youtube.com/watch?v=pljQrjiDC9Q&ab_channel=Dr.StenEkberg
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Překvapení dnešního dne - recept na původní skotské flumery, co mám na blogu jako kuriozitu, co dělal Skotové je ve skutečnosti strašně dobrej. Osobně bych nesmíchala oves, pomeranč a whisky, případně ještě smetanu, ale je to boží.
    recepty tady https://britishfoodhistory.com/tag/flummery/

    tady je pak bez kvašeného ovsa, s běžným.

    https://larderlove.com/flummery/

    Já to dělala od oka - slitý lák se škrobem z kvašených ovesných vloček (jde nahradit ovesnou moukou a mlékem, popřípadě pomletýma vločkama) jsem dosladila a postupně přilévala pomerančovou šťávu, aby to bylo dobrý. Zde nastal první moment překvapení, že to bylo dobrý. Pak jsem to svařila na puding a přilila whisky což najednou začalo být strašně dobrý. Pro zjemění se do toho dá vrazit máslo, smetana a nebo žloutky.

    No a pak se to navrství s ořechy a pomerančovou marmeládou a případně se na to hodí šlehačka.

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    CMLKA: Podle dostupnejch studií, primárně jedný australský, se extra panenskej olej ukázal při zahřívání jako nejstabilnější vůbec na rozdíl od těch, který sou na to obecně doporučovaný. A jak řiká KURE, smoke point je bullshit, nemá souvislost s bodem, kdy se v oleji začnou dít nějaký nežádoucí až nebezpečný změny. Nebezpečí spočívá hlavně v opakovaným používání oleje.
    KURE
    KURE --- ---
    CMLKA: olivovy olej good, smoking point bullshit.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    SALVATOR: tl;dr?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PRAASHEK: Promiň, já musím, ale toliko != tolik, toliko = jen, pouze apod.
    RUTHLESS: A bod zakouření != začátek rozkládací oleje.

    K celýmu tématu silně doporučuju rovině video, týpek si dělá přípravu pěkně pečlivě

    Is olive oil safe at high heat? Does it taste bad?
    https://youtu.be/l_aFHrzSBrM
    HOFFMI
    HOFFMI --- ---
    Já teda jsem se dostal časem na obycejny olivový olej na vaření a EVOO na studenou. Mě ty klasický slunečnicovy uplně nevoní. Na českou sádlo, k tomu někdy máslo, ale ne samotny, ať se neprepaluje. Nikdy mě to ghi nechybělo. Je pravda že prakticky nesmažim. Vždycky jsem byl zmatenej a slyšel spoustu ruznejch nazoru pouzivani toho panenskyho na teplou kuchyni.
    QUIP
    QUIP --- ---
    Ono to smazeni neni ani tak o tom, jestli je to olej olivovy, repkovy, kokosovy atd., ale o tom, jestli je nefiltrovany, filtrovan (extra) panensky, nebo rafinovany.
    Vhodnost na smazeni je obvykle vzestupna v tom poradi, jak jsem je napsal, tedy nefiltrovany je dost nevhodny, protoze obsahuje castecky, ktere se zacnou velmi brzy prepalovat, filtrovany panensky je na tom lepe a rafinovany je na tom nejlepe - klidne o 50°C vyssi teplota, nez u nerafinovaneho.
    Znam lidi, co smazi na bio panenskem kokosovem oleji "protoze je bio", pritom je na smazeni vylozene nevhodny.
    Na druhou stranu, kdyz kterykoliv z tech beznych oleju pouzijete na jednu palacinku, tak se ani prepalovat nestihne, ale kdyz na tom chce clovek osmazit rizky pro celou rodinu, nebo hromadu bramboraku, tam uz se vyplati dobre promyslet, jaky olej pouzit. (a ted mi hlavou zacala bezet myslenka na chut bramboraku na olivovem oleji :D)
    ZCR
    ZCR --- ---
    já to teda mám rozdělené podle použití - domácí kuchyni dělám na obyčejných olejích (radši slunečnicový než řepkový), když už teda ne na sádle, italské na olivovém, a asijské na rýžovém, případně sezamovém (hlavně ten rýžový snese dost vysokou teplotu)... na studenou kuchyni mě neužije, takže tam nevím...
    KURE
    KURE --- ---
    RUTHLESS: no z te tabulky vyplývá že to je v pohodě.


    GENEVIEVE: není to blbost, jen to je škoda. Nic špatného se nestane, ale stejného efektu dosahnes i s levnějším olejem.
    Je to jako dělat tatarak ze svíčkové.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    GENEVIEVE: varit na ololu?

    Protoze se jedna o "bod zakoureni", coz je teplota, kdy se olej zacne rozkladat a pokud tuto teplotu prekroci, tak neni vhodny na konzumaci.

    Pro priklad uvadim zde tabulku, radeji linkem :-)

    Bod přepálení u olejů - Gourmet Partners s.r.o.
    https://www.gourmet-partners.cz/Bod-prepaleni-u-oleju/
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    Počkat, pro nás neznalé, proč je to blbost?
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    RUTHLESS: V tom případě se omlouvám za nyxí radu a uvádím, že jsem taky tým oliváče z Alberta.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    ADELHAIDA: no tak vidis -) ja se neptam na smazeni koblih, ale na takovydle jidla. to delam beztak nejvic, ale ano, jinak samo pouzivam sadlo, oleje jiny a tak.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    RUTHLESS: netusim

    ja mam doma na teplou upravu repkovy, slunecnicovy, olivovy, sezamovy, ghi a stridam podle kuchyne/nalady/lenosti
    ghi kupuju obri krabici v makru, vydri vzdycky x mesicu, takze jednotkovy naklad fakt netusim
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    RUTHLESS: Tam ten oliváč zahříváš docela málo kvůli česneku a zároveň i vcelku krátce, takže tady je to IMHO OK:-) Jasně, italská kuchyně je na to vcelku stavěná.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    PRAASHEK: píčovina to není, pokud to moc a dlouho nezahříváš. jinak já jsem s tebou, řepka je nejlepší
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    A jak děláte třeba pastu? Alio olio? Nedělám na tom kotlety nebo guláš. Ale jinak… úplně v pohodě za me
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam