LOOK:
muzu jen dodat, ze to konani neni rizeno vedomim, vedomi jen registruje, jak clovek kona To je nepřesné, to sám musíš cítit. Konání směska vědomí a nevědomí. Pokud umenšíš vědomí, začneš se chovat jako zvíře jen na základě instinktů a pudů. Takže naopak, wu wej je rozšíření vědomí, kdy si dokážeš uvědomit věci, které ostatním nedotejkaj a na základě toho pak jednat. (což se pak může zdát jako racio, ale o tom níže v mé odpovědi Toomovi)
YMLADRIS: Bytostné Já a Bůh se liší pouze pojmově. Já a Bytostné Já je rozdíl...
TOOM: wu wej racionální extravertní? Hmmm, může být, ale vzhledem k tomu, že racionálně extravertní je de facto celá Západní civilizace jejíž působení ve světě se celkem stěží dají přirovnat k "zasahování nezasahováním" mám pocit, že tvému modelu něco chybí. Ale ... může to tak pro tebe být, záleží na to v jaké jsi pozici. Pokud jsi hluboký citový introvert pak chápu, že wu wej pro tebe může být racionálně extravertní:-) Pokud "hluboký citový introvert" nejsi (a podle toho co píšeš mi přijde, že asi ne.-) tak mám za to, že wu wej tak jak jej chápou číňané se pod racionálně extravertní schová ztěží (ale nejsem taoista natož číňan, takže kdo ví...). Wu wej má totiž spíš kvality introvertní. Nicméně, wu wej jako "zasahování s rozmyslem" může být ten tolik cenný přídavek kvalit Západu ke kvalitám Východu. Jo, to se mi líbí. Jenom pak ale toto wu wej nebude totožné s wu wej taoistickým, což je ale podle mne jedině dobře, protože nejsme číňani takže čínské wu wej je podle bez této aktualizace pro nás nepoužitelné.
Osobní poznámka: Hele, příjde mi, že tvůj důraz na to racio je trošku přehnaný a vede k jisté jednostranosti a tím pádem k lehce nevyváženému stavu, který vzbuzuje jisté napětí. Tohle napětí časem může vést k neuróze, nicméně momentálně se projevuje tak, že na to, abys své vědomí udržel v té nerovnovážné pozici, potřebuješ to krmit argumenty a tenhle stav dost obhajovat, spíš než před ostatními tak vlastně sám před sebou. Než mi odpovíš, odpovíš-li vůbec (a osobně bych doporučil odpovědět až po hodně dlouhé úvaze, pak teprv tu odpověď napsat, tu odpověď ale neodeslat, počkat den dva, pak napsat odpověď znova a tu teprv poslat) měj na paměti to, že vím že tě de facto neznám a realita tvé osobnosti je ve skutečnosti téměř určitě jiná! Ale myslím, že je docela prospěšné vědět, že tvůj psaný projev a styl a obsah příspěvků vedou k tomu, že jsem si o tobě udělal takovýhle obraz.
TOOM: K tomu si fakt troufnu říct, že to vnímáš blbě (sorry). Cítění je totiž hodnotící fce. tzn. na té nejslabší úrovni je to jen o tom, že přiřadíš nějakému objektu jeho cenu. Proto může být cítění chladné, protože naprosto bez skurpulí dokáže hodnotit. Co se týče afektu, těžko řít, kde vedou hranice mezi ohodnocením, citem a afektem je to spíš takové kontinuum. Cos myslel tím, že má afekt PŘÍČINNOU souvislost s komplexem? Chápu to dobře, že komplex je příčina, že pociťuješ afekt? To je sice hezký, ale stejně se to tak dá obrátit, že komplex je příčina, že myslíš... komplex je z tohohle pohledu totiž příčina veškerého psychického dění. Je možné, že si pod slovem komplex představujem každý trochu něco jiného nebo spíš že že slovo komplex používáš aniž bys do důsledku domyslel jeho význam.
KASTA: Jojo, kamosky, to je mocná inspirace:-)
Vnímání, myšlení, cítění i intuice mají svou vědomou a nevědomou složku. Člověče, nesejdem se na tom, že intuice je omezená světem zkušenosti. Podle mne je to právě naopak - intuice začíná fungovat tam, kde nic jiného nefunguje. Jungův příklad intuice byl takovýto: Jdeš savanou a najednou víš, že za křovím který vidíš leží lev. Intuice je prostě jiný druh vnímání. Ano, můžeš namítnout, že to že za křovím leží lev vyplývá ze zkušenosti, ale ze zkušenosti vyplývá i to, že za křovím lev neleží. A těch křoví bez lvů bylo kupodivu více než těch se lvy. Pokud to vezmem z pohledu kvantovky, já mám za to, že intuice způsobuje, že se vůbec začlo přemýšlet o tom, že je to v těch atomech trochu jinak. Přijde mi, že intuice může za to, kam se vlastně začneme dívat. Abychom pak ten předmět shlédli (vnímání) ohodnotili (cítění) a vymysleli co s ním (myšlení). No druhou stranu se shodnem naprosto v tom, že je kontaminovaná nevědomým materiálem. Ale to o ostatních třech funkcích můžeš říct taky...
Mám za to, že jednání wu wej je o tom, že jsou přítomny všechny čtyři fce aniž by některá z nich byla příliš dominantní.
TOOM: Hele, s tím přenosem je to trochu dvousečný. Za prvé pojem přenos je původně z psychoanalýzy a znamená "přenos" charakteristik vztahu z dětství k otci/matce (či podobně emočně nabité osobě) na vztah v dospělosti k jinému člověku. To, o čem myslíš že dělá Look je v analytické psychologii nazýváno projikce. A ačkoli je projikce určitě neobjektivní atd. přesto objekt, na který je něco projikováno, musí alespoň částečně obsahovat něco, proč je to na něj projikováno. Řekněme to spíš takhle, na ošklivou holku si svou Animu projikovat nebudeš...