PEPAZZ: Promiň, ale IMO to vnímáš víc zjednodušeně, než je únosné a vede to ke zkresleným závěrům. Co je vlastně 1/2 plynu nebo 3/4 plynu v tvém popisu? Zadáváš plynem přímo proud? Nebo moment? Nebo nějaký poměrný tah? K rozjezdu a překonávání jízdních odporů prostě potřebuješ nějaký výkon a změna převodu to nezmění.
Důvod, proč se dávají dvoustupňové převodovky, když se dávají, je úplně jiný. Velmi zjednodušeně, pohonáři, jsou-li tu, mohou zpřesnit: U elektrického stroje platí (a je fuk, co je to za typ), že moment roste cca lineárně s proudem, vztah k napájecímu napětí je u různých strojů různý. V nulových otáčkách (při rozjezdu) je moment nejvyšší, protože proud je omezen jen impedanci stroje (a zpravidla ho omezujeme u zdroje, protože některé stroje by přiložením plného napětí podlehly destrukci), jakmile se motor točí, s narůstajícími otáčkami roste indukované napětí a tím klesá proud a s ohledem na izolaci vinutí je výše napájecího napětí omezena.
Čili:Situace bývá taková, že chceme od motoru jednak vysoký moment při rozběhu a jednak co nejvyšší výkon při vysokých otáčkách a to jsou co do konstrukce stroje protichůdné požadavky. Stroj, který při rozumných rozměrech/hmotnosti bude dávat velký moment při rozběhu mi bude vysokých otáček dosahovat jen podbuzováním (u různých strojů řešeno různě, myslím, že to je u elektromobilů používáno běžně, případně v kombinaci různě dimenzovaných strojů v případě pohonu obou náprav), čímž si omezím výkon ve vysokých otáčkách. A opačně, stroj, který bez odbuzování bude dosahovat vyšších otáček bude mít menší moment v nízkých otáčkách. Přidání převodovky mi umožní hýbat s pracovním bodem a umožní provozovat motor v celém rozsahu otáček bez podbuzování nebo s menší mírou podbuzování. A z toho mj. plyne, že pokud je požadavkem výkon ve vysokých otáčkách, může kombinace elektromotor + n-stupňová převodovka vyjít lehčí a menší, ale jedna to stojí prachy a jednak to vnáší do pohonu další potenciální zdroj poruch.