MAKROUSEK: nikde není napsané, že cílem Pirátů je "boj proti svobodě jednotlivce" a nikdy nebude. Pouze u té averze proti airbnb není jasné, odkud vítr vane. Ono to kromě hoteliérů musí vadit širší lobby, která je na oldschool turismus napojená... taxíkářům to bude jedno, centrum jako centrum, nájemníci můžou mít pocit, že jim to zvyšuje nájmy, ale celkově města jsou vyladěná na bohaté hotelové hosty a jejich poptávku po určitých službách, zatímco soc-turisty, co si pronajmou nejlevnější ubytování a víceméně do měst přijíždějí zakalit s přáteli, asi tolik místních zase nemusí. Takže nějaký reálný základ to mít bude, ale Piráti v tomto ohledu podle mě nejsou na straně svých voličů, pokud ti se ocitnou jinde ve světě na cestách.
Spousta voličů Pirátů se podle mě na svých na nic dražšího, než je airbnb, zkrátka nezmůže. Hotely jsou výrazně dražší, i ty levné předměstské jsou pořád dost drahé. Samozřejmě, IT profesionálové ze kterých se stali političtí profesionálové si to dovolit můžou, ale chybí tam nějaká empatie. S tím mají politici obecně problém, když jednou za čas náhodou narazí na překvapivý fakt, že jejich voliči žijí hodně jiným životním stylem, než oni sami :-)
Obecně ta "disruption" ze strany sdílené ekonomiky většinou cílí docela správným směrem a často zasahuje do ekonomických zájmů určitých elitních vrstev. Jenže současně disruption ekonomika není nezisková, ale odklání obrovské prostředky ve formě provizí pro ty zprostředkovatelské appky. Řešení vidím v něčem podobném, jako je projekt Fediverse, který by mohl vytlačit z trhu korporátní sociální sítě; prostě by se drobní provozovatelé podobným způsobem federovali... prostě disruption ano, ale bez těch korporátních "disruptorů". Organizovaná po vzoru couchsurfingu, warmshowers, apod. - to všechno jsou pozitivní struktury, které svobodu jednotlivce rozhodně zvyšují a riziko zásahů proti korporátně organizovanému sdílení může postihnout i nekomerční sdílení... prostě