• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    ZUZKAOU: Děkuji za odkaz na toho dobrodruha. Sladování pšenice se ale vyhnu prostě tím, že si koupím trochu pšeničného sladu. Sice to není staroegytské, ale…Jen bych čekal, že s tou naklíčenou pšenicí provedou nějaké rmutování, trocha teplé vody by udělala zázraky. Budu referovat, jak to dopadlo.
    VANEK
    VANEK --- ---
    ZUZKAOU: A ta kůrka je k čemu, jen aby to šlo lámat, nebo mají dextriny nějaký hlubší význam?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VANEK: Ano.


    suroviny na 4 litry
    1 kg pšeničných zrn
    250 g aktivního pšeničného kvásku
    voda

    Postup:

    Postup výroby bouza zahrnuje tři kroky - sladování či klíčení jedné čtvrtiny, výroba bochníku ze zbylého obilí a konečně kvašení bouza z těchto surovin. Produkty prvních dvou částí se dají snadno skladovat, takže není potřeba je dělat najednou.

    Sladování
    1. Podle návodu v 9. kapitole nechte naklíčit 250 g pšeničných zrn.
    2. Naklíčená zrna usušte. Rozprostřete je na pečící plech a pečte na nejnižší teplotu 20 až 30 minut, dokud nevyschnou a nezezlátnou. Skladujte je v zavařovačce, tak dlouho, dokud bude třeba.

    Bochník
    1. Namelte nahrubo zbývajících 750g pšenice. Pokud nemáte mlýnek, použijte místo toho celozrnou pšeničnou mouku.
    2. Přidejte do mouky 250 g aktivního kvásku
    3. Promíchejte na tuhé těsto, podle potřeby můžete přidat trošku vody.
    4. Vytvarujte do kulatého bochníku a nechte jeden až dva dny fermentovat.
    5. Pečte na 150 stupňů Celsia okolo 15 minut, takže kůrka bude hotová a vnitřek bude ještě syrový s aktivními, živými kvasinkami. (mno, 15 minut na 150° rozhodně nebude kůrka hotová )

    Příprava bouzy
    1. Naplňte velkou zavařovačku a nebo kyblík 4 litry vody.
    2. Nahrubo namelte nasladovanou pšenici a přidejte do vody. Nalámejte do ní také částečně upečený chleba.
    3. Přidejte trošku čerstvého kvásku pro štěstí, zamíchejte a zakrytje nádoby plátnem na ochranu před prachem a hmyzem.
    4. Nechte kvasit 2 dny, pak zceďte všechny pevné kosuky a popíjejte. V ledničce vám bouza vydrží týden až dva.


    A tady to už někdo zkoušel http://wholewheatfsm.blogspot.cz/2012/12/my-adventures-with-bouza-or-brewing.html
    VANEK
    VANEK --- ---
    ZOIDBERG: Tady mně něco chybí (knihu jsem daroval matce bez přečtení :-(, jako že recept vyžaduje nedopečený chleba s kůrkou?
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    ZUZKAOU: Mám docela dobrou horkovzdušnou pistoli na opalování různých věcí, ta by asi šla i s rezervou.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZOIDBERG: velký bochník, co nejprudší teplo a hodit to co nejblíže zdroji tepla. Případně si od někoho půjčit takovou tu plynovou pistoli na karamelizaci, udělat nedopečený chleba a pak jen připáit kůrku tou pistolí.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    ZUZKAOU: Tak já beru pivo jako nápoj, vykvašený z cukrů, vzniklý z z nějakých škrobů. Imho bude problém, jak docílit toho, aby chleba byl nahoře připečený a uvnitř přitom ještě bylo dost živých kvasinek na fermentaci.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZOIDBERG: imho základní zádrhel bude ve středoevropské chuti a představě jak má chutnat pivo :-)

    Ale určitě poreferuj.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    Chtěl bych z hecu zkusit recept na egyptské pivo z Tajemství přírodní fermentace, mohl by v tom být nějaký háček? Kvásek je rozjetý a prodejna krmiva pro zvířata a obchod s bio potravinami mají materiálu na výrobu dost :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KORKMAZ: co konkrétně tou limonádou myslíš?

    Sirup - tedy svařený cukr s citronem a zázvorem, co se doředí vodou či minerálkou, nebo rovnou pitelnou limonádu s bublinkama, které tam vytvoří nějací mikrobové - tedy: voda+ cukr+ zázvor kvasinky, případně nadivoko zkvašený zázovor a cukr a voda?
    KORKMAZ
    KORKMAZ --- ---
    Blíží se léto a budu zase vařit zázvorovou limču. Nebaví mě to dělat furt dokola, tak to dělám po trochu větších várkách a lidem i docela chutná, tak rozdávám. Otázka zní, jak dlouho ta limča vydrží než se zkazí? Přidávám citrón i med, což jsou de facto přírodní konzervanty a dávám to do skleněných flašek od vincentky/matéčka. Flašky jen vyplachuju vodou (nevyvařuji) a skladuji v lednici (co se vejde). Doposud mám ověřeno, že 2 týdny to vydrží v pohodě...za tuto hranici jsem se ještě nedostal (sem vypil/rozdal). Nějaké zkušenosti?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: jinak teda tibi dělá taky trošku alkoholu, ale za těch 48h při dvojí fermentaci udělá nějaké desetiny procent - tj. maximálně pár gramů na litr

    V běžném pivu je nějakých 30 g na litr
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZUZKAOU: jj, s tibi pocitam, jen jsem nestihal skocit do ty Esky :-/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: no nejspíše jako protest proti přílišnému pokusu to celé kontrolovat se ti tam prostě pomnožliy alkoholové kvasinky ;-)

    Syrovátka z jogurtu bohužel žere jen laktozu, sacharoza jí moc nejde.

    Zkus to příště naočkovat buď syrovátkou z kefíru, nebo vodním kefírem a nebo šťávou z kysaného zelí. A prostě to nech zkvasit, nelaboruj se dny zahřívání.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZUZKAOU: jde tomu nějak zabránit?
    Asi jen nákupem čistých kultur u Milkomu apod., že?
    Chtěl jsem to pít při práci, ale celkem mě to zbořilo :D
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: jo, alkohol tam vzniká. Cucky na hladině jsou odumřelé kvasinky
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Jdu s dotazem na alkohol. Je možné, že tam vzniká i etanol?
    Protože když si dám sklenici, tak mi během chvilky začnou tepat spánky jak po vínu či panáku :D

    Druhou várku limonády jsem udělal precizněji.
    Jogurt jsem vykapal přes noc, vzniklých cca 200ml syrovátky jsem rozdělil do dvou 1l lahví, přidal do 2/3 objemu vodu a zbytek dolil bezovým sirupem.
    Lahve jsem dal na 5 dní (nebyl jsem doma, tak se to krapet prodloužilo) do hrnce na 36 °C.

    Včera jsem jednu lahev otevřel a byl jsem vydatně osprchován. CO2 se v tom vytvořilo opravdu hodně :D
    Chuť je luxusní, mnohem lepší, než první pokus. Bublinky tomu dodávají správnej říz. I vůně je mnohem lepší. Prostě tak nějak jsem si to představoval :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Tak jsem konečně zkusil zkvasit loňský bezový sirup.
    Startér jsem si udělal z jogurtové syrovátky. Kvasil jsem v okurkáči a ten jsem nechal 3 dny v zavařovacím hrnci při 36 °C.
    Dnes jsem to scedil, přelil do 1l lahví a maličko docukřil (2 čl na láhev), aby to ještě více naperlilo.
    Vůně příjemná, chuť taky, ale ještě to bylo dost sladký, tak to nechám den dva tři při 40 °C. Jogurt se dělá při 42 °C, tak to snad bude ok.

    Ale mám dotaz k novoútvarům vzniknuvším při hladině i na dně. Jsou to takové cucky cca 2x4cm, viz fotky níže. O co jde? Něco jako krystaly u Tibi nebo "poklička" u kombuchy?


    Jinak automatický zavařovací hrnec obecně doporučuju na cokoliv, kde potřebujete držet teplotu do 100 °C.
    Koupil jsem ho v Lidlu za 1600 Kč a i dle laboratorních teploměrů drží teplotu s max 1°C rozdílem, což na domácí kutění stačí.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOSTDOGG: spis do toho pridej trosku cukru a nech to v te lednici dozrar
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    FARFELOO: No, asi jo asi jen první, klidně se nechám poučit, co s tím dál :) Ale jinak určitě to zkvašené je, ale bublin tam je poskrovnu, to bych to musel dělat uzavřené pod tlakem. Pak to lahvuji a uskaldňuji do lednice, tam se trochu málo něco udělá časem. Je to (alespoň pro mě) ale tak silné chuťově, že to ředím většinou tak 1:1 vodou, takže by se tam dala klidně nalít sodovka a budou i bubliny :)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    GHOSTDOGG: A takže děláš jenom první fermentaci? Recepty, který jsem viděl já udělaly tímhle způsobem startér, kterým potom nakvasily tu vlastní limonádu v lahvi... Takhle to máš asi bez bublin, že? Nebo to pak lahvuješ?
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    XCIDER: Já jedu punk, jak jsem psal níže. Nastrouhám zázvor (bez omývání, ani jiné úpravy; v obchodě vybírám, aby vypadal čerstvě, nikde nebyl plesnivý, nahnilý apod.), přidám cukr a zaluju vodou. Dávám do 4l zavařovačky. Tu vždy předtím "vypařím" vařící vodou. Poměry 5% zázvor; 20% cukr; zbytek voda, 10–14 dní kvasit (dle: http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/09/divoka-zazvorovka-cili-piratsky-grog.html). Teď jsem dělal dávku s cca 10–15% cukrem a výsledek je dost výrazný. Ta normální dávka je taková obyčejná limonáda, nasládlá, příjemná, ta zmenšená je prakticky bez cukru a hodně prokvašená, výrazná, štiplavavá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam