• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: Kombucha to nakonec nevydrzela, zplesnivela do modre, takze sla rovnou do odpadu. nevim kde se stala chyba :/ ale to ze cely ten proces trval tak dlouho bylo od zacatku podezrele. dal bych tomu jeste sanci, tak kdyby se tu nasel nejaky ochotny donor z Brna... :)
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    _BENNY: záleží, jak je velká. Já pořídil taky nedávno a 4,5L zmakne okolo týdne, ale trvalo dost dlouho,než se rozjela. Do toho jsem si jednu namnozil a tam to trvá aktuálně skoro 14 dní na litr a ještě není, takže za mě to chce akorát trpělivost, pokavad je živá a dodržujes postup.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    zacal jsem nedavno s par experimentama. z fermentarum.cz jsem si objednal kefirove kultury a odkudsi jinud uplne mladou kombuchu. kombuse se nejak moc nedari, nevim co je spatne (tusim problem akorat v ne uplne dokonale tme). navrchu se vyskytne silna vrstva, ktera pri sebemensim pohybu klesne ke dnu, a uz nestoupne. takhle se mi to neustale opakuje, uz mam ve sklenici naskladanych X vrstev, a porad je to sladky, pit se to neda. stari skoro dva mesice.

    mlecny kefir, to je jina, ten je fakt super. behem par tydnu se mi kultury premnozily na ctyrnasobne mnozstvi (predtim to byla jedna vrchovata polevkova lzice, dneska vic jak ctyri), porad jsou pekne bile, zivim je tim nejlepsim nehomogenizovanym mlekem co v okoli dostanu. kdybych mel cas se tomu pres den vic venovat ( = nemusel jsem proces zpomalovat skladovanim v lednici kdyz nemam cas), mel bych se soucasnym stavem kultur produkci cca 3 litry kefiru denne. chutove je to uplne jinde jak kefiry z obchodu, ale dost tezko jde trvale produkovat stejnou kvalitu - nemam kontrolovane prostredi, takze obcas to zkysne moc, obcas malo.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ONLINEQUE: v praze si zajdi třeba do Esky, dostaneš velkou porci.

    Případně tady je skupina na přebytky kultur

    https://www.facebook.com/groups/1403279383312110/
    ONLINEQUE
    ONLINEQUE --- ---
    o vodnim kefiru jsem uvazoval... ale nevim kde poridit mlekem nekontaminovane "krystalky"
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ONLINEQUE: prebiotka= vláknina, jakákoliv. Probiotika = zkvašená zelenina - jakákoliv, pokud není převařená a nebo zasypaná konzervantem :-D A nebo třeba vodní kefír, případně i kombuča.

    Sýr je vcelku pokročilá dovednost i u mléka - tedy pokud to nemá být jen takový slisovaný tvaroh - no a rostlinný sýr je ještě složitější a proto je většina veganských náhražek hnusná a ten co dělají poctivě stojí strašné prachy.

    Sáhni po Katzovi, na začátek je nejlepší.

    Síla přírodní fermentace - Katz Ellix Sandor | Knihy Grada
    https://www.grada.cz/sila-prirodni-fermentace-8253/
    ONLINEQUE
    ONLINEQUE --- ---
    ZUZKAOU: Jasná věc, i tak díky. Já jsem úplný zelenáč, co se tohoto týče. Teprve se učím. A jelikož nemůžu mléko, tak hledám alternativy, jak do sebe dostat nějaká probiotika / prebiotika. Zatím jsem kvasil jenom oves, bylo to fajn, tak mě dál napadl sýr. :) Zatím pouze ve stádiu úvah. Studovat právě hodlám :) Dík !
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ONLINEQUE: syřidlo není kultura, syřidlo koaguluje bíkovinu z mléka. Vlastně třeba sádra v tofu, ale u vegnaských sýrů co vím většinou děláš jen pomletou hmotu a nic nesrážíš.

    no to záleží na tom, co s tím chceš dělat - hele jsou na to knihy i blogy, co se na to specializujou. Já to nejsem.

    Je to vcelku netriviální téma, pokud chceš něco co bude skutečně fungovat podobně jako sejra. Tak studuj .

    Třeba tohle je fajn

    https://www.amazon.com/Art-Plant-Based-Cheesemaking-Non-Dairy-Homesteader/dp/0865718369
    ONLINEQUE
    ONLINEQUE --- ---
    ZUZKAOU: ok, mam to tedy chapat tak, ze pokud udelam zaklad z kesu, tak ten pak muzu nechat profermentovat klasickym mikrobialnim syridlem ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ONLINEQUE: tohle je rýžový škrob a tuk, to ti nebude mléčne kvasit, natož divoce Veganaské fermentované sýry se dělají, nejčastěji z kešu, ale chceš na to používat sýrařské kultury, pokud chceš skutečně dobré výsledky.

    Jinak prostě používej do nějaké hmoty lahůdkové droždí ve velkém množství.
    ONLINEQUE
    ONLINEQUE --- ---
    ZUZKAOU: ano, tenhle clanek uz jsem mezitim taky stihl precist, takze ted uz vim ;) I tak ale diky ;)
    Myslite, ze ma smysl vyrobit toto - https://lowcarb-vegan.net/vegan-steamed-rice-cheese/ a nechat to profermentovat tim kvasem, co vznikne po fermentaci ovsa ? Ty mlecne bakterie by mely fermentovat ty sacharidy, kterych je v ryzi hafo. Mohlo by to klapnout ? :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Ale jinak pokud něco zfermentuje a ty to nepřevaříš, tak v tom jsou mikrobi, tedy probiotika. pokud je někde vláknina, tak tam jsou prebiotika.

    ONLINEQUE
    ONLINEQUE --- ---
    aha, odpovim si sam, obsahuji toto, takze i probiotika.
    ONLINEQUE
    ONLINEQUE --- ---
    Pratele, co realne vznika, kdyz necham zkvasit ovesne vlocky ?
    Na internetu se toulaji info, ze po zkvaseni obsahuje probiotika, ale to je prece kec, nebo ne ?
    Prebiotika asi ano, ale probiotika ?
    Nemate nekdo nejaky seriozni odkaz na nejake info, co vsechno to pak obsahuje ? Diky !
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: Ano. Světlejší je jednoodrůdový, sladká menší načervenalá jablka z vysokokmenu. Tmavší je mix, kde 80 % jsou taková žlutá, méně sladká, ale trvanlivá jablka, co při dobrém uložení vydrží až do jara (názvy odrůd nedávám). Už mošt z nich byl tmavší. A ten cider si ponechal více taninů, takže připomíná ty klasické britské cidery ze starých odrůd.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: krása - rozdl v barvě je daný odrůdama?
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Nevím, jestli to sem úplně patří, ale pochlubím se svou úplně první fermentací jablečné šťávy :) Bráchové Pocestný a Polesný jsou jen čistá jablka ze sadu po babičce. Vše s láskou omyté, vykrájené, v místní moštárně vylisované a do demižonů naložené. Kvasilo to poměrně dlouho (listopad - únor) při nízkých teplotách (3 - 10 °C), ponechalo si to spoustu zbytkového cukru a v lahvích pak udělalo nádhernou přirozenou perlinku. Celkem jsem zvládnul nalahvovat asi 35 kousků, už jsou skoro pryč. Jsou to moje nádherná (třetí) děťátka, prostě láska na první pohled i ochutnání. Přátelské bakterie odvedly neuvěřitelný kus skvělé práce! :)


    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    ZUZKAOU: dík. tak tedy zkusím a uvidím.
    při prvním kvašení jsem používal sáček s vodou, pak jsem se nad tím trochu zamyslel a koupil kvasnou tyčinku (plastovou), provrtal jsem šroubovací víčko lahve a utěsnil to. Přijde mi, že to funguje pěkně a CO2 by měl kyslík vyhnat, předpokládám
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DYSTOPIK: záleží na čerstvosti a způsobu skladování zeleniny. Na čerstvě utržené zelenině jsou mikroby mléčného kvašení v takové kondici, že když se dostanou do mírně slaného nálevu, tak prostě biochemickou válku o tu zeleninu nad ostatními mikroby většinou vyhrajou.

    Pokud je to delší dobu skladovaná zelenina, můžou se tam pomnožit plísně či mikroby odpovědní za hnití a pak je lepší divoké žádoucí kultury vyzbrojit startérem - tedy poslat jim posily.

    Přilití octu, či citronvoé šťávy nebo něčeho jiného kyselícího je zhruba na úrovni letecké přpravy útoku - vyvraždíš tim mikroby, kteří jsou na kyselé citliví.

    Řepu klidně kvaš bez zelí, jen teda třeba mě osobně má tendenci dělat křís, takže je podstatní minimalizovat přístup vzduchu.
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    ahoj,
    prosil bych o radu. Co tak sleduju, tak některý potraviny potřebujou podpořit startérem, jiný ne. Zatím jsem dělal jen takový dvě variace na kimchi. První bylo hodně o pekingskym zelí, v druhym případě jsem tam chtěl dát víc jiný zeleniny, ale furt tam bylo to zelí.

    Teď jsem koupil červenou řepu a chtěl bych jí tam dát i s lupením, k tomu trochu nějaký další zeleniny a vlašáky. Asi bych to radši zkusil (co do kombinace chutí a taky pro změnu) bez toho zelí, ale nejsem si jistej, jestli v tom nebude nějakej problém. Předpokládám, že bakterie na listech podporujou kvašení.

    Ještě většinou když řepu peču, dělám jí se slanou a sladkou (ABC) sojovkou, balsamikem a chilli (+med). Předpokládal bych, že to bude stejně všechno rudý a ten ocet může mít jen podpůrnou vlastnost.
    Nebo se mýlím a je tam něco, co mi může způsobit nějaký komplikace?

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jo a pak mám ještě recept na tuhle pastu - ta je úplně boží, budu ji muset zase udělat

    Duo jiao 剁椒酱 - chu-nanská chilli pasta
    https://www.zkvaseno.cz/2014/10/duo-jiao-chu-nanska-chilli-pasta.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam