• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    LOJZA: imho nakej druh morskejch rostlin
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Netušíte někdo, co tyhle dvě věci můžou být? Pickles bar v tureckém hotelu… Mimochodem, pickles tu mají skvělé, docela na tom ujíždím :)

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: koprový olej - nasekat, dát do hrnce, zalít olejem, zahřát, přidat i nějaký mladší kopr, nechat louhovat přes noc. Rozmixovat, zcedit.

    Případně samozřejmě přidávat ke kterýmkoliv kvašeným směsím s evrpskými chutěmi.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Nějak mi přerostl kopr, jsou toho až 2m "keře" :D
    Stonky sice krásně voní, ale jsou tuhé.
    Co s tím? Napadlo me ty stonky a větve rozmixovat a zkvasit. Zkoušel jste to někdo?
    Můžu to i nasušit, ale to je dost ztratí aroma, ikdyž budu sušit pokojovou teplotou.
    QUIP
    QUIP --- ---
    CERMI_FOX: PET od nejakeho dzusu, co ma siroke hrdlo (nebo lahev od mleka, ale jsou jen 1 litrove). Ja je pouzivam na kvasenou zazvorovou limonadu. Vsechno nahazu dovnitr (nastrouhany, nebo nakrajeny zazvor na platky) a kdyz uz je po vsem, neni problem to z te lahve s sirokym hrdlem dostat.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    VXP: to mě taky napadlo, teda ve skleněné variantě, protože mám vůči plastu předsudky, jen jim občas na přilepšenou dávam švestky a to nevím, jak pak dostat ven. I kdyžvlastně PET lahev jde rozříznout a koupit nová minerálka. Některý zrna jsou už větší jak hrdlo PETky, ale snad se nebudou zlobit, když je rozříznu :)
    VXP
    VXP --- ---
    CERMI_FOX: v 2l pet lahvi od kofoly ;)
    prostě sítko přiložím až k hrdlu nadoraz a všechno nechávám uvnitř...
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    v čem louhujete tibi kefír? Aktuálně mám velkou zavařovačku, ale to slévání přes sítko, které mi padá a které se hned naplní zrny, mě začíná štvát a rád bych něco více sofistikovaného. Představoval bych si něco jako cestovní láhev na čaj - skleněný válec na konci opatřený sítkem a s možnosti zašroubování, aby se tam nedostal nějaký bordel během fermentace. Ale nemůžu nic vhodného najít, buď to nemá sítko nebo víčko nebo je to maličké. Nápady? Nebo na to jdu blbě?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VOZKA: jj - přesně tak, zahustit za čerstva, ještě to zasypávám vrstvou žitnoé mouky, aby ke kvásku samotnému nešel vzduch a šup s tím do lednice.
    k tomu je samostatný článek https://www.zkvaseno.cz/chlebovy-kvasek-vzdyzivy
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    ZUZKAOU: Trošku doplním sekci o uchovávání žitného kvasu. Lidem kteří pečou delší dobu je to asi jasné, ale já na to tehdy nenarazil v začátečnických návodech které jsem užíval, tak třeba někomu usnadním práci:

    1. Kvas není třeba uchovávat ve stejném poměru vody a mouky (1:1), jako když z něj zaděláváte těsto. Čím méně vody v něm je, tím se množí pomaleji, a to neplatí jen pro úplné sušení jako v článku. Když do něj prostě jen dáte mouky o něco víc a uděláte z něj tuhou pastu, vydrží v lednici 2x - 3x déle bez toho, aby začal produkovat etyl-acetát nebo jinak zasmrádnul, a přitom se pak dá normálně hned použít (u receptů, ve kterých ho do rozkvasu/těsta jde lžička ho předtím ani zpátky neředím vodou).

    2. I ten kvasový granulát lze dělat napůl vlhký, zhruba o konzistenci drobenky. V lednici údajně vydrží alespoň tři týdny (netestoval jsem), a výhoda je, že zpravidla není potřeba ho oživovat. Já ho většinou používám až druhý den po rozmíchání, ale často funguje i prakticky hned. Pokud chcete péct třeba jednou za dva týdny, je tohle dobrý způsob, jak ho bez práce uchovávat.

    3. Pokud chcete kvas s někým sdílet, tahle drobenková forma (a samozřejmě i sušená forma) přežije i v pytlíku cestu poštou. Jinak je taky fajn mít ji v lednici pro případ že hlavní tekutý kvas zapomenete živit a zasmrádne, je to nejsnazší řešení.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Vláďa sepsal dost praktický návod na uchování kultur na živu

    Na dovolenou bez mikroutů | Zkvašeno.cz
    https://www.zkvaseno.cz/na-dovolenou-bez-mikroutu
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    Ciste nahodou, to rebarborove catni ze Zuzcina blogu, nekdo delate? Delam ho uz podruhe, a opet to temer nekvasi .. mam to venku uz 5.den a pribylo jen malinko plynu .. mate to stejne? Mozna je vsechno primo z rebarbory zabity tim prvnim varem a ze starteru se tam nicemu moc nechce?

    Rebarbora čili reveň | Zkvašeno.cz
    https://www.zkvaseno.cz/rebarbora-cili-reven

    To catni je dobry tak jako tak, jsem jen zvedavej :)
    IKA
    IKA --- ---
    QUIP: už mám obe verzie naložené:)

    Tak uvidíme, je celkom teplo, asi to pôjde rýchlo.
    QUIP
    QUIP --- ---
    IKA: Ja to delal nekolikrat z visni a za me je to jedna z nejlepsich na slano kvasenych pochutin. (hned po povedenych rychlokvaskach). Delal jsem to z vypeckovanych, nebo z celych, ktere jsem jen po obvodu nariznul. Vypeckovane jsou za par dnu zkvasene a hodi se na dochuceni a ozdobeni zeleninovych salatu, treba misto oliv.
    Ty s peckou kvasi vyrazne pomaleji a ty pecky v salatu nejsou nic moc. Ty uz pak jsou jen na nejake zobani samostatne.
    Jo a vzdycky jsem pridaval vodu, aby byly hned od zacatku ponorene. Protoze jsem toho nedelal velke mnozstvi, tak se mi osvedcilo to delat v zip lock pytlikach, naplnenych tak do 1 tretiny a pak v prubehu kvaseni jednou denne upoustet plyny.
    IKA
    IKA --- ---
    ZUZKAOU: ok, tak ja ich skúsim len rozkrojiť a vybrať kôstku, osoliť, zbytočne nemačkať, a uvidíme, či bude dosť šťavy - a prípadne dolejem slaný roztok?

    A vlastne môžem skúsiť aj celé vo vode, to bude dobrý pokus, ďakujem.:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    IKA: no protože je nechceš rozmašírovat, kdybys je vypeckovala, tak by to asi stačilo jen prosolit, ale tohle je klasické kvašení ve slaném léku.
    IKA
    IKA --- ---
    Prosím prečo sa dáva k týmto čerešniam aj voda, nepustia dosť šťavy aj samé od seba? Alebo aký to má dôvod?
    Třešně | Zkvašeno.cz
    https://www.zkvaseno.cz/tresne


    ZUZKAOU:
    MGMBILL
    MGMBILL --- ---
    ZUZKAOU: Ahoj Zuzko, jaky druh uhli bys do toho nasypala? Diky:)
    MGMBILL
    MGMBILL --- ---
    DOOMBRINGER: No asi je rozdil ve vyrobe, protozese kazda vyrabi uplne jinak. Logicky pak bude asi rozdil i ve slozeni a chuti....
    DOOMBRINGER
    DOOMBRINGER --- ---
    ZUZKAOU: Sojovku jsem už dělal. Japonci používají různé poměry. Od tamari až po 50+% pšenice.
    Znovu opakuju, že jsem se ptal na to, čím je ta korejská speciální. Protože jsem si doteď myslel, že "technologie" výroby je cca stejná ve všech zemích. A poměry S/W a soli se taky liší nezávisle na zemi.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    tady pak je klasická japonská sojovka

    How to make Soy Sauce - fermentationculture.eu
    https://www.fermentationculture.eu/how-to-make-soy-sauce/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam