• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RUDOLF: Sauce, pls? Protože:

    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Slovo meč je z turečtiny.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SPIKE411: Muj oblibenec je CGP Grey

    The Rules for Rulers
    https://youtu.be/rStL7niR7gs
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Já bych na čestné místo zdrojů zajímavých faktů nominoval True Facts od Ze Franka.

    True Facts: The Wacky Giraffe
    https://www.youtube.com/watch?v=EfHxUaJDEn8


    Tak například jsem se dozvěděl, že žirafy v případě nedostatku jejich preferované potravy získávají vápník a fosfor z kostí.

    Osteophagia: The Eating of Bones - Wildlife ACT
    https://wildlifeact.com/blog/osteophagia-how-wild-animals-use-supplements/
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    INDIAN: ... stejne jako treba "palacinka"
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    SULTHAN: cutora je puvodne z rumunstiny, madarsko byla pravdepodobne jenom tranzitni zeme :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SULTHAN: na Sultána jsem úplně zapomněl, ještě by mě zajímalo, jestli něco znamenal i Tyrl - a jo, on už to někdo napsal - prý z němčiny - malé zvířátko :)

    Scienceworld | Perlička: Proč se Proškovi psi jmenovali Sultán a Tyrl?
    https://www.scienceworld.cz/clovek/perlicka-proc-se-proskovi-psi-jmenovali-sultan-a-tyrl-1896/
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    SULTHAN: to s tim jelenem mi vubec nedavalo smysl - tak jsem si zapatral a zjistil, ze je to udajne pozustatek prvni svetovy valky, resp sluzby rakousko uhersky armade, kde se madari hlasili onim "jelen" coby "pritomen" - a "jelen" se pak stalo vlastne na zaklade tohoto slangovym oznaceni cesky/slovensky mluvivich vojaku pro madary.

    V kontextu s imho bezne uzivanym "jsem z toho madar"/ "nebud madar" to dava vlastne docela smysl:)
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    MEJLA77: Jo, to je prý už od obléhání Vídně. V Babičce se jeden ze psů také jmenuje Sultán (psáno bez H).
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SULTHAN: To mi připomnělo jistou škodolibost v našem jazyce, kdy pro pojmenování prasat a psů - zvířat, která muslimové (a kupodivu nejen oni) nemají moc rádi se poměrně často užívá jméno Alík (zdrobnělina od Ali) nebo Pašík (paša).

    Bohužel se mi nedaří dohledat zdroj, tuším, že to bylo někde na UJČ... případně děkuji za dodatečné ozdrojování.)
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SULTHAN: Tak ještě upřesnění na jelena. Prý je na to víc teorií a řeší se to už od 30. let.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    Čeština má docela dost slov převzatých z maďarštiny, většinou skrze slovenštinu. Namátkou:
    herdek (ördög = čert), čutora, karabáč, bunda, pohár, tlumočit, potkan, pašák, papuče.

    Nejvíce mě překvapily:
    vzít roha (rohanj = běž)
    jsem z toho jelen (jelen = přítomen)

    #linguistics #etymology
    EZECHIAS
    EZECHIAS --- ---
    Nemyslel jsem to komplikovane. Ciste prijdu a napisu: dame do zahlavi Objectivity? A dela se anketa. Nadpolovicni vetsina = ano.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Já bych to zbytečně nekomplikoval :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: To je jasný, ale Ezechias píše "estli je to vhodny zdroj tohoto typu faktu". To mi vyznívá dost vágně. Jak by měly bejt kritéria a tak...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: hlasování = anketa? možná bych se úpravy nástěnky mohl ujmout...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    EZECHIAS: To nezní špatně, zítra bych měl mít trochu času, tak se na to kdyžtak podívám. Jen mi možná není úplně jasný, jak to myslíš s tím hlasováním.
    MEJLA77: A jakou granularitu si představuješ? Spousta tvůrců je dost eklektickejch a řešit, do kterejch různejch kategorií kdo spadá se mi úplně nechce. Ale jestli se toho ujmeš, tak nemám nic proti.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    Co se dělo s desítkami tisíc padlých v bitvách?

    Najít na místě historických bitev, především těch z 19. století, kostry vojáků je vzácnost. Někteří sice byli řádně pohřbeni, ale kam se poděla těla těch tisícovek bezejmenných padlých?

    Jakmile byla nějaká bitva rozhodnuta, začalo na místě drancování. Hodilo se všechno – vedle zbraní a nejrůznějších cenností se šikly i mrtvoly vojáků a koní, které se hromadně z bojiště odvážely. Jejich kostry totiž byly v 19. století velmi žádaným artiklem, především v Anglii. Kosti namleté na prášek totiž skvěle posloužily jako hnojivo, především díky obsahu fosforu.
    S nějakou morálkou si obchodníci a překupníci hlavu nelámali, zužitkovaly se i zuby padlých vojáků, které bývaly ideálním materiálem pro výrobu zubních náhrad. Především proto, že oběťmi takových bitev byli mladí muži se zdravým chrupem.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    EZECHIAS: to záhlaví není špatný nápad... případně to tam trochu rozdělit jako třeba čistá věda/fakta nebo technické ulítlosti, matematické zajímavosti apod.

    Jak se živím grafikou, tak mě ještě hodně baví Captain Disillusion, který vysvětluje videotriky ve virálních videích a navíc mi přijde docela vtipný :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    INDIAN: Jestli se nepletu, tak MiG 29 je třeba do dneška vybavovanej elektronkama. To už je ale pro případ atomovýho konfliktu, kde elektromagnetickej puls má přece jenom výrazně silnější dopad, než jen nějakej bit flip :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam