• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott
    ČRo Planetárium


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    AMANT
    AMANT --- ---
    MEJLA77: tak ono se jaksi ve skolach uci o tom, co se dochovalo (v pripade toho umeni), pripadne o tom, co lze vedecky dokazat, tyhlety rusky popularni bachorky jsou plny chteni a prani a touze po predem danem vysledku.
    a takovych etnik ne-jezdcu na minimamutech, odpovidajicich tvymu popisu bylo v ty dobe za korunu kornout (teda krome tech sobu, to je dany jejich vyskytem zejo), jedinej vysledek toho blabolu je ten, ze nekde na internetu chvili vibruje debata, ve ktery zazni, ze aspon teda jsme se o rusku dozvedeli nejaky "mirne zajimavy fakt"...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AMANT: Ještě reaguji na ruské "vědce" - taky narážím na docela dost článků, kdy je z toho cítit ten ruský narativ, beru to jako součást hybridní války. Proto jsem rád, když se dopátrají zdroje a upřesní se, jak to opravdu je.

    V případě toho článku o podzemních lidech jezdících na mamutech toho sice z původní senzace moc nezbylo, nicméně i tak beru tu výslednou informaci, že v Jamalsku bylo poměrně kulturně vyspělé etnikum lovců/sběračů malého vzrůstu, žijící v jeskyních nebo zemljamkách/zemnicích, umělo zpracovávat různé kovy a obživa pocházela pravděpodobně z lovu divokých sobů a ryb, jako mírně zajímavý fakt, o kterém jsem nevěděl.

    Mám za sebou mj. zkoušku z dějin umění, ale to, co jsme se učili byl takový spíše evropský pohled a vývoj v Evropě + nějaké to okolí (Egypt, Mezopotámie, Byzantská říše...), něco málo z Číny, z Indie snad vůbec nic, minimum o kulturách primitivních národů (používá se ještě tenhle termín?), něco málo tuším snad jen z Mayské, Aztécké a Incké kultury, ale vůbec nic o těch severských nebo např. australských.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Že se mohla laborka seknout, to asi nemůžu momentálně vyloučit, musel bych si udělat další test, otázka je, jestli je to fakt tak výjimečné nebo jen naše populace není dost prozkoumána?

    Na Staromáku to nebylo, máti je z Frýdku, tam otec přišel pracovat, v 52 jsem se mu narodil, asi to bylo nějaké osudové setkání/náhoda, to nemůžu vyloučit, ale to už jsem sem ani tahat nechtěl, to mi na tom zajímavé nepřijde...

    AMANT: ok, mám to smáznout? Mně to přijde jako něco zajímavého, na co jsem přišel v běžném životě... souvislost DNA a složení stravy, jasně mám jen anekdotické pozorování, ale proto jsem to tady nadhodil, jestli mě to třeba někdo popře, nebo potvrdí nějakými fakty... mám jen tohle:

    Genetic and environmental influences on food preferences in adolescence
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4962164/
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Tak k tomu ruskýmu článku na Wiki.

    Sám původ slova Sirtja nebo Sichirtja není vůbec jasnej.

    Na Jamalském poloostrově se našlo osídlení tzv. Usť-Polujské kultury. Usť-Polujci se postupně rozmělnili v přicházejících Něncích. Ti je mohli označovat jako Sirtja (Sichirtja). Není totiž asi ani jasný, jestli Sirtja tak označovali sami sebe, nebo jen Něnci je.

    Je možná i varianta, že Sirtja bylo něnecký označení pro kmen Pečorů


    Tolik věda a k legendám:

    Podle legend přišli Sirtja kdysi dávno zpoza moře a nejdřív se usadili na ostrově. Není řečeno jakým. Když bouře začaly ostrov "obrušovat", přesídlili na poloostrov Jamal.

    Byli maličký a jejich způsob života se od něneckýho dost lišil. Sobi nepásli, ale lovili divoký, nosili červený oděvy s kovovýma ozdobama.
    Někdy jsou popisováni jako strážci stříbra a zlata. Někdy jako kováři.

    "Jejich domy-kopce připomínaly železný provazy přimknutý k permafrostu". Tohle dokážu jen doslovně přeložit, co je tím míněno nemám tušení.

    Jednou Sirtja vešli do svých podzemních domů a začali natrvalo žít v podzemní, kde chovají stáda "mamutů". Původní výraz je ja-chora, zřejmě se to dá přeložit i jako podzemní jelen nebo sob ao mamuty vůbec jít nemusí.
    Od tý doby vycházejí na povrch tundry jen za mlhy nebo v noci.
    Takže tady je důležitý, že v podzemí rozhodně nežili odjakživa a ani mamuty nepásli.

    Pak následuje popis nemálo odpovídající elfům. Sirtja mohli nosit štěstí i smůlu, někdy se mísili s lidma, mohli krát děti, uřknout. Tradujou se i válečný střetnutí Něnců se Sirtja, který uměli zmizet a zase se objevit.

    Následujou dva přepisy legend a hlavně poslední odstavec říkající, že obecně popis Sirtja obsahuje spoustu archetypů souvisejících s půdou, zemí a dá se v zásadě říct, že Sirtja odpovídají gnómům ze západní mytologie.

    Takže tak.
    AMANT
    AMANT --- ---
    me prijde dost zvlastni, ze oba rodice maj naky seversky, u nas dost vzacny DNA. budto se nak vycuchali na staromaku pres feromony, nebo to nekdo trochu pos*al v laborce:))


    MEJLA77: postrehy o "mozna" nejsou uplne v pruniku s mirne zajimavymi FAKTy, imho..:/
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    S tím trochu souvisí můj další postřeh: možná souvisí DNA a složení stravy, které daný jedinec preferuje. V genech prý máme, jestli nám chutná nebo nechutná maso, jsou lidi, kterým díky genové výbavě chutná brokolice hořce, tak bych se nedivil, kdyby s tím souvisely i další typy potravin. Bohužel jsem k tomu taky nenašel moc odborných informací.

    Osobně třeba dost špatně trávím různou zeleninu, rajčata jsou na mě moc kyselá, takže jich sem tam pár sním, ale jen s tučnějším jídlem, okurky a melouny trávím snad několik dní, ale občas si je rád dám, papriky nesnesu vůbec, vyhovuje mi listová zelenina - saláty, zelí, špenát, co se týče ovoce, tak jím vlastně jen jablka, hrušky, výjimečně banány/rambutan/liči, ostatní mi moc nechutná, je mi to tom trochu šoufl... ale taková tresčí játra, obecně jakékoliv množství ryb, jen tedy rybí polívku mi zhnusili v dětství, když mi ji nutili... nebo jelítko, játra, plíce, ledviny, srdce - tyhle věci bych jedl klidně denně, ale spíš máme nejčastěji drůbež, pak ryby, pak vnitřnosti, kdesi daleko za nimi vepřové a hovězí, to kupujeme jen výjimečně, pokud nepočítám občasné šunky a anglické slaniny, ale taky to nejsou kila za měsíc.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Jo a vadí mi horko, nesnáším alkohol, takže skoro vůbec nepiji, mám totálně rozhozený biorytmus, ale nevadí mi to, rozhodně tedy nejsem ranní ptáče, spíše žiji v noci a preferuji hodně bílkovin ve stravě :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AMANT: ne, v Praze... vůbec nechápu... takhle to ovšem vypadá u máti:

    AMANT
    AMANT --- ---
    SALVATOR: ja neodsuzuju smahem ruskou vedu. jednak tam mam to 1% a druhak to "vedci" je v uvozovkach.

    narazim proste na to, ze takovejch blbosti, ktery se tvarej jako popularne naucny clanky a citujou nejaky rusky "vedce", je plnej internet.
    a snazej se napriklad dokazovat, ze pred rimskou risi existovala nejaka pra-proto-slovanska rise, z jejihoz dedictvi vlastne evropa pak tezila.
    nebo televizni dokumenty, kde ti nejakej clovek udajne s akademickym titulem s vaznou tvari tvrdi, ze lidska DNA se muze zformovat pouze v blizkosti urciteho oblaku kvantove nabitych castic, coz je nase duse.


    MEJLA77: tvuj tata se narodil ve finsku?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ještě tedy současná mapa pokrytí oblastí, kde žije nejvíce lidí se stejnou haploskupinou...

    už tady končím se spamováním seveřany - jen jsem to tady chtěl hodit, abyste tušili, proč mě to mj. tak zajímá :)

    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ještě si dovolím přiložit migrační mapu mých předků, kterou mi udělali na základě mé DNA, tohle je tedy otcovská linie... taky mě překvapilo, že zřejmě putovali po severu...

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PALEONTOLOG: "The last known population remained on Wrangel Island in the Arctic Ocean until 4,000 years ago, well into the start of human civilization and concurrent with the construction of the Great Pyramid of ancient Egypt." takže cca 1980 př. n. l. Pár set let sem nebo tam už na tom nic nemění. Tím sem ale samozřejmě nechtěl říct, že zpracování bronzu začalo všude stejně, naráz :)
    MEJLA77: Mě k tomu životě pod zemí eště napadla možnost chybný interpretace ze strany Něnců. Mohlo jít ne o obydlí, ale hroby, respektive něco jako podzemní mohyly... Tyhle ústně tradovaný věci sou v tomhle blbý, každej si k tomu něco přidá, další něco ubere a když to dorazí do "současnosti", je to nesrozumitelnmý.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SALVATOR: já se teda dočetl o vyhynutí mamutů, že proběhlo na Wranglově ostrově v období 6tis. BP. začátek doby bronzové možná začal 3300 přnl (tedy 5300BP), ale na předním východě. ono to není tak jednoduché - lineární.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: Trochu jsem to pročetl a vypadá to, že se to kryje se spoustou jiných mýtů o skřítcích :( Nicméně jsou z té oblasti jakési historické nálezy poměrně vyspělé kultury, která uměla zpracovávat různé kovy (železné i neželezné), kosti, používali luky a šípy, dost těch mýtů mluví o odchodu do podzemí a další existenci tohoto národa v podzemí, logiku by to bydlení v podzemí mělo - je tam relativně stálá teplota, často se objevuje, že tito lidé žijící v podzemí při příchodu nepřátel na sebe nechali spadnout hliněné "střechy" tím, že podrazili kůly, které je držely a ty je zavalily a oni umřeli - to mi přijde taky, že mohlo být jen převezení nepřátel a schovali se předtím do nějaké boční štoly (moje spekulace).

    Obecně to asi byli lovci/sběrači a po těch toho bohužel moc nezůstává, zvláštnost je tedy IMO to zpracovávání kovů, to bych řekl, že u lovců/sběračů není běžné, ale možná se pletu...

    Taky by asi bylo logické, že pokud bydleli v zemi, ať už v zemljamkách nebo zemnicích nebo jeskyních na úpatí sopek/kopců, tak se prostě častěji hrabali v zemi a nějakou rudu mohli občas najít (moje spekulace).

    Víceméně legendy o národu malých lidí žijícím na severu, který přišel někde ze zámoří a zmizel (často do podzemí) má spousta národů/etnik ze sibiřské a subsibiřské oblasti - pravděpodobně v nějaké době, kdy to bylo možné díky teplejšímu počasí, sem mohli dorazit nějaké inuitské kmeny (nebo jiný kmen malého vzrůstu) nebo kmen z východní části Sibiře (moje spekulace) - to mě zase napadlo po tom třetím dokumentu/filmu od stejného autora: Pegtymel - je to řeka vtékající do Východosibiřského moře

    https://youtu.be/yCKHQRTYCwM - ten dokument tedy dost rozebírá užívání muchomůrek a zmiňuje staré skalní obrazy s postavami lidí s muchomůrkami místo hlavy: https://www.google.cz/search?q=pegtymel&sxsrf=AOaemvJ0bcFn0OZo3jGpO5EXUxZ6pOqBCA:1632149753702&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjQjajS543zAhXNGuwKHVOwAFkQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1120&bih=548&dpr=1.71#imgrc=IMCfaJLNsVadMM

    Ještě jedna zmínka - narazil jsem na kryptoetnologie:

    soubor historických a etnografických výzkumů zaměřených na hledání důkazů o existenci (v minulosti nebo současnosti) některých zaniklých etnických skupin nebo jejich potomků, o nichž se informace zakládají na nespolehlivých pramenech. Objektem kryptoetnologie jsou zpravidla etnické skupiny, které byly svému okolí jazykově nebo kulturně cizí. Objekty kryptoetnologie se od mýtických národů (například Atsanů) liší přítomností více či méně věrohodných informací o jejich existenci v tom či onom historickém období.

    Nejoblíbenější objekty kryptoetnologie - což je tedy možná jen ruské specifikum, na jejich wiki zmiňují toto:

    Řekové z vojska a flotily Alexandra Velikého, kteří údajně zanechali velké množství potomků ve střední Asii a Indii (vazby na řecko-baktrijské království) a jihovýchodní Asii ("ztracená flotila");
    Piktů, jejichž potomci údajně žili po staletí na Skotské vysočině a zachovali si svůj jazyk;
    Mýtické národy Irska (Fir Bolg, kmeny bohyně Danu)
    Vikingští kolonizátoři Severní Ameriky, kteří tam údajně existovali po staletí jako samostatné etnikum a kteří se podíleli na etnogenezi některých indiánských či eskymáckých kmenů (viz Kensingtonský runový kámen);
    kmene Goljadů (Galindů), který žil v raném středověku na horním toku řek Oky a Protvy, údajně baltského původu, a který měl údajně velký vliv na formování místního dialektu ruského jazyka;
    Siirtia, legendární národ Jamalu, který zde údajně žil dříve než Něnci a měl vynikající lovecké a řemeslné dovednosti (existují archeologické nálezy potvrzující existenci doněckého obyvatelstva Jamalu);
    Krymští Gótové, kteří údajně existovali na Krymu jako samostatné etnikum nebo subetnikum až do 17.-18. století a kteří se později podíleli na etnogenezi krymských Tatarů;
    Moldavští Slované, kteří údajně tvořili většinu obyvatelstva mezi Dněstrem a Prutem v VI.-XIV. století, měli velký vliv na etnogenezi Moldavanů a jako samostatné etnikum přežili až do konce 19. století.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A eště bych podotknul dvě věci. Z toho článku sem pochopil, že chování mamutů a kovářství pocházej z něněcký mytologie, ne z výzkumu archeologů, ale ten poslední odstavec je tak debilně napsanej, že jistě to poznat nejde. Navíc poslední mamuti vyhynuli někdy kolem roku 1650 př. n. l na Wrangelově ostrově. Počátek doby bronzový se počítá do roku 3300 př. n. l. Souběžnou existenci mamutů a metalurgie proto můžeme považovat za doloženou. Navíc je tady jedna zajímavost. Když sem koukal na zdroje toho ruskýho wikičlánku, našel sem asi 140 stránkovou publikaci o etnografii poloostrova Jamal, kde měli Sirtya (nebo jak to česky psát) žít. Břeh poloostrova Jamal leží jen asi cca 500 km od Vrangelova ostrova. Teda... od jednoho z Vrangelovejch ostrovů. Je eště druhej, daleko větší, kterej neni v Barentsově moři, ale asi o 3500 km dál v Severním ledovým oceánu, "nedaleko" Čukotky. Asi se dá předpokládat, že ti poslední mamuti přežívali spíš asi tam :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: Na AMANTa sem chtěl taky reagovat. Šmahem odsuzovat ruskou vědu taky totiž přece úplně nejde, obzvlášť myslím co se týče humanitních oborů. Vyzdvihnout si podle mě zaslouží třeba ruskej přínos lingvistice. Nebejt třeba Nikolaje Trubeckého, kdo ví, jestli by existoval Pražský lingvistický kroužek a pokud jo, jestli by měl tak silnej dopad na celosvětovou lingvistiku, Trubeckoj vlastně založil fonologii jako vědu per se a byl mimo jiné i etnograf. Díky Lvu Ščerbovi se vůbec začalo pracovat s jednotkou fonému, Iljič-Svityč a Dolgopolskij provedli ohromnou práci ohledně nostratický teorie (byť původně od Pedersena), která je sice zpochybňovaná, ale imo fakt zajímavá, rusové přišly s teorií Altajsko-Uralský jazykový nadrodiny atd...
    Je na druhou stranu nutno uznat, že jejich přístup k věci občas bejvá asi trochu... svébytnej :D
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AMANT: PALEONTOLOG: SALVATOR: český článek je děs, to souhlasím a jasně - Rusko je kolébka civilizace, slonů a možná i lidí jezdících na mamutech :) Proto jsem psal, že bych rád fakta - myšleno bez propagandy...

    Na ruskou verzi článku na wiki mrkni, díky, to mě nějak nenapadlo, obvykle jsou nejrozsáhlejší anglické verze článků... je logické, že tady to bude asi ruská verze...
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    The graves of a Catholic woman and her Protestant husband, who were not allowed to be buried together. On the Protestant part of this cemetery J.W.C van Gorcum, colonel of the Dutch Cavalry and militia commissioner in Limburg is buried. His wife, lady J.C.P.H van Aefferden is buried in the Catholic part. They were married in 1842, he was a protestant and didn’t belong to the nobility.
    This caused quite a commotion in Roermond. After being married for 38 years the colonel died in 1880 and was buried on the protestant part of the cemetery against the wall. His wife died in 1888 and had decided not to be buried in the family tomb but on the other side of the wall, the closest she could get to her husband. Two clasped hands connect the graves across the wall.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: "nepodařilo se mi dohledat relevantní zdroje potvrzující jejich existenci" to je u mýtů vždycky trochu problém :)

    Nicméně ruská verze tý wiki stránky, kterou postuješ je o dost rozsáhlejší a slušně ozdrojovaná, mezi zdrojema je třeba Etnografická revue, věděckej časopis vycházející od konce 19. století. Nejakej článek z roku 1970 se tímhle polomýtickým kmenem zabývá, nebo nějaká publikace z 1968 "Problémy antropologie a historické etnografie Asie. Až/jestli bude čas, tak mrknu, co z toho vykoumám.

    Ale teda ten článek z Poznat svět je docela děsnej...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MEJLA77: domestikovani mamuti a metalurgie zároveň, olol
    AMANT
    AMANT --- ---
    MEJLA77: to nevypada moc duveryhodne:))) nezna cesky nazev kmene Něnci a tahleta formulace "kombinací antropologických rysů, které jsou vlastní jak bělochům, tak Mongoloidům" je taky vysoce odborna teda:)))
    tldr naprosta blbost, stejna jako 99% ostatnich veci, ktery objevi rusti "vedci"
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam