• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    BEEBLEBROX
    BEEBLEBROX --- ---
    NJAL: Jj, a napravo bývalo proto, že většina populace vikingů, kteří s touhle konstrukcí lodi přišli a přitáhli ji do anglie, byli praváci. Čistě jen kvůli lepšímu ovládání.

    “Proč se do letadla nastupuje z levé strany?”
    “Protože Vikingové byli praváci”
    NJAL
    NJAL --- ---
    BEEBLEBROX: A na levoboku proto, ze napravo (starboard) byvalo kormidlo (steerboard).
    BEEBLEBROX
    BEEBLEBROX --- ---
    Což mi připomíná že letiště a přístav mají společné třeba i to jak letadla/lodě přistavují. Standardně se do letadla/lodě nastupuje z levoboku. V čestině, jako suchozemském jazyce úplně zamikne, ale když použijete anglické “portside”, začne to dávat smysl.
    DEMENCE
    DEMENCE --- ---
    Airport, a víte že to byl na začatku "vtip". Slovo a termín airport si můžeme přeložit na vzdušný přístav, a přesně to to také bylo. Ve městě Woolstone(dnes část Southamptonu) byla dílna a také místo kde přistával Supermarine Sea Eagle na první pravidelné osobní lince mezi Southamptonem a Guernsey. Královští úředníci a celníci ovšem chtěli aby pasažérum bylo jasné co je co a k čemu co slouží a pořád s něčím otravovali, tak místní dělníci napsali velkým písmem na střechu "Vzdušný přístav"....

    pro představu Supermarine Sea Eagle (odborníci jistě zachytí náznaky Spitfireu :D )
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SPIKE411: Zkusila jsem to na počítači v anonymním okně (na tom kanále jsem ještě nikdy nikde nebyla, ani teď) a mám stejný výsledek jako předtím.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Mám Android anglicky.
    V aplikaci YouTube přihlášené pod mým účtem mi to Veritasium našeptává. Pod tímhle účtem jsem na tom kanálu už byl a našeptává mi to i nějaké dotazy z minulosti.
    V anonymním okně Chrome mi to Veritasium nenapoví.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    NELLAS: linux s českou qwerty - osobně tipuji, že čeština v OS způsobuje nenapovídání - ale je to zatím jen hypotéza

    #kecy
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77: Já mám takový mix, OS mám sice v angličtině, ale datum a klávesnici mám česky.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    NELLAS: jen pro zajímavost - jaký máš výchozí jazyk v OS? Mně to Veritasium taky nenabízí, mám češtinu...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    VONBONBON: napiš to přímo Derekovi :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PRAASHEK: Hm. Vobešel bych se bez toho.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    SALVATOR: teď už jsi o ní slyšel a jsi bohatší
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Asi to mám taky rozbitý, ani mě našeptávač Veritasium nenabídne. Zato mi nabídne například Věřím andělům od jakési Leony Šenkové, o kteréžto osobě jsem v životě neslyšel.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    VONBONBON: To máš nějaký rozbitý... Mě to napovedelo jako první věc po napsání "veri"
    VONBONBON
    VONBONBON --- ---
    Já nevim kde se zeptat, ale tady by to aspoň mohlo přinést pár zajímavých faktů o YouTube Search Enginu, nebo mi prostě v hlavě už delší dobu hlodá naprostá ptákovina😄
    Proč, když si na YT chci vyhledat videa od Veritasium, tak do search baru musím napsat celý název “VERITASIUM” a ani po napsání celého názvu mi nevyjede hint?
    Dyk to jen kanál s 12mega subs…
    Přitom stačí napsat “SMA” a hned vám vyběhne “Smarter every day”, kanál s 10m subs.
    Schválně to prosím zkuste. Já to zkoušel na třech za řízeních a nikde hint na Veritasium😄
    Vážně by mě to zajímalo… esi Derek nějak YT urazil nebo co?🤷🏻‍♂️
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    SALVATOR: V nemecku je vzdelani remeslniku typicky ve dvou stupnich. Prvni stupen je "Geselle" - tim ziska pravo nechat se zamestnat v nejaky firme. Cesky by se to prelozilo jako tovarys. Druhej stupen je "mistr", ten muze sam zamestnat lidi nebo mit samostatnou firmu.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    SALVATOR: podle me je teda maturant primarne ten, kdo prave odmaturoval a ne student posledniho rocniku, i kdyz se to tak nekdy prenesene i rika.

    CROSS: tak to neni jen omyl, ale fakt to slovo existuje, no vidis :-D me slo hlavne o tu podobnost, precijen si s polakama pujcujeme kde co...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    WRIGLEY: To byl čeledín ;)
    Já vím, ale máme právě třeba to slovo maturant, byť třeba nemusí jít o oficiální názvosloví, tak sem si řikal, jestli pro učební obory neexistuje nějaká analogie.
    CROSS
    CROSS --- ---
    WRIGLEY: čeledín. Čeledník = obydlí pro čeledíny.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    SALVATOR: driv se myslim pouzivalo slovo tovaryš - pokrocily ucen u mistra, ale ve skolstvi jsi proste student (učeň) a pak vyuceny v oboru (řemeslník).
    To slovo czeladnik mi dost pripomina ceske čeledník, ale to byl myslim pracovnik na statku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam