• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott
    ČRo Planetárium


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    SALVATOR: tyjo, dobrej fakt:)) z hlediska vyrokovy logiky je to teda bezna implikace jestlize=>pak. a tys nepekne promarnil potencial toho posledniho souveti!:))
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Věděli ste, že angličtina má dvě "the" a každý má jinej původ a jinej význam? To častější, který člověka napadne je určitej člen the. Pochází to ze střední angličtiny ( þe), to ze staroangličtiny (þē) a šlo o pozdní variantu členu sē. Ve staroangličtině jich bejvalo víc (sē, sēo, þæt, þā), ale þe ve střední angličtině všechny ostatní členy upozadilo. Původ se dá vystopovat až k PIE *só.
    Ovšem pak je eště druhý "the", který se přes středoanglický the, thy, thi dá vystopovat až ke staroanglickýmu þē̆ a mohlo mít význam jak "pokud", tak "potom", v závislosti na kontextu. A tohle je to the, který najdete v souslovích typu the more the merrier, protože původně bylo þē̆-něco-þē̆-něco jinýho ve významu pokud-něco-pak-něco jinýho. Takže jestli vám ty určitý členy v takovejch úslovích přišly divný, tak správně, protože to nejsou určitý členy.
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    DELIRIUM: To je možná pravda, ale tohle je render.
    DELIRIUM
    DELIRIUM --- ---
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    TRISSIE: to je škoda, že to nevzal...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ERRTU: scenar Smrtonosne pasti ovsem vychazi z knihy Nothing Lasts Forever ( https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nothing_Lasts_Forever_(Thorp_novel) ) a hlavni roli odmitl Frank Sinatra, kteremu ji museli nabidnout, protoze to mel ve smlouve k prvnimu dilu (natocenemu pod jménem Detective v roce 1968).

    Tohle jsem zjistila uz pred nejakou dobou :-)
    [TRISSIE @ Zjištění]
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    PETRUSCHKA: ale dokážu si představit Bruce Willise v Commandu... Yippee ki yay

    Byl by to tedy dost jiný film, už aby AI dělala nejen obrázky, ale i celé filmy :)
    PETRUSCHKA
    PETRUSCHKA --- ---
    ERRTU: to je dobře. Fakt si nedokážu představit Schwarzenegera, jak se tlačí do té větrací šachty
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    existoval scenar k filmu Commando II., napsal jej autor puvodniho Commanda, de Souza ale Arnie se nechtel k roly Johna Matrixe vracet, takze byl scenar zkanibalizovan a pouzit jinak. jak, ptate se? stala se z nej Smrtonosna past :)
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    CAMELLA, SPIKE411: aha, ok. ja sem cetla jen to, co je napsano tady.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Viz to video. Podle toho nikdy nepopírala, že to samotné polití je její vlastní chyba.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    MONIOUS: nejsem si jistá, jestli nemám blbé informace z té PR kampaně od McD, ale prý to bylo tak, že paní chtěla do kafe přidat cukr nebo mléko a otevřela si kelímek, přičemž jak ho neměla kam položit, tak si ho položila na sedadlo mezi stehna - a následně se ji překotil.
    ABAP
    ABAP --- ---
    Kdo se někdy spálil kafem v termokelímku to pochopí. Vysoká teplota není přes tenký polystyren vůbec poznat.
    I v Česku je dost případů, kdy si dítě na sebe ze stolu stáhne ubrus s právě zalitým kafem.
    Kdysi tu byla norma, ja teplý pokrm lze hostům podávat.
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    JON, KURE: on prece ale nikdo nerekl, ze si ho dala do klina sama a dobrovolne.. spis bych rekla, ze se proste chtela napit, a jak to bylo varici, tak se lekla, cukla tou rukou, mozna ten kelimek pri tom zmackla, vicko povolilo a kafe se vylilo, ne?
    ty vicka na tech kelimcich drzej jen kdyz je poradne domacknete, coz teda vetsinou obskuha nedela a uz kolikrat se mi stalo, ze se mi ten kelimek otevrel pri manipulaci s nim..
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SPIKE411: beze sporu. V některých státech jsou poměrně podobní tomu, co známe (zejména díky pomalému vývoji za posledních 50 let), v mnoha moc ne.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    GREATDRAKE: V USA taky bude trochu záležet stát od státu, ale zase to není tak, že by to tam byl zrovna v tomhle ohledu nějakej Divokej Západ. Skoro-švagrová normálně dělá jako státní zaměstnanec v Minnesotě kontroly 'code compliance' jako u nás hygiena a hasiči, porušení můžou sankcionovat, vymáhat sjednání
    nápravy, nechat podnik zavřít (ještě než dojde k nějakému poškození zákazníka).
    KURE
    KURE --- ---
    MEANKITTY11: :( ok.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    MEANKITTY11: čárka se laskavě teleportuje tam, kam patří.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    KURE: KURE: kdybys ten plevel radši hulil, než ho donekonečna rozhazoval tady. nejseš v co nás sere a normálně jsi rozesral klidnej a příjemnej klub, kam sem se těšívala na zajímavosti, o kterých se nikdo nedohadoval. nejsem správce ale, za mě jdi do prdele.
    JON
    JON --- ---
    KURE: imho se spis nedokazes oprostit od toho, co ma kdo ocekavat od kafe v kelimku z fastfoodu.
    Zkusim prirovnani, ktere samozrejme bude kulhat:

    Udalost s kafem:
    McDonald schvalne prodaval teplejsi kafe nez ostatni, protoze nez vychladne, koupej si lidi neco dalsiho. Pani predpokladala primerene teply kafe jako je zvykla doma a v ostatnich fastfoodech, chytla ho tak jak byla zvykla a ublizila si. Jiste nic ji nebranilo zjstit jak je zrovna tohle konkretni kafe horky.

    Fiktivni udalost s benzinkou:
    Benzinka u joudy si schvalne prohodila barvy u cerpacich pistoli, zelena = nafta, cerna = benzin, protoze si spocitali, ze kazdej jouda co to splete este rad vyuzije jejich premiovou sluzbu "vysrknem nadrz a natankujem spravne paninko - 2500 kc". Ano, kazdej vi ze by si mel precist co je na pistoli/stojanu napsano a preci kazdyho trkne jinej prumer ty hubice, ne? No, statisticky jiste ne.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    QZUZKA: Nikoliv, základní kámen tkví v tom, že US společnost přistupuje úplně jinak k vzahu poškození zákazníka nežli ta naše.
    V českém (a nejen českém) systému máme poměrně obří sadu pravidel které musíš coby podnikatel splňovat a máme mnoho institucí, které mohou podnikat kontroly a zákazníka chránit aniž by ten musel na svou ochranu explicitně něco platit - je to velmi sociální způsob ochrany slabších, platíme to všichni z daní. Na druhou stranu to znamená, že pokud coby prodejce dodržím všechny vyhlášky a nařízení a zákazníkovi se něco stane, jsem poměrně chráněn i já - neudělal jsem nic špatně. Nevýhody systému jsou nasnadě - spousta pravidel, které ne vždy fungují, drahé instituce co dodržování vymáhají (a ne vždy dobře). Také případné tresty jsou úměrné učiněné škodě.

    Oproti tomu US společnost toto převedla čistě do vztahu (v tomto případě) zákazník - prodejce. A pokud jsem poškozen, přímo hledám spravedlnost a odškodnění od toho kdo mi újmu způsobil a finanční odškodnění není zhusta vázáno na škodu jako takovou ale tak, aby trestaný trest pocítil, tedy často se i v banálních případech udělují částky počítané z obratu firmy (aby ta si nemohla dovolit prostě ignorovat drobné poškozené) - a obří u velkých korporací. To vede v ideálním případě k tomu, že se každý ze strachu před žalobou chová extrémně slušně vůči zákazníkovi. Nevýhody jsou také nasnadě - slabší a chudší mají výrazně horší pozici jak se bránit a naopak kdejaká žaloba může malou firmu snadno potopit. (ale není třeba pravidel vně a rovnováha se najde rychle a v drtivém množství případů v prospěch zákazníka).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam