• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    NJAL
    NJAL --- ---
    Snad to gepardum ve vasich ocich neubere na povesti;-)

    https://twitter.com/Rainmaker1973/status/1607815092711604224
    NJAL
    NJAL --- ---
    https://twitter.com/JonErlichman/status/1607119358626795520
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Sarah Baartman(ová), zvaná hotentotská Venuše, byla odvezena do Evropy na začátku 19. století, nejspíš pod nějakou falešnou záminkou. U Sarah se projevovala tzv. "steatopygie", tedy nápadně vystupující pozadí. Ukazovali ji mezi zrůdami v putovních šou a když v 26 letech zemřela, rozpitvali ji a části jejího těla byly vystaveny v jednom pařížském muzeu až do roku 1974.
    The significance of Sarah Baartman - BBC News
    https://www.bbc.com/news/magazine-35240987.amp
    (Omluvte kvalitu překladu, v tuhle pozdní hodinu se nemůžu na nic lepšího. Ale musela jsem si to někam odložit než půjdu spát.)
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    LORD_DE_SEIS: to je ale hloupý vtip
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    XAJA: u nas na spisi se keruje a nebrzdi ale hamuje. "Hamúj, bo rigám!" ;)
    XAJA
    XAJA --- ---
    SH_PANDA: kerovat som tu nepocula. karovat ano, obcas. viac sa tu soferuje:)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    když Willy Brandt v roce 1970 poklekl před památníkem holocaustu ve Varšavě, byla to akce natolik nepřipravená, spontánní a překvapivá, že první myšlenkou Poláků bylo "někdo ho střelil!"

    a taky jsem při příležitosti téhle historické rešerše zjistila, že se vůbec nejmenoval Willy Brandt, ale Herbert Ernst Karl Frahm, a Willy Brandt bylo falešné jméno, pod nímž vystupoval v Norsku, kam utekl před nacistickou perzekucí.
    A taky že měl poměrně dlouho (1940-1948) norské občanství, kterého se po návratu do Německa vzdal (a při té příležitosti se nechal oficiálně přejmenovat).
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    XAJA: a s tým karovaním/kerovaním tiež
    XAJA
    XAJA --- ---
    SH_PANDA: pisem za tym sever, resp. severozapad
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Early firefighter suit from the early 1900s that would allow the firefighter to get closer to the fire

    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    XAJA: zalezi v ktorej casti Slovenska
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    XAJA: I v češtině to mělo význam organizátora svatby a svatebních oslav, jen se to psalo dohromady. Je to i ve Vodníkovi od Erbena:

    Vdala jsem se, vdala již,
    ale byly chyby:
    starosvati — černí raci,
    a družičky — ryby!
    XAJA
    XAJA --- ---
    MEJLA77: no, to je druhy vyznam: lokalne sa to nazvom bude lisit, ale na s/sz slovenska to je taka nejaka funkcia organizatora a vrchneho bavica: "stary svat", resp. "starejsi". ale svat/svatka/svatovci bez privlastku sa tu pouziva prave pre rodicov zata/nevesty.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    XAJA: já jsem to slovo znal jenom z křížovek - svatební host na 4 - v tom významu rodiče snachy/zeťe jsem neznal
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    NELLAS: no s tim pytlem vlastnich sracek co si musim odtahnout az do cile jsem metafyzicky jeste 5x tezsi, ale dik, taky umis byt mila:)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    HAR4NT: Ty máš 280 kilo? Vypadáš lehčí...
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    SALVATOR: :DDD diky za pripomenuti traumatka z 12-18 let veku:)))) neustale jsem hledal v zrcadle muznou bradu a nic. me prislo ze nemam ani bradu bez privlastku:)))

    3x tezsi nez ja, tzn kolem 280kg:) a neee, nevadilo by mi v puberte mit 90kg bradu, aspon bych vedel, kde je!:))
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HAR4NT: 3x težší, než tvoje brada? O.o
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    SALVATOR: tu sem myslim videl v Sinsheimu a jen ziral, jak je to obrovsky, na fotkach to tak nevynikne jako zblizka, kdyz koukas na kolo, ktery je ti po bradu a je 3x tezsi:)))
    Lokomotiven | Technik Museum Sinsheim
    https://sinsheim.technik-museum.de/de/lokomotiven
    RAEL
    RAEL --- ---
    Doplněk k debatě o parních strojích:
    Existuje muzeum starých strojů a technologií v Žamberku. V jejich dílnách se parní lokomotivy kompletně restaurují. Zajímavé je hlavně to, že zakázky začali získávat po té, co sami vlastní parní lokomotivu sestrojili. Zcela od začátku. Nikoliv ze sestavených dílů. Prostě vlastní výrobek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam