• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EZECHIAS: ono se to teda týká těch Římanů, protože ti měli cesty zpevněné celkem luxusně - - akorát po nich legie pochodovaly většinou pěšky. No zkrátka, kdyby Římané postavili "vícestupn'ovou" víceveslici nebo zkrátka vymysleli pro veslice "tankování během plavby" (víceméně paralela k dnešním kosmickým raketám, kdyby teda unavené otroky-veslaře házeli přes palubu, nebo v případě recyklace veslic spíš paralela k Thatcherové grandioznímu náletu na Falklandy - což je už mírně zajímavý fakt, u nás by Jára Cimrman ve službách C.K.letectva nejspíš souhlasně přikyvoval: it took 13 Victor tankers to put one Vulcan over the target, with 15 air-to-air refuels viz https://www.rafmuseum.org.uk/blog/air-to-air-refuelling-in-the-falklands-war/ ) tak si mohli doplout (stejně jako Thor Heyrdahl na "egyptské" slaměné lodi Ra) do amazonských pralesů pro kaučuk a zkonstruovat jízdní kola - a klid a řád otrokářské společnosti by pak mohl při troše invence klidně vzkvétat dalších 2000 let až dodneška a mohli jsme mít bicykly rovnou bez okliky přes parní stroje a spalovací motory :-)) #kecy
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    STENNY: tak "argenitový vesmír" Vilmy Kadlečkové tenhle problém řeší celkem obsáhle a elegantně - tak čtivě, že to vyšlo na celou oktalogii (no prostě pentalogie o 8 dílech - normálka). (Tam teda nejde o magii, ale psychotroniku, ale efektivně to nejde moc odlišit, že jo).

    Viz též heslo: "dostatečně pokročilou magii nejde odlišit od technologie", které je parafrází slavného výroku A.C.Clarkeho - akorát poslední léta, už co je Clarke nějak méně slavný, či co (zkráta včas neumřel a to si dovolil dost...), je slavnější tahle parafráze...
    EZECHIAS
    EZECHIAS --- ---
    #kecy K te diskuzi o kole… je asi taky potreba rozlisit vynalez a uplatneni v praxi (popr. sirsi pouziti). At uz jizni nebo severni amerika, bez zurodneni pudy (ktere casto vede k zarovnani) a vytvoreni stale pouzivanych cest s nejakym zpevnenym povrchem je i sebevetsi kolo na nic…
    STENNY
    STENNY --- ---
    STARE_CASY: Souhlasím, proto jsem taky upřesňoval "pseudostředověké" a "high-magic". Vytvořit starověkou otrokářskou společnost, kde je magie věcí pár vyvolených a jinde se potírá, samozřejmě může fungovat (pokud sem tam nějaký šlechtic žije 120 let nebo naopak magicky zavraždí rivala na dálku, ale jsou to výjimečné události, tak se z hlediska společenského vývoje nic moc nestane), stejně jako třeba Feistovo schéma "ve světě Tsurani jsou kovy tak vzácné, že není reálné z nich vyrábět užitkové předměty, náhrady neexistují, průmysl nebude."
    Moje popíchnutí spíš směřovalo na početné světy, které v podobném stavu technologie bez výrazných změn a kataklyzmat (typu úpadek římské říše) údajně přetrvávají spoustu staletí, ačkoliv jejich uspořádání není moc rigidní a tudíž a) existuje vrstva lidí, kteří by z lepší techniky profitovali, takže jsou motivovaní novoty zkoumat a b) neexistuje výrazná snaha technomagii potírat.
    A na celé to téma jsem si vzpomněl kvůli té diskuzi kolo/tažná zvířata, která proběhla níže, a já si vzpomněl na knihy Jareda Diamonda o předpokladech rozvinutí civilizace :)
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    STENNY: ono ale nestačí jen ten zdroj energie mít a mít k němu znalosti a technologii.

    Vezmi si Řeky a Římany. Sílu páry popsal a pochopil už Hérón Alexandrijský před více než dvěma tisíci lety. Velmi dobře chápal mechaniku, jeho popisy strojů na těžká břemena jsou úžasné. Sestrojil také tepelný stroj (ne parní), který automaticky otvíral dveře chrámu. Římané od Řeků převzali stavební technologie a dále je úspěšně zdokonalovali a rozvíjeli, ale rozvoj složité mechaniky příliš neuznávali, sílu páry dál prakticky nezkoumali, zůstalo to na úrovni hraček.

    Co jsem se dočetl, tak obecně se historici domnívají (a hele, to je ten skvělý obrat - nevím, odkud to mám, možná jsem si to vycucal z prstu :)), že prostě vzhledem ke společenskému uspořádání nepotřebovali jiný zdroj energie, než sílu otroků. Sice znalostmi byli na úrovni průmyslové revoluce, ale protože bohatá vrstva byla jen velmi malá a pro její uspokojení stačila lidská síla (ve spojení s teplým klimatem, kde žili), nikdy neměli potřebu hledat náhradu a tedy se v tomto směru nikam neposunuli (na rozdíl od zmíněného stavebnictví).

    Po postupném úpadku Říma pak trvalo dalších tisíc let, než se začaly zpátky vracet objevy, které ve starověku už dávno byly. Jenže společenské poměry byly jiné, klima v místě aktuálního rozvoje bylo jiné, tak najednou bylo zajímavé hledat i jiné zdroje síly. A i tak to znamenalo ještě dalších pár set let a několik zásadních společenských změn, než se průmyslová revoluce rozjela doopravdy.

    Reálně tedy fakt nestačí mít jen řemesla a technologii. Mít tedy neprůmyslový svět s magií, kterou může využívat úzká vrstva společnosti, není nelogické. Stačí zabránit společenskému rozvoji, resp. ten rozvoj prostě nedopustit.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    id software se nečte ajdý, ale id
    Jedna z Carmackových teenage představ blahobytu byla možnost koupit si pizzu kdykoliv bude chtít. V Id software pak asi šest let nejedl nic než pizzu (nebo na to tak aspoň vzpomíná).
    Zdroj: https://lexfridman.com/john-carmack/ zhruba od první hodiny.
    STENNY
    STENNY --- ---
    Nevím, jestli sem tahle úvaha patří, kdyžtak mi dejte mínusy a já se smažu :)

    Jedním ze zajímavých problémů při vymýšlení fantasy světů, kde funguje magie, je „jak zabránit směřování k průmyslové revoluci“. Pokud je totiž svět high-magic, většinou má buď ekvivalent extrémně laciné energie (parnímu stroji je jedno, jestli má topeniště na uhlí, nebo spoutaného ohnivého elementála správné výhřevnosti), anebo se magie účinkem víceméně rovná rozvinuté technologii (kouzelník dokáže stvořit artefakt nebo kouzlo, konající práci stroje), případně obojí. Zároveň je ale v málokterém světě magie tak běžně dostupná, aby rozvinutí technologie nebylo alespoň pro některé lidi lákavé. To nesedí s reálnými dějinami, ve kterých je vidět, že nová technická řešení jsou hledána a často nacházena takřka neustále, byť reálné tempo pokroku se samozřejmě liší. Mnoho světů tenhle problém neřeší, čímž vznikají klasické DnD světy, zaseknuté po mnoho staletí nebo tisíciletí v neměnné pseudostředověké fázi řemesel a technologie.

    Asi nejelegantnějším řešením, na které jsem doposud narazil, použil Miroslav Žamboch – v jednom jeho světě existuje limit složitosti, při kterém technologický nebo technomagický výtvor může víceméně samovolně vyletět do povětří a zdevastovat široké okolí. Což postupně vede ke vzniku samostatného povolání, které nachází cesty, jak tento limit obcházet... a tím k průmyslové revoluci :D
    DARKSUN
    DARKSUN --- ---
    XCHAOS: Quipu jsme si dlouho mysleli, ze vynalezli... ale naopak quipu je nejdele pouzivany zpusob zapisu na svete co zname... Quipu pouzivala uz Caralska civilizace pred 4500 lety...

    XCHAOS: ano, myslim, ze k tomu brzo vedci dospeji, je to hodne podobne "evropske civilizaci"... ta oblast je z velke casti jeste neprozkoumana a myslim, ze se tam jeste dockame zajimavych objevu (minuly kveten jsem projel v peru 3000km a navstivil spousty prastarych pamatek z mnoha civilizaci - l nekterym nevedou ani znacene cesty a treba k sechin alto jsme museli lezt pres plutek a neci sad, uprostred taukachi-konkanu prave probihala vysadba sadu... a to mluvime o pyramidach stejne starych jako jsou egyptske)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    XCHAOS: co alternativní historie, ale rovnou fantasy povídka, s cyklisty, temnými elfy a slony. Píšu si do poznámek :)
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Prosím vás, pište ty vikingy s malým V. Mně tady cuká voko. :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Ještě se vrátím k těm Vikingům - viděl jsem přednášku - už jsem ji sem linkoval - MEJLA77: - a tam paní, která se tomu věnovala říkala mj. pár zajímavých věcí:
    - ženy měly poměrně velké slovo a dobré postavení ve společnosti - muži byli docela často dlouhá období pryč a někdo se musel starat o normální fungování a byly to právě ženy - na tehdejší dobu měly prý poměrně rovnoprávné postavení a mohly o spoustě věcí rozhodovat
    - tuleně jezdili Vikingové lovit dál na moře, aby si nevymlátili tuleně na pobřeží, které měli jen na občasné doplnění
    - je pravděpodobné, že v nějaké nepříznivé meteorologické situaci na moři zahynulo hodně mužů a pak už se z toho komunita nedala dohromady a skončila
    - ještě předtím ale měli poměrně dobré období - obchodovali na velkém území, dařilo se jim zúrodňovat půdu a pěstovat potraviny i u nich na chladném severu, ale taky je pravděpodobně, že v určitém období mohly povětrnostní vlivy způsobit, že jim úrodná hlína doslova odlítla do moře a neměli na čem pěstovat
    - nemísili se s kmeny, které tam žily před nimi, víceméně ani jedna komunita neměla zájem o setkávání a mísení se s těmi druhými a žili izolovaně a jiným stylem života

    Tohle už je odjinud, ale bohužel si nepamatuji zdroj (případně díky za doplěnní/vyvrácení):
    - že američtí indiáni jsou vlastně geneticky příbuzní s těmi kmeny žijícími na severu (Nganasan, Jakutsko, Něnecko) - takže ty národy žijící za polárním kruhem jsou vlastně polární indiáni :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DARKSUN: i když v širším smyslu máš pravdu a tohle taky mohli převzít od předcházejících "civilizací". V tom případě je ale otázka, jestli to celé nevnímat jako jedinou civilizaci, i když jak by se měla jmenovat, je samozřejmě sporné.. evropskou civilizaci taky pokládáme za "civilizaci" bez ohledu na to, které z národů zrovna měly trochu navrch...
    DARKSUN
    DARKSUN --- ---
    XCHAOS: Inkove v podstate nevynalezli nic. Vyuzivali znalosti a infrastruktury, ktere meli od tusim 27 predchazejicich civlizaci na uzemi Peru.
    Napriklad tzv. incke silnice patri kulture Wari (a pravdepodobne i drivejsim, jdou identifikovat zbytky silnic vedoucich od napriklad Las Haldas, ktere je nejakych 3500 let stare.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SULTHAN: to se bavíš o jihoamerických, možná středoamerických civilizací. I když jsme nakousli, že prérijní kočovné kmeny, které nejdřív málem vyhladily nešt'ovice a později se naučily jezdit na koni, se poněkud překvapivě nejspíš z nějaké podobné civilizace (i když asi ne tolik centralizované) vyvinuly, tak si nejsem jistý, jestli i oni měli nějaké hračky s kolečkama :-) Tady se z domény zajímavých faktů pouštíme spíše na pole absence ověřitelných faktů :-) #kecy #offtopic

    Jinak samozřejmě, téma toho, jak až daleko se jednotlivé civilizace dostaly v technickém vývoji, než došlo k úpadku, je fascinující (asi i proto, že nás to podle všeho čeká taky...). Třeba Řím a kuličková ložiska je kapitola sama pro sebe:
    Nemi ships - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Nemi_ships
    Each ship contained a rotating statue platform. One platform was mounted on caged bronze balls and is the earliest example of the thrust ball bearing previously believed to have been first envisioned by Leonardo da Vinci but only developed much later. Previous Roman ball bearing finds (used for water wheel axles in thermal baths) had a lenticular shape. The second platform was almost identical in design but used cylindrical bearings.

    Samozřejmě se přímo nabízí alternativní historie, ve které třeba Inkovéneobjevili jen kolo, ale i kuličková ložiska a díky gumě z jihoamerických pralesů vynalezli rovnou jízdní kolo (horské, schopné jízdy po úzkých horských pěšinách) a vymanévrovali španělské conquestadory :-) Civilizace, která by vynalezla prakticky použitelná jízdní kola dříve, než železnici (zhruba alespon v éře zaoceánských plaveb), by získala ve své době obrovskou komparativní výhodu a na rozdíl od jiných složitých vynálezů (parní stroj nebo turbína, dělo, elektřina, létání lehčí nebo dokonce těžší než vzduch, apod.) je jízdní kolo postavené na velmi jednoduchých mechanických principech, které znali právě i starověké civilizace (s vyjímkou touho kaučuku na pneumatiky :-).

    Bohužel žijeme ve velmi nudné ze všech možných paralelních historií, kde lidi ztráceli čas blbostma, jako třeba hodinářství - a úplně přeskočili vzrušující možnost existence civilizace, která by vymyslela vojenské jednotky cyklo-lučištníků, cyklo-šermířů nebo cyklo-kopiníků (a místo toho nechávala otroky veslovat na galérách, dost nudně...)
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    XCHAOS: Oni kolo znali, pouze ho nepoužívali pro přepravu.

    Alespoň se to nedá prokázat, i když existují náznaky, že se sem tam na něco většího použily


    To, že nepoužívali kola má pravděpodobně mnohem jednodušší důvody
    - používali lodě. Zejména třeba hlavní město Aztéků bylo postaveno na ostrově uprostřed jezera.
    - celé středo a jiho americké indiánské kultury žily v horách. V horách je kolo v podstatě k ničemu.
    - neměly tažná zvířata. To, že neměli tažná zvířata je nejspíš hlavní důvod, proč nikdy nezačali víc používat kolo ani na planinách.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    XCHAOS: Tak oni používali právě psy jako tažná zvířata.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SULTHAN: při nasazení zvířecího potahu se totiž hodí nejdtřív vynalézt kolo... #justsaying
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    SULTHAN: coz ví každý kdo hrál age of empires 2. Hudry hudry hudry :)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam