• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    SPIKE411: Pamatuju tak 20 let zpátky se náročný věci posílali na Quantel :) Tenkrát jsem jen zíral :) Taky mě bavila pracovní doba toho mistra. Dělal prostě do tří a nazdar.
    MATHEZ
    MATHEZ --- ---
    SPIKE411: a jeden byl (a stále je) v grafickém studiu Trilabit, dělali jsme na něm Davidovy slzy.
    Cesky a slovensky svet
    https://www.czsk.net/svet/clanky/kultura/slzy.html
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    There are less than five working Quantel Paintboxes left in the USA but this weekend you can play on one.
    As most of you know, Paintbox is the $200,000 OG computer graphics machine that transformed digital broadcast graphics when it was launched in 1981 and created everything from pop video effects to album covers such as Nirvana's Nevermind.
    Quantel predate Apple and their revolutionary Paintbox predates Adobe.
    Operated without any computer knowledge, with a simple pen, you can follow in the footsteps of artists like David Hockney, April Greiman and Keith Haring this weekend with a rare chance to create some digital art on the machine that brought digital art into all our homes for the first time.
    I have been invited to display my super rare Paintbox at the Vintage Computer Federation's annual event at this Friday, Saturday and Sunday at:
    InfoAge Science & History Museums 2201 Marconi Road, Wall, NJ.
    Vintage Computer Festival East – Vintage Computer Federation
    https://vcfed.org/events/vintage-computer-festival-east/

    Love to see you there, creating some art on the rarest of digital art and graphic studios

    PS I'm working on a Paintbox documentary, so always on the lookout for Quantel related tech, footage and ephemera.

    Eyesofageneration.com Group | There are less than five working Quantel Paintboxes left in the USA but this weekend you can play on one
    https://www.facebook.com/groups/1425282661005351/permalink/2268376743362601/

    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    Tak když už tady tak rezonuje The Great War, neměli bychom zapomínat ani na Basila Zaharoffa. Bez něj by ta válka možná byla kratší.

    Basil Zaharoff - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Basil_Zaharoff
    RSZ
    RSZ --- ---
    TRISSIE: jako vedlejší téma ke "studiu" ww1 doporučuju ještě okupaci Belgie (poměrně hnusná záležitost vůči civilům, vyhlazené vesnice apod., ale bacha, tak trochu zneužitá spojeneckou propagandou už během ww1) a situaci se zásobováním v samotném Německu, taky docela šílený
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    SULTHAN: To jsem říkal, viz FRK_R23.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    FRK_R23: Pozor, Přelet nad kukaččím hnízdem měl v Češtině skvělý překlad.
    Ta kniha se v originále jmenuje podle dětské říkanky, která je na první stránce knihy.

    Three geese in a flock.
    One flew east, one flew west,
    One flew over the cuckoo's nest.
    O-U-T spells OUT,
    Goose swoops down and plucks you out.


    A dobrý překladatel nepřekládá věci doslovně, ale překládá jejich význam. A v tomto případě překladatel použil obdobnou dětskou říkanku v Češtině, a z ní vzal potom název knihy "Vyhoďme ho z kola ven".
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    Že se Worchester, Leicester, Gloucester, Greenwich a spousta dalších názvů britských měst vyslovuje jinak, než by člověk tak nějak čekal, to je asi celkem známé. Mají ale také dvě města jménem Gillingham, jedno v Kentu a druhé, menší v Dorsetu, a každé se vyslovuje jinak (dž / gh).
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    ERRTU: Plus mi prijde malo: https://www.youtube.com/@TheGreatWar tohle je FAKT HODNE DOBRY
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    ERRTU: jak jsem to poslal tak mi to hned prislo divny... po(o)pravim se sam:
    pod zminenym pohorim byly vykopany tri hlavni komory. bylo v nich ulozeno 43, 42 a 41 tun vybusnin. ale celkove... tyvole... 26 vykopanych sluji/komor. a v nich v souctu cca 505 tun.
    Mines in the Battle of Messines (1917) - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Mines_in_the_Battle_of_Messines_(1917)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    TRISSIE: (na somme behem prvniho dne boje zarvalo cca 20 tisic britu a zraneno +/- 40 tisic).

    doporucim:

    Bitva o Hill 60 (2010) | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/282824-bitva-o-hill-60/prehled/
    super atmosfericky film o nejvetsi nejaderne lidma zpusobene explozi az do vybuchu v pristavu halifax. hornici z australie a francouzsti zenisti podminovali pohori ve flandrech a vyhodili ho do luftu. jednactyricet tun vybusnin rozmistenych do sloji. razova vlna cititelna az v londyne (oblibene to meritko sily exploze v evrope, jestli to citi v londyne:)). krajinotvorba jak remen. vrele doporucuju.

    This Was The Biggest Planned Explosion In Warfare Before Hiroshima
    https://www.thedrive.com/the-war-zone/this-was-the-biggest-planned-explosion-in-warfare-before-hiroshima
    https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Messines_(1917)
    to byla vubec ukazkova hovadina...

    a tento kanal:
    https://www.youtube.com/@TheGreatWar
    timeghosts (mozna uz sem to nekomu tady cpal) jedou ww1 a ww2 tyden po tydnu + specialy s prihlednutim k zakopove technice, vyvoji tanku, plynu, apod. je to super podane, a poctive to fakt vysilali 4 roky po tydnu od 2014 do 2018 :) ted jedou druhou svetovou tady:
    https://www.youtube.com/@WorldWarTwo

    + maji super mezivalecnou serii, nevahaji odkazat na jiny youtube kanal kde maji special o zakovych zbranich (tfujtajbl, zlaty zizkuv palcat) a tak dale a tak dale :)
    (jo, mam je tak rad ze jim sypu pres patreon).
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    Oldřich Nový blahé paměti, jako divadelní režisér (my si ho pamatujeme hlavně jako herce ale on jen mezi 1919-1935 režíroval přes 150 her, jasně, operetky, zpěvohry, kabaret... ale stejně) nesnášel improvizaci a jakékoliv vybočení z role. takže když ho jednou na jevišti nechtěně svým výkonem rozesmála herecká kolegyně, dal ji za to po představení pokutu sto korun.
    a sobě, za to že se rozesmál, stopadesát :)
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    AVATAR: btw, kudos vsem psychopatum, co tu knihu precetli vic, nez jednou :D
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    AUDIAC: dekuji, tenhle nazev jsem vubec nechapal.
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    AUDIAC: Jo kniha měla dobře přeloženej název (předpokládám, že to tady všihni známe).

    Ten film se moh jmenovat klidně Štrůdl a byl by to asi stejnej hit. Nebo ne, já už byl tou dobou cetiletej :)) Tak nevim, mě to přišlo debilní :))
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    FRK_R23: Jojo, za Prcičky někdo musí přijít do pekla, na druhou stranu to z průměrný teenage comedy udělalo v Česku kult. Tyjo a zrovna Přelet (knížka teda) byl původně přeloženej jako Vyhoďme ho z kola ven, což dává smysl.
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    AUDIAC: Debilní překlady tady maj tradici. Přelet nad kukaččím hnízdem, Prci, prci, prcičky (tohle bolí i jen napsat) atp.
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    XBAHNO: Tohle mi připomnělo debilitu překladu názvu Na západní frontě klid. Originál je Im Westen nichts Neues, tedy na západě nic nového, což poukazuje na to, že tam sice zařvaly miliony lidí, ale nevedlo to vůbec k ničemu, žádný významný územní zisky to nepřineslo.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    SALVATOR: Ono popravdě ta scéna dost opakuje spoustu mýtů ohledně toho, jak takový útok a vlastně celá válka probíhala:

    - rozhodně by nestáli bok po boku. Během útoku je třeba dodržovat rozestupy kolem 15m aby se ten s tim kulometem netrefil omylem alespoň do toho vedle
    - s tím souvisí to, že právě zmije by šel ze zákopu jako poslední, držel si odstup a mimo jiné dohlížel, aby se vojáci neshlukovali, což je taková lidská přirozenost. Tím snižuje ztráty
    - taky všichni neběží jak blbý, jak po nich začnou střílet moc, kryjí se v nejbližší díře. I tak vážou na sebe palbu a umožňují postupovat těm dalším.
    - takový útok byl vcelku často úspěšný a útočníkům se povedlo dosáhnout první linie zákopů, ze který obránci zdrhli do druhý linie- a těch linii byla celá řada. Obvykle brzy následoval protiútok, který byl taky úspěšný a tím ta fronta stála na místě.
    - ztráty se pohybovali kolem 2̀%, 5% byl výrazně neúspěšný útok/pokus o útok - je to strašný, ale né beznadějná cesta na jistou smrt.
    - hlavním zdrojem ztrát bylo dělostřelectvo a stále ještě nemoci, otravy, drobná infikovaná zranění a podobný "prkotiny". Útok nebylo zdaleka to nejhorší, co na pěšáka čekalo.
    - tehdy používaný bojový otravný látky nebyli nic moc a proti těm dnešním... Při tom slavným(prvním) útoku chlorem u Ypres ho bylo vypuštěno neuvěřitelných 168t a to zasáhlo 7000 nijak chráněných vojáků, z nichž zemřelo 350. Tedy 0.5t chloru na jednoho mrtvého(to až zase člověk bude číst o barelu shozeným z vrtulníku, co obsahoval i chlor - minimálně z vojenskýho hlediska je to blbost). S postupem času a rozšířením ochrany to byla už spíš nepříjemnost než reálné nebezpečí.
    -jediný "plyn", co má nějakou hodnotu až do dnes je právě yperit/anglicky mustard gas. Což ale vůbec není plyn, ale olejovitá kapalina. A ani moc nezabíjí, mrtvých bylo tehdá kolem 2% zasažených a to je doba předantibiotiková. Zato vydrží v prostředí i několik týdnu a způsobuje hnusný a mimořádně bolestivý popáleniny. To bylo opravdu děsivý fuj.
    -heslo trench raiding na wikipedii taky člověku posune vnímání toho konfliktu jinam
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam