• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    BROUKOID: Dali by se vycvičit na vybírání vší? Školky a školy by platily zlatem. :)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    STENNY: moje "teorie" je, ze netopyri se snazej ulovit hmyz, kterej se casto v hejnu toci kolem hlavy cloveka - a obcas kridlem zavadej o hlavu (stalo se mi to :) - neco jako kdyby me nekdo "pohladil hadrem") - a v seru/vecer/v noci lidi ten hmyz nevidej, tak si myslej ze ty piskajici netopejri co kolem nich krouzej se strasne touzej jim zaplyst do vlasu, zatimco netopyri jenom zobou hmyzaky... ale nerikam ze to je fakt, jenom mi to dava smysl..
    STENNY
    STENNY --- ---
    V roce 1959 Earl z Cranbrooku podnikl experiment, který měl vyvrátit pověru, že netopýři se lidem zaplétají do vlasů a je pak potřeba je odstranit nůžkami. Dobrovolnicím postupně usadil na hlavu čtyři různé druhy netopýrů a pozoroval, jestli se zapletou.
    Nezapletli.
    Detaily viz: Cranbrook E. Bats in Women’s hair. Transactions of the Suffolk Naturalists’ Society. 1958-1961;2(1-6):193
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PESTRYPAPOUSEK: Tak to je dost dobry.
    PESTRYPAPOUSEK
    PESTRYPAPOUSEK --- ---
    poté, so jsem napsala tento post [PESTRYPAPOUSEK @ Centrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů] , vyšel v Respektu článek o vysídlených Němcích a jimi spravovaných regionálních muzeích, tzv.Heimatstube. V článku byl zmíněn děčínský archivář, i napsala jsem mu o svém útržku prostěradla, zda by neměl k hádance klíč. Odpověď mne potěšila (i dojala, zmínil i vlastní rodový příběh):

    Ale teď k vašemu kousku plátna. Zcela obecně: na plátno se píše vždy, když je informaci nutno dlouho transportovat a papír by to nevydržel. Dřív bývaly na plátně tištěné i řidičáky a předtím německé Kennkarty. Čili jde o seznam, který měl mít někdo na cestu s sebou. Podle zapsaných adres (část z nich odkazuje na vojáky v zajateckých táborech) byl seznam pořízen v roce 1945 nebo přibližně první půlce roku 1946. Po válce fungovala v omezené míře pošta - sice byla cenzurovaná a trvalo to dlouho, ale chodila z Německa a zpět. Ty rodiny, které už byly od léta 1945 vyhnané, psaly pak příbuzným, kde jsou, aby se pak všichni mohli někde sejít. Vojáci zase psali ze zajetí domů, atd. Lidé zařazovaní do transportů v létě 1946 tedy už věděli, kde se někteří příbuzní a známí nacházejí.

    Vaše plátno je tedy podle mě soupis adres příbuzných a známých, který si někdo před vyhnáním napsal na kapesník (papírový seznam by mohli při osobní prohlídce snáz zabavit), aby pak věděl, kam se v Německu vydat, a kde hledat pomoc. Jak to zapadá do Vašeho rodinného příběhu, to nevím, a byla by spekulace si to domýšlet. Možná to napsali Vašemu otci, kdyby se dostal ven, aby věděl, kam jít, nebo mu to dal někdo z příbuzných dlouho po válce jako vzpomínku...to už se bez deníků nikdy nedozvíme. Každopádně je to cenný dobový dokument a pan Mohr v Mnichově, nebo třeba Muzeum města Ústí nad Labem se svou expozicí o českých Němcích, nebo i muzeum ve Vašem okolí, by asi jevilo zájem.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    An ancient Roman road in Pompeii. These roads were adorned with dotted white stones, which reflected the moonlight, acting as street lights to help people walk on the street after dark.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    PODVRH: U nás se používají třeba pstruzi.

    Pstruzi hlídají kvalitu pitné vody i před teroristy - Deník.cz
    https://www.denik.cz/regiony/pstruzi-hlidaji-kvalitu-pitne-vody-i-pred-terorist.html
    PODVRH
    PODVRH --- ---
    Škeble použité pro kontrolu čistoty vody

    Someone Explains How Poland Uses Clams To Control Its Water Supply And It’s Pretty Crazy | Bored Panda
    https://www.boredpanda.com/clams-measure-water-quality-poland-fat-kathy/

    https://m.youtube.com/watch?v=i0RkEs3Xwf0
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Tom Scott a Baťova výtahová pracovna
    This man built his office inside an elevator
    https://www.youtube.com/watch?v=1yfX84RMQ3M
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    NJAL: Fakt ne od šunky? Škoda, už jsme se smála.
    KAKIHARA
    KAKIHARA --- ---
    NJAL: hele jo :) i když dump v jinym významu teda... A folk word, first attested in c. 1600s, apparently from a Norfolk dialect, of uncertain origin. Perhaps from some Low German word or from dialectal dump (“lump”) (first attested in the late 1800s), +‎ -ling (diminutive suffix).
    NJAL
    NJAL --- ---
    MAKROUSEK: Ale no jo furt, me se pres ten hamlet vybavilo "hammers don't ham" aka English is a crazy language :-)
    THEON
    THEON --- ---
    MARASAN: -ie ještě funguje docela často
    NJAL
    NJAL --- ---
    MAKROUSEK: Jo hamlet, zdrobnenina od hamu, co se vyrabi v hammeru.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    NJAL: Nebo treba Hamlet. Jako vazne.
    NJAL
    NJAL --- ---
    NELLAS: No nevim, jestli je dumpling zdrobnenina od dumpu :-D
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SULTHAN: Sapling? Dumpling? :))
    NJAL
    NJAL --- ---
    MARASAN: Jeste je koncovka -let, piglet, starlet.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SULTHAN: Mimochodem, ta přípona -ling, jak jsem právě zjistil, vytváří sice zdrobněliny, ale často s pejorativním nádechem. Třeba "princeling" je něco jako "princátko". Takže proto slova jako youngling, underling nebo zajímavější earthling nebo changeling.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam