Ano, naprostá většina barvosleposti je dichromatismus (vidí ve spektru dvou základních barvy), podobně jako většina savců. Pořád vidí odstíny barev, nikoliv že by viděli černobíle. Většina lidí vidí ve spektru třech základních barev, "normální vidění". 12% žen vidí díky mutaci ve čtyřech základních barvách, většinou je tam mutace hodně blízko tak to není tolik znát, ale někdy taky ne. Ty ženy pak mají mnohem bohatější barevné vidění a často bývají diagnostikovány nejdříve jako barvoslepé, protože se neshodnou se slovním popisem barev normálních lidí, vidí různé odstíny okolo oranžové, kterou normálové vidí jen jako jednu oranžovou.
Barvoslepost totiž ve skutečnosti znamená, že nevidíš barvy přesně stejně jako v uznávané definici barev, je to tedy odchylka od normálu, několik neschopnost vnímat barvy.
Taky se vnímání barev trochu mění za šera, právě v tom přechodu kdy v jednom okamžiku zabírají tyčinky a čípky, pak dokážeme barevné rozlišení i věci, které vidíme na světle jako že mají barvu stejnou.
A konečně existuje obrovský rozptyl, v poměru počtu receptorů na červenou a zelenou, takže vlastně každý vidíme barvy trochu jinak.