• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Já vám nevím, jestli je na místě to takhle vážně řešit... v tom původním příspěvku SALVATOR totiž cítím závan sarkasmu.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MAKROUSEK: SALVATOR: njn i překladatel je jen člověk a nikdo neví vše...

    #kecy
    MALKE
    MALKE --- ---
    SALVATOR: Historka, mám historku. Kdysi mě napadlo chodit vejšce na kurz latiny, proč, to už netuším, a ani to není důležité. Každopádně vyučující nebyla zrovna nejostřejší tužka v penále. Jednou nám popisovala následující situaci: Obrátila se na ni nějaká firma zabývající se překladem filmů (zdůrazňuji: mluvíme o vysokoškolském pracovišti), že se v jakémsi filmu objevuje latinský text, ale oni nemají psané dialogy a nevědí, co to je. A že by to potřebovali zjistit. Dumala, dumala, ale anglická výslovnost byla nepřekonatelná. Člověk by řekl, že normální je hodit jim to zpátky na hlavu a říct Sorry, jsem asi debil; nebo Tato svahilská výslovnost nelahodí mým uším, nevim, dál. Ale to ona ne. Vzala libovolný text (mám dojem, že nějakého klasika) a řekla Dejte tam tohle. Tak to vzali a dali to tam a byl z toho průser jak mraky, protože ten text byl něco hezkého ze Zjevení, hrálo to tam docela podstatnou roli a značná část lidí, kteří ovládají angličtinu a alespoň bazálně latinu, se zorientuje.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SALVATOR: Nebyl internet, byl komunismus. I dnes byva ve filmech spousta chyb v prekladech, jsou na to cela auditka.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MAKROUSEK: Překladatel? Jakože někdo, kdo si říká překladatel, komu byla zadávána práce spočívající v překládání, nerozuměl? Tak tam prostě fláknul něco, co foneticky slyšel, i když to nedávalo vůbec smysl? Překladatel? Tomu se mi nechce za mák věřit.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SALVATOR: Protoze proste nerozumel, co to Southern Oracle znamena.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: To Sandonoriko mi dodneška vrtá hlavou. Kdo moh takhle přeložit? A proč? Jižní věštírna pasuje na Southern Oracle počtem slabik, to by se do dabingu dalo podle mě bez problému nacpat.
    CDR
    CDR --- ---
    V ČR již přes 70 let rostou divoce tři druhy opuncií.

    V Českém středohoří dozrávají opuncie. Chutnají sladce - Seznam Médium
    https://medium.seznam.cz/clanek/topi-pigula-v-ceskem-stredohori-dozravaji-opuncie-chutnaji-sladce-27984
    ELISEBBAH
    ELISEBBAH --- ---
    MEJLA77: ja si hodne dlouho myslela, ze je to Jozin Zbazin. Priste jmeno a prijmeni.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Dobře, přidám svou do mlýna. Aneb jak si náctiletý Atuarfik zvesela prozpěvoval svou oblíbenou píseň všude, kudy chodil, protože si myslel, že ta úvodní část vyjmenovává jména dostihových koní:

    Hair-Sodomy
    https://www.youtube.com/watch?v=TzwGfP98vGM
    CDR
    CDR --- ---
    MEJLA77: jsem sama doma!

    A pak jasnej Pearl Jam- Jeremy sbohem, sbohem :3
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    to se asi děje plošně. klasika "scuse me while i kiss this guy"
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    RSZ: a co tam teda říkal?
    RSZ
    RSZ --- ---
    Na Gottwaldově pohřbu vystoupil i zástupce čínské delegace, ale jaksi se zapomnělo na překladatele z čínštiny. Alespoň to tvrdí v pořadu na čro, kde i pustili kousek onoho projevu (proneseno na tribuně na vaclqvaku).
    EKG
    EKG --- ---
    MEJLA77: Z toho si nic nedelej. Mam bliz k padesatce nez ke ctyricitce, a az nedavno jsem zjistil, ze Moja Naivna ma diry na riflach a ne na rukach.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: ale tohle je spíš soramini než Mondegreen :)

    tady na začátku slyším "pálí mě bidlo"
    Massive Attack - Spying Glass
    https://youtu.be/HTOUellI94g
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Jeden známý mi prozradil, že až v dospělosti zjistil, že kamkoníčky neexistují (kamkoníčky pojedeme) a manželka si taky v dětství myslela, že v té trampské písničce se zpívá "tam, kde čpí podkoní", co je to "žirafičí krabice" jsem se dozvěděl taky až v dospělosti...

    Jo a to Sandonoriko z Nekonečného příběhu je Southern Oracle, nemáte zač :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    to já zase v Coldplay - Adventure Of A Lifetime slyším místo "see yeah" docela jasně "sieg heil" - cca 4:22-4:24

    Coldplay - Adventure Of A Lifetime (Official Video)
    https://youtu.be/QtXby3twMmI?t=263
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Radši mi řekněte, jestli je to cranberry sauce nebo I buried Paul nebo I'm very bored nebo něco ještě jiného. Chytrolíni.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NJAL: tak ono se to nabízí :-)

    jinak teda ještě přidám, že jako první si s Bobem potáhl Ringo Starr, protože "drummers always go first" (to je prosím pěkně jeho citace z jednoho rozhovoru, kde se ho na to ptali :-)
    NJAL
    NJAL --- ---
    TRISSIE: Zamenu "I can't hide" za "I get high" jsem cetl prozatim v kazde knize o Beatles, ale je fakt, ze jsem cetl jednu ceskou, jednu slovenskou a jednu anglickou.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    TRISSIE: Mám podezření, že Bob Dylan by přinesl zásobu toho nejkvalitnějšího hulení, i kdyby se nepřeslechl. :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    kde se vzalo slovo mondegreen, to asi víte (já jsem to nevěděla, ale je to i v příslušném klubu na nyxu, tak to ostatní vědí).

    ovšem věděli jste, že psychedelické období Beatles odstartoval právě - mondegreen?
    V jejich písni "I wanna hold your hand" z října 1963 se totiž zpívá "I can't hide" - což ovšem, vzhledem k době vzniku, velmi mnoho posluchačů slyšelo jako "I get high". Ne že by Beatles v té době marihuanu neznali, na scéně v Hamburgu se s ní už potkali, ale nepřišla jim jako nic extra zajímavého.
    Až do 28. srpna 1964, kdy do jejich manhattanského hotelu dorazil oslavit vyprodaný koncert v Queensu Bob Dylan. Bob Dylan, který taky slyšel "I get high", a byl tedy přesvědčen, že nejlepším příspěvkem na afterparty bude řádná zásoba toho nejkvalitnějšího hulení.

    And the rest is history :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam