• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Zásadní zjištění :)

    Proč když jeden ohne špagetu moc tak se téměř vždy nezlomí na dva, ale rozlomí na více kousků



    a jak to udělat aby se zlomila vedví.



    Trik je v rotaci - starý pán Feynman může již s klidem odpočívat, protože problém co ho jedno odpoledne trávil vyřešili zde.

    MIT mathematicians solve age-old spaghetti mystery | MIT News | Massachusetts Institute of Technology
    https://news.mit.edu/2018/mit-mathematicians-solve-age-old-spaghetti-mystery-0813
    RSZ
    RSZ --- ---
    ATUARFIK: maybe..

    The main weakness in this theory is that the first documented usage of "Bob’s Your Uncle" is in the title of a new song in an advertisement for Herman Darewski Music Publishing Co., published in The Stage (London) on 11 January 1923.[3] If Salisbury's notorious nepotism toward Balfour in the 1880s had been so widely spoken of to inspire a popular phrase, it is unlikely that it would have taken nearly forty years for it to appear in print for the first time.[4]
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Tak, už to sem můžu dát, protože vedle v hádacím klubu padlo správné řešení.

    Anglický idiom "Bob's your uncle" (něco jako "a takhle jednoduchý to je") vznikl z toho, že v roce 1887 britský premiér Robert (Bob) Gascoyne-Cecil dosadil svého synovce Arthura Balfoura na významné místo hlavního zmocněnce pro Irsko.
    Aneb nepotismus jako jazykotvorný prostředek!

    Bob's your uncle - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Bob%27s_your_uncle
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Austrálie má nejen několik časových zón, ale má v nich už tradičně docela hokej...
    Kromě toho, že některé části AU mění čas mezi letním a standardním, jiné se o to ani nesnaží. Tak jsem si to progooglila, a teta Wiki mě fakt pobavila...

    Standard time was introduced in the 1890s when all of the Australian colonies adopted it. Before the switch to standard time zones, each local city or town was free to determine its local time, called local mean time.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    Jistý taxikář "Dominguito" který (se svým taxíkem) nikdy neopustil Kanárské ostrovy, už tam od roku 1988 najezdil sedm miliónů kilometrů. To je 175krát kolem země, či 9krát na měsíc.

    Mercedes Benz W123 Lang 240D Limousina


    El taxi que ha recorrido más de siete millones de kilómetros sin salir de Canarias
    https://motor.elpais.com/actualidad/taxi-mercedes-mas-siete-millones-kilometros-canarias/?
    JON
    JON --- ---
    ERRTU: jak tam na konci merej hloubku doliku co po nem zustal je dost lol.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    CDR: ted to zacina davat smysl protoze jak ten napad tak to provedeni i to zfilmovani, z toho pruste hulaka cimrman doslova nepreslechnutelne :)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    MEJLA77: a tetřevi honzlovci též neexistují
    CDR
    CDR --- ---
    Většina z nás asi zná legendární krátké video nešťastníka předvádějící svůj vynález - padákový oblek skokem z Eiffelovy věže.
    Co je pro mě novum - Franz Karl Reichelt se narodil ve Štětí.

    Čech otestoval prototyp padáku skokem z Eiffelovy věže. Zemřel
    https://vedazive.cz/clovek/skok-z-eifellovy-veze/
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    ATUARFIK: to by byla pecka, a já bych ty dlaždice chtěl "živý", jako že by pod každou byl reprák, a krásně by to "hrálo
    SARGO
    SARGO --- ---
    NELLAS: Mě teda napadly portugalské, ale ano. :-D :-D
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ATUARFIK: Já si říkala, hele, copak nám napíše zajímavého o španělských dlaždičkách? :D
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    PS: Mě. :)
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Mohu odclonit překladatelské perly mírně zajímavým faktem?

    Vědci zjistili, že pomocí lze zvuku donutit srdeční buňky, aby se řadily do vzorců, ve kterých mezi sebou udržují optimální vzdálenosti (ne moc daleko, aby mohly komunikovat, a ne moc blízko, aby jim to znemožňovalo dostávat živiny). Představuji si, že to během výzkumu v laboratoři vypadalo trochu jako v TBBT, když Leonard, Sheldon, Howard a Raj pořádali diskotéku pro škrob na repráku.

    Lépe je to popsáno tady: https://stanmed.stanford.edu/innovations-helping-harness-sound-acoustics-healing/

    Mně na tom zaujaly hlavně ty vzory. Vyráběla bych podle toho dlaždičky. Možná v jiné barvě teda, aby to nevypadalo jak u Batesů v koupelně.

    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Díváme se teď doma dokolečka na seriál Columbo a tam jsou perly. Jak už bylo řečeno - izolovaná ČSSR a americké reálie, to prostě nešlo odchytit všechno.
    Ale to už je asi na vedlejší klub. Zde právě z Columba koupelna s Matissem a Jacuzzim: [ATUARFIK @ Perličky z překladů]
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    How do you do?
    Alright

    Jak ty to děláš?
    Všechno pravou...

    (ale to jsou legendy ještě z podomácku dabovaných VHS)
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    MONIOUS: Spaceballs taky.

    Let's blow this joint. - Odpálíme ten spoj.

    :)
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    MEJLA77: ne, nejlepsi bylo "je to svezi" hned v nekolika filmech v devadesatkach, kde bylo neco cool :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    existuje soutěž v nošení manželek, má přísně formalizovaná pravidla, koná se v různých zemích a v zemi svého původu, Finsku, je cenou pro vítězný pár tolik piva, kolik žena váží.

    a kdo chce vědět podrobnosti, přečte si je na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Wife-carrying
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Mně se nejvíce líbil amatérský překlad Vertical limit:
    Co to tu děláš za peklo?
    (What the hell are you doing?)
    bylo tam těch perel víc, ale už jsem to viděl strašně dávno, ještě tam bylo něco, že týpek říká holce, že si mysleli s bráchou, že by je mohla odfouknout oba (seděl tuším na barelu benzínu a kouřil a byla tam fráze s blow up, ale celou větu už si přesně nepamatuji.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam