• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HOWKING: U nás používáme označení Pišvejcova konstanta :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Def.: Bulharská konstanta je číslo, kterým musíme vynásobit výsledek, aby vyšel správně.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Ale ono to pude. Viz onen Verlinde. Na entropii úplně toho nejvíc mikrosvěta mu vychází Einsteinův gravitační zákon a co víc, pokud ovlivňuje entropii okolní hmotou, tak mu díky jiné entropii ve voidech vychází správně i rotační křivky galaxií aniž by potřeboval k výpočtu bulharské konstanty jako temnou hmotu, nebo podivně se chovající setrvačnost jako MOND.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    IORETH: Ale i to vysvětlení, že to nejde bude vlastně oním sjednocením. Určí hranice.
    IORETH
    IORETH --- ---
    K současné debatě o stagnaci fyziky bych doporučila skvělou knihu Fyzika v potížích od Leeho Smolina (zmíněného v tom videu níže), kterou napsal v roce 2006.

    V té době měl pocit, že za posledních 20 let se neudál na poli teoretické fyziky žádný převratný objev a že obor jako takový stagnuje. Udělala se spousta práce, ale nestalo se nic, co by vešlo do učebnic. V době, kdy to psal, byly strunové teorie naprostým hegemonem v teoretickém výzkumu:
    - "Dvacet z dvaadvaceti profesorů částicové fyziky, kteří získali doktorát po roce 1981 a mají trvalé místo na některé prestižní fyzikální katedře v USA (Berkeley, Caltech, Harvard, MIT, Princeton, Stanford), se věnovalo teorii strun"
    - "Osm z devíti stipendií poskytnutých McArthurovou nadací pro teroretické fyziky připadlo strunovým teoretikům"

    On se několik let strunovému výzkumu věnoval, pak zakotvil v teorii smyček a jsem ráda, že jsem v tom video slyšela, že stále trvá na tom, že teorie by měla být falzifikovatelná experimentem :-).

    V té knize mimo jiné popisuje pět základních teoretických problémů, k jejichž řešení celý obor tak nějak směřuje. Teorie strun měla ambice vyřešit je všechny najednou, proto byla tak lákavá. O čtyřicet let později je těch pět problémů stále s námi (rok 2024) a nijak jsme se k jejich řešení nepřiblížili. Takže chápu tu frustraci. Jsem ráda, že se tyto debaty v akademických kruzích vedou, protože nějaká změna je nejspíš potřeba a bez debaty k ní nedojde.

    Jako laik klouzající po povrchu mám akorát neurčitou obavu, že místo sjednocení kvantové teorie a obecné relativity přijde nějaký fyzikální Kurt Gödel a vysvětlí, že to nejde :-)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    E2E4: Njn, už dochází seriózní názvy:)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    GUMBA: spinotronika a altermagnetismus zní dost ezo..
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    A zrovna na mě vyskočilo
    Theoretical physicist uncovers how twisting layers of a material can generate mysterious electron-path-deflecting effect
    https://phys.org/news/2024-10-theoretical-physicist-uncovers-layers-material.html
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    NAVARA: tl;dr tl;dr:ee: fyzika stagnuje.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    HOWKING: prchla ze zkorumpovanýho samožernýho akademickýho světa grantů a planých žvástů a my šťastlivci ji můžeme sledovat na jůtůbu. osobně ji miluju.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HOWKING: Nechci to celé opakovat, ale já právě psal, že teoretická fyzika je i něco jiného než jen temná hmota, černé díry, teorie strun apod. V těch heslech, které píšu pod bodem 4 je právě té teoretické (ale samozřejmě i experimentální) fyziky hodně.

    HOWKING: U těch vysokoteplotních supravodičů to trvá dlouho no, ale neřekl bych se, že se na to sere. Možná na kupráty, tam je to asi ve slepé uličce (resp. vývoj je dost zamrzlý), nicméně právě už minimálně 20 let se jedou velmi silně ty různé nekonvenční supravodiče (Fe-based, U-based, ...). Což mi přijde celkem přirozené, když se nedaří přijít na teorii pro kupráty, tak to třeba snáze půjde u jiných druhů.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ty gravitační vlny spíš aplikovaná fyzika. Experimentální byla najít jak by měl vypadat detektor. Teď už je to jen měřící přístroj otvírající další okno do vesmíru.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Já mám naději (a velmi mu fandím), že snad Verlinde bude další Einstein.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Takže stále souhlasím s Sabinou. Teoretická fyzika umírá.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    To měla by být jse myšleno, že na popisu těch jevů by se mělo pracovat i striktně teoreticky. Ale to se moc neděje. Takovým nejmarkantnějším způsobem je vysokoteplotní supravodivost. To se prostě zkouší dát trochu toho, trochu tohohle a ono se to nějak chová, ale proč? Nevíme (a co je hlavní rezignovali jsem na to to chtít vědět) :-(
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    GUMBA: No k té čyřce. To fakt není teoretická fyzika. (ale měla by být). Většina z toho jsou výsledky experimentů (experimentální fyzika) a u velké části se ani pořádně neví jaký je skutečný teoretický základ (pozorujeme to, umíme to i predikovat, ale neumíme to vysvětlit). Takže a i bod 4 je důkaz, že skutečná teoretická fyzika umírá. Od Einsteina se v podstatě skoro nehnula. (i ty gravitační vlny jsou jeho a to co se s nimi děje dnes je zase experimentální fyzika). Prostě teorie všeho chybí.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HOWKING: Dovolím si malou reakci na to video: tahle dosebezahleděnost většiny "teoretických fyziků", astrofyziků, kosmologů, a vědců příbuzných oborů, mě nepřestává fascinovat. "Dvacet let jsme se nepohli ze strunové teorie", ergo, "fyzika umírá". Přesně tak! Akorát že vůbec. Tak pojďme trochu uvést věci na pravou míru, nebo alespoň kousíček tím směrem.
    1) Už samotná představa, že tahle oblast fyziky nějak zásadně tvoří fyziku, je dosti zkreslená. Jde o zhruba 5 % fyziky jako oboru. (Např. podívám-li se na vyšlé články v Phys. Rev. Letters za delší dobu cca 50 let, škatulka "Cosmology, Astrophysics, and Gravitation" má 4143 z celkových 87919 článků, tedy asi 4.7 %). Jistě, je to důležitá a krásná část fyziky, nicméně její veřejný odraz*) je zcela naddimenzovaný skutečnému rozsahu a významu.
    2) Logicky pak ani nemůže být pravda, že fyzika umírá. Naopak, rapidně se rozvíjí, podobně jako jiné obory. Možná, že v této oblasti teoretické fyziky nedošlo k zásadnímu průlomu (i když co je potom objev gravitačních vln a spousta dalších věcí?), v jiných oblastech ale ano, viz dále bod 4.
    3) V první větě jsem použil uvozovky, protože (i vzhledem k výše uvedenému) to vypadá, jako kdyby teoretický fyzik nedělal nic jiného než "Cosmology, Astrophysics, and Gravitation". No v jiných oblastech fyziky jsou také fyzici zabývající se teorií. Nebo jinak: nic jako teoretická fyzika (jako obor) neexistuje.
    4) Těch nových převratných věcí za poslední dvě dekády je opravdu mnoho, uvedu pár (z malé pod-oblasti solid stater physics, ke které mám nejblíže):
    - topologické izolátory - masivní rozvoj po jejich exp. potvrzení r. 2007
    - graphene a další 2D struktury - tam je boom úplně nových jevů na rozhraních (interface physics)
    - exotický magnetismus (skyrmiony, hopfiony, ...)
    - nová třída vysokoteplotních supravodičů (Fe-based)
    - velký rozvoj multiferoik po r. 2000 - k magnetoelektřině přibyla magnetic shape memory a tucet dalších
    - spintronika - když už to vypadalo, že to pomalu usíná, tak loni přišel objev altermagnetismu
    atd atd, a ještě obecněji:
    - neuvěřitelný rozvoj výpočetních metod katalyzovaný nárůstem výpočetního výkonu a strojovým učením
    - velký rozvoj měřících metod, např. lasery: femto -> atto, GHz -> THz spektroskopie, dostupnost mikrovlných zdrojů (DNP u NMR), velký pokrok u el. mikroskopie, atd...



    *)Malý soukromý rant: tohle se bohužel odráží i na tom, jak vnímají různé podobory fyziky nastupující studenti fyzikálních fakult. Vlastně kromě astrofyziky, teoretické fyziky, a možná ještě jaderné fyziky nic dalšího (tj. těch zbylých asi 85 %) neznají. Někteří pak často studují některý z těchto oborů, kde se tolik lidí neuplatní a skončí někde v bance nebo jako programátoři. Trochu škoda.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    NAVARA: Líbí se mi komentář:
    "It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends on his not understanding it."
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    TLDW verze :)

    The author of the video, Sabine Hossenfelder, discusses the state of research in the foundations of physics. She argues that the field is stagnant, with researchers continuing to debate the same irrelevant questions for decades. She cites the example of loop quantum gravity, which she claims is either falsified or not falsifiable, and criticizes the argument that it doesn't have an issue with Lorentz invariance. She also criticizes string theory, which she claims has not been shown to be finite and solve the problems it claims to solve. She concludes by stating that the only two people she can think of who have pushed back against this are Peter Woit and Eric Weinstein, both of whom are trying to sell their own theory of everything.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam