ABDULAH: ale houby perpetummobile... to, že získáme toho tepla cca 2.5x víc, než je na vstupu, není perpetum mobile, protože pochopitelně: tepelný stroj, schopný získávat znovu energii z takto nízkého teplotního gradientu vůbec neexistuje.
Termodynamika je zábavná věda. Ano, jistě, perpetum mobile udělat nejde, ani stroj se 100% účinností.. ale to pořád neznamená, že doma můžeme tím pádem v klidu topit odporovým drátem.
Já používám takovou nevědeckou metaforu: představ si, že abys vyrobil elektřinu z uhlí, a účinnost je jen asi třetina - zbytkem si jen ohřál vzduch. Takže elektřina je jaksi "vyšší" či "čistší" forma energie, intuitivně řečeno - a je snad srozumitelné, že když jí proženeme něčím jiným, než odporovým drátem, tak si to teplo z toho vzduchu můžeme v pohodě vzít zpět :-)
(ale vtipný je, že ze zemního plynu můžeš v kombinovaném cyklu spalovací turbína + pára získat snad až 60% účinnosti... jak je to s elektřinou + tepelným čerpadlem to ponechávám představivosti všech, ale pointa pořád je, termodynamické zákony to neporuší ani tak :-) protože něco jiného jsme ochladili ... takže ne, nakonec TČ jsou fakt o tom, odkud čerpáme to teplo kam, kdybychom měli hypoteticky stroj se 100%, vyrobíme toho tepla pak ještě víc... a metafory selského rozumu se můžou jít zahrabat, zhruba fungují jen díky velmi vzdálené podobnosti parní turbíny a turbíny v tepelného čerpadla.... jde o rámcově stejnou kategorii tepelných strojů, rámcově podobný tepelný gradient)