• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: FoK maj velice dobrou vizualizaci historie

    Hezky tam dali dohromady měření i zprůměrování, tak, že je to zároveň čitelné a zároveň je vidět, že existuje meziroční fluktuace.

    S podobnýma figlema lze vizualizovat budoucnost.
    Kdybys je chtěl poňkouknout, bude to pro ně určitě snazší. S designem vizualizace jim rád pomůžu. Pro mě bude nejtěžší jak naložit s tou selekcí a interpretací modelů, aby to bylo nejen hezký, ale i co nejpřesněji odráželo současné poznání.

    Samotnýmu mě to ve volném čase bude trvat dýl, ale jestli to neudělá někdo jinej, tak to udělám, jen musim víc pochopit ty modely…
    TUHO
    TUHO --- ---
    "Dvě klimatické aktivistky ve věku přes 80 let v pátek kladivem a dlátem poškodily skleněnou vitrínu, v níž je v Britské knihovně v Londýně vystaven jeden ze čtyř originálů Magny Charty. Jeden z nejvýznamnějších dokumentů britské historie zůstal i díky zásahu bezpečnostní služby nepoškozen, menších škod doznala jen vitrína."

    Aktivistické osmdesátnice tloukly kladivem do vitríny Magny Charty - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/dve-klimaticke-aktivistky-poskodily-vitrinu-vystavena-magna-charta.A240510_161419_zahranicni_pitt
    TUHO
    TUHO --- ---
    Neco z historie klimaticky vedy:

    T. C. Chamberlin, Climate Change, and Cosmogony
    James R Fleming

    This paper examines the life and work of T. C. Chamberlin, a prominent glacial geologist who developed an interest in interdisciplinary earth science. His work on the geological agency of the atmosphere informed his understanding of climate change and other terrestrial phenomena and led him to propose a new theory of the formation of the Earth and the solar system.

    Chamberlin's graduate seminar at the University of Chicago in 1896 contained all the themes that informed his research programme over the next three decades. These included the carbon dioxide theory of climate change in its relationship to diastrophism and oceanic circulation, the role of water vapour feedbacks in the climate system, and the relationship between multiple glaciations, the climate system, and the formation of the planet.

    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1355219800000150
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: doporucuju precist cervenou kralovnu, sobecky gen, atd.

    Je to vlastnost vseho ziveho a jinak to byt nemuze.

    Z historie se taky muzeme naucit, ze se lidstvo (celek, ne individua) nikdy k prirode hezky nechovalo, jen nas nebylo tolik, aby to ekosystemy nedokazali vstrebat (nedosahli tipping pointu, i kdyz lokalne nekde ano).

    Navic ten pristup 'zpatky na stromy' v sobe zahrnuje i nevedomi toho co se deje a neschopnost adekvatni reakce, tedy ztratu kontroly, coz samo o sobe uz vypovida o tom, ze to neni sustainable a je to vice o nahode / vnejsich vlivech.

    ...

    Me tohle prijde az zvraceny, ze lidi ve jmenu klimatu, aby zachranili lidstvo to zenou do takovych extremu jako navrat do praveku, kde prumerny vek doziti byl 25. Proc si nedokazou lidi dovodit impact svych myslenek a upinaji se jen na to jak by to bylo hezke?

    Stejny je to s odstranenim bohatstvi, tedy komunismem. Kdyz odebereme z rovnice bohate, nezbyde prostor na investice. Kdyz neni prostor na investice, je veskera prace mene efektivni. Tedy pro dosazeni stejneho vysledku (napr.
    preziti je potreba vyrazne vice prace a materialu - pro zjednoduseni napr. - otevrene ohniste, romanticky pravek a kamna - stredovek)

    Atd.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Do dvaceti let bude v atmosféře stejná hladina oxidu uhličitého jako v době, kdy u nás žili krokodýli — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/do-dvaceti-let-bude-v-atmosfere-stejna-hladina-oxidu-uhliciteho-jako-v-dobe-kdy-u-nas-zili-344168

    Probíhající a prohlubující se změna klimatu má jasnou příčinu – vliv člověka a produkci skleníkových plynů, především vlivem spalování fosilních paliv. Míra nárůstu oxidu uhličitého, jakožto hlavního skleníkového plynu antropogenního původu, je mimořádně rychlá. To vynikne zejména při srovnání s vývojem koncentrace oxidu uhličitého v geologické minulosti.

    Aktuální úroveň množství CO2 se pohybuje kolem 420 ppm, tedy částic oxidu uhličitého na milion částic vzduchu. V následujících desetiletích se ale dá čekat další nárůst – nejpesimističtější scénáře hovoří až o 800 ppm na konci století. Očekávaný nárůst logicky vede k otázce, co to bude znamenat pro klima. A pro člověka. Pomoci si přitom můžeme ohlédnutím do vzdálené historie, kdy na naší planetě byly podobné nebo ještě vyšší koncentrace oxidu uhličitého.

    TUHO
    TUHO --- ---
    K historii ruske klimatologie #Rusko #historie


    Climate science, Russian politics, and the framing of climate change
    Elana Wilson Rowe

    Historical studies have shown how Soviet scientists figured in politics in unexpected ways. However, little research has been done on the interplay between scientific expert knowledge and contemporary Russian policymaking. This article reviews existing research on a question central to understanding Russia's positions on climate change: What is the relationship between expert knowledge and politics in Russia today? We first address the narratives and practices that have emerged around environmental problems and the science–policy interface in Russia and the Soviet Union more generally and then provide a brief overview of Russia's international and domestic climate politics. How climate change has been framed in the Russian media and the role that scientists have played in these framings and in the Russian policymaking process more generally is then examined. Conceptually, this review draws upon scholarly work in Science and Technology Studies and international relations on the politics of scientific reception. WIREs Clim Change 2013, 4:457–465. doi: 10.1002/wcc.235

    https://wires.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/wcc.235
    TUHO
    TUHO --- ---
    Hele a tady bozi summary na historie klimatologie od americkeho historika a fyzika Spencer Wearta. Jak jsme prisli na to, ze se ohriva - a jak jsme si zavreli cestu, k tomu abysme se vyhnuli nebezpecny klimaticky zmene. Tyve dneska to na me nejak dopada... Cistu si tu historii takhle v kontextu, je tak strasne depresivni.

    By the late 1970s global temperatures had begun to rise again. Since the late 1950s some climate scientists had been predicting that an unprecedented global warming would become apparent around the year 2000. Their worries finally caught wide public attention in the summer of 1988, the hottest on record till then. Computer modeler James Hansen made headlines when he told a Congressional hearing and journalists that greenhouse warming was almost certainly underway. And a major international meeting of scientists in Toronto called on governments to undertake active steps to cut greenhouse gas emissions.

    The response was vehement. Corporations and individuals who opposed all government regulation began to spend millions of dollars on lobbying, advertising, and "reports" that mimicked scientific publications, striving to convince the public that there was no problem at all. Environmental groups, less wealthy but more enthusiastic, helped politicize the issue with urgent cries of alarm. The many scientific uncertainties, and the sheer complexity of climate, made room for limitless debate over what actions, if any, governments should take.
    ...

    If every nation met its target, what would they achieve? The science remained stubbornly imprecise, for the global climate system is a tangle of many interacting influences. Scientists did know that without stronger and prolonged efforts we were likely to get a rise to 2.5°C or more. That would be a desperately wounded world, where it would be difficult to sustain a civilization that was anywhere prosperous and peaceful. And we would face a small but real risk of triggering unstoppable heating, to a point where it would be difficult to sustain any civilization at all.

    Future diplomacy would have to press urgently for stronger pledges and see that they were fulfilled. The world’s climate experts explained that we had delayed action for so long that we could now avoid grave harm only if global emissions did not just level off, but began to plunge by the year 2030. The policies set during the decade of the 2020s would determine the state of the planet’s climate for thousands of years to come. Fortunately, the expense of making the necessary changes in our economic and social systems would be far less than the cost of allowing climate change to continue, and would bring numerous other benefits. Ever more people and organizations saw that the work was in their own interest and began to undertake it.


    Introduction - Summary
    https://history.aip.org/climate/summary.htm
    TUHO
    TUHO --- ---
    Sbornik o existencnich rizicich - vystup konference ze Stanfordu. Prispevek tam ma i kral historie klimatologie Paul N. Edwards (na strane 133)

    Is Climate Change Ungovernable?
    Abstract: This paper reviews the potential for catastrophic, civilization-threatening climate change
    within the next 2-3 centuries if climate sensitivity is on the high end of IPCC estimates and the
    thresholds of various tipping points are crossed. I argue that empirical evidence supports a
    substantial likelihood of future climate policy reversals by major emitters, resulting in continuing
    accumulation of greenhouse gases in the atmosphere. On high-end sensitivity estimates, Paris
    Agreement pledges to date are insufficient even if fully implemented. Policy is always reversible,
    and major reversals have already occurred. Climate denialism and misdirection can, and probably
    will, be amplified by artificial intelligence and social media. Finally, the focus on international
    governance mechanisms obscures the many levels of jurisdiction that must be engaged for strong
    climate policy to take effect. The paper concludes that while renewable energy progress presents a
    hopeful note, chances are high that current structu

    Intersections, Reinforcements, Cascades
    Proceedings of the 2023 Stanford Existential Risks Conference

    https://stacks.stanford.edu/file/druid:pn116pv4512/Intersections%2C%20Reinforcements%2C%20Cascades_Proceedings%20of%20the%202023%20Stanford%20Existential%20Risks%20Conference.pdf#page=133
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    J Pecho
    https://www.facebook.com/1678732617/posts/10220280840526021/

    Z dnešného pohľadu existuje približne 60 percentná šanca, že rok 2023 bude prvým rokom histórie s odchýlkou globálnej teploty +1,5 °C. Big deal! [Zdroj: Berkeley Earth]

    FB-IMG-1694721491999
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: tady clanek, ktery zpochybnuje savoryho tvrzeni o regenerativnim farmareni a jde zpet do historie

    Ten years ago, Allan Savory delivered a TED talk that sparked a global craze about healing the climate with ranching. His claims have been exhaustively refuted, but few have engaged the history of the myth.

    Rhodesian Snake Oil: Genesis of the Regenerative Ranching Myth ‧ Unpopular Science ‧ AuthorRise
    https://www.authorrise.org/blogpost/18d58574-d5df-4b60-8328-4ce867182a1b
    TUHO
    TUHO --- ---
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: je to mozne, ze by se revolucionari vyhybali superbohatym? No ale ruzne "lex Schwarzemberg" uz historie taky pozna a to i z nemeckeho prostredi.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Kdyz uz degrowth, tak neprijemne vysoky dane a garantovanou minimalni mzdu. Zadny tisteni penez...

    Problem vsech tehle socialisticky rovnostarskejch konceptu je v tom, ze to sebere lidem motivaci vytvaret v praci pridanou hodnotu, nebo se jakkoliv snazit o zmenu, kdyz ten margin mezi zakladnim vydelkem a tim velkym je vyrazne limitovanej. Dojizdi na tom pravidelne komunismus i vetsina socialistickejch statu, vic prikladu z historie si ani nemuzeme prat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: tahle otázka je složitá. když prostě všichbni dostaneme za úkol snížit svoje osobní emise CO2 na polovinu, tak někteří pak následně asi umřou - protože už nyní ty emise mají hodně nízké... jiným by se nic hrozného nestalo (jedna dovolená ročně místo dvou, apod.)

    Když ale lidstvo _jako celek_ nesníží svoje emise CO2 co já vím, na polovinu... tak umřeme asi všichni, a když ne naše generace, tak další generace ano (a my umřeme s tím, že jsme tomu nedokázali zabránit).

    Takže ono je to fakt složitá otázka, ostatně jako kdykoliv předtím v historii. Věřím, že se s tím lidstvo popere. Terminologii ale budeme potřebovat novou a staré ideologické harampádí by se mělo více odsunout do historie a k popisu těch fází vývoje, kam patří.

    Greta bude řešit podobná dilemata, jako co já vím, papež František (a přitom je ještě tak mladá...). Pravděpodobně levicové hnutí i s jeho rétorikou vyhodnotila jako jediné, které je schopné na stávající situaci civilizace reagovat... a nebo je to u ní rodiná tradice. Těžko říct.
    TUHO
    TUHO --- ---
    A tady celkem vyzivnej 40 strankovej clanek z historie klimatologie...

    Climate modelling is now a mature discipline approaching its fortieth birthday. The need for valid climate forecasts
    has been underlined by the recognition that human activities are now modifying the climate. The complex nature of
    the climate system has resulted in the development of a surprisingly large array of modelling tools. Some are relatively
    simple, such as the earth systems and energy balance models (EBMs), while others are highly sophisticated models
    which challenge the fastest speeds of the most powerful supercomputers. Indeed, this discipline of the latter half of
    the twentieth century is so critically dependent on the availability of a means of undertaking powerful calculations
    that its evolution has matched that of the digital computer. The multi-faceted nature of the climate system demands
    high quality, and global observations and innovative parameterizations through which processes which cannot be
    described or calculated explicitly are captured to the extent deemed necessary. Interestingly, results from extremely
    simple, as well as highly complex and many intermediate model types are drawn upon today for effective formulation
    and evaluation of climate policies. This paper discusses some of the important developments during the first 40 years
    of climate modelling from the first models of the global atmosphere to today’s models, which typically consist of
    integrated multi-component representations of the full climate system. The pressures of policy-relevant questions
    more clearly underline the tension between the need for evaluation against quality data and the unending pressure to
    improve spatial and temporal resolutions of climate models than at any time since the inception of climate modelling.
    Copyright © 2001 Royal Meteorological Society.

    http://www.pik-potsdam.de/~stefan/Lectures/modellierung/mcguffie+henderson-s-01.pdf
    TUHO
    TUHO --- ---
    Pekne oldschool rozcestnik na tema historie klimatickych modelu

    Atmospheric General Circulation Modeling: A Participatory History
    http://pne.people.si.umich.edu/sloan/mainpage.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Britská vláda má tak pouze dvě možnosti, jak protesty zastavit: buď zavede drakoničtější postihy, nebo začne zavádět skutečná opatření na ochranu klimatu. Zvolila si první možnost, a dělá tak z protestujících de facto politické vězně.

    Podobně v Egyptě, který je hostitelem letošní konference COP27, hrozí uvěznění všem demonstrantům, kteří se budou pohybovat mimo vymezené protestní zóny (což už se začíná dít).

    ...

    Aktivisté už léta vědí, že začne docházet k masivnímu zatýkání, že vězení bude pravděpodobně nutné, možná i s dlouhými tresty – vyloučit ostatně nelze ani možnost smrti (včetně sebeupálení). Aktivisté jsou přesvědčeni, že nakonec zvítězí, i kdyby jen proto, že věda je na jejich straně. Ale historie ukázala, že vlády mají tendenci mlžit a popírat nutnost adekvátní odpovědi až do chvíle, kdy to společnost už nedovolí. Tak tomu bylo v případě sufražetek, apartheidu v Jihoafrické republice nebo i změn v listopadu 1989.

    ...

    Nebudou to vlády, kdo nakonec provede potřebné změny, ale ti, kdo je dnes požadují. Otázkou tak může být, v jakém okamžiku se k těmto aktivistům připojit. Kolik našich přátel, kolegů, spoluobčanů a dětí necháme raději poslat do vězení nebo podlehnout dopadům klimatické krize, než toho budeme mít konečně dost?

    Bohužel to vypadá, že než budeme požadovat skutečnou změnu, bude muset přijít ještě mnoho politických vězňů a mnoho lidí, kteří zemřou v důsledku katastrofických klimatických událostí. Ale jako v každé revoluční době, změna přichází, ať už se to mocným líbí, nebo ne.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Uz to ctu a vypada to slusne. Miluju tyhle "dlouhy vylety" do historie ruznejch pojmu a vednich disciplin :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: funguje nějakej roční cyklus, v rámci kterýho sezonní přebytky zavaříš, resp. nasušíš (či v našich podmínkách spíš vyudíš, ale zase díky GO se hranice středomořských sušených rajčat a pršutu možná posune i k nám...).

    ve skutečnosti nemá smysl vymýšlet kraviny, tradiční česká vesnice funguje ve slušným rozmezí nadmořských výšek a když vynecháme problém sráže a sucha, tak samotný 2 stupně navíc můžou znamenat, že prostě v 500 metrech bude jako dřív v Polabí (a Polabí se přesune někam do Panonie). takže zrovna v podmínkách ČR by survival neměl být drama, krajina se změní oproti tradičnímu vzhledu, ale Kazachstán z toho pořád ještě nebude (spíš možná vysušený Balkán, ale tam lidi žijou).

    Nicméně čerpat všechny živiny jen z veganské stravy je v podmínkách mírného pásma s dlouhou zimou řehole. Jednoduše když nemáš k dispozici dost energie pro obdělávání (přebytky produkce pro hospodářská zvířata, traktor...), tak se ti vyplní okopávání brambor (ty jsou virální hlavně díky tomu, že produkt, tzn. brambora, se velmi snadno dokáže dál rozmnožit i z odpadu při konzumaci,tzn. ze šlupek, a stačí relativně malá rozloha půdy, pěstovalo se to i v chudých hornatých oblastech, apod.) a hlavně se ti vyplatí pastevectví. Zkrátka ovčí punk, bé bé (cituju stejnojmenou kapelu).

    Ovce se hodně množí, když dostanou šanci takže uspokojit poptávku wannabe survival pastevců by trvalo tak jednu, dvě sezony, ale v zásadě by se rozložená civilizace změnila během dvou let na něco podobného blízkému východu. Stáda ovcí a koz jsou výrazně méně náročnější, než třeba krávy a hlavně na rozdíl od jakého DIY zemědělčení shromažduješ energetické přebytky z vegetace z daleko větší plochy, než jsi schopná obhospodařit třeba i s malým malotraktorem (třeba solárním, kdo ví, ale v našich podmínkách by zemědělscí stejně asi revertli spíš k dřevoplynu...bez pohoných hmot pro lesní stroje by dřeva náhle byl lokální přebytek, už za jednu-dvě sezony, klidně jen kalamitního, souvisejícího se suchem)

    Pastevectví je solidní zdroj masa a ovčích sýrů a celá ta tradice slovansko-valašského osídlení Karpat je jeden velký survival po dobu stovek let... akorát v postapu to budeš mít usnadněné abundancí kovů, které půjde "těžit" z rozpadající se civilizace ještě stovky let, asi jako v době úpadku Říma byla všude abundance kamení a mramoru a lidi si stavěli domy z rozebraných paláců :-) Co se změní, bude počet lidí, kteří přímo budou pracovat v primárním sektoru, tedy rukama na záhonu nebo na poli.

    Lov je obecně v postapu přecenován - na rozdíl od systematického pastevectví je schopen uživit výrazně nižší populaci. Ale nějaký mix pastavectví s tradiční vesnicí, kde máš slepce, králíky, již zminované brambory, letní přebytky ovoce a lesních plodů, které musíš nějak zpracovat aby vydržely zbytek roku... to všechno je vyzkoušené a fungovalo to, ve skutečnosti první postapo bylo, když lidem začala hospodářská zvířata čím dál masivně rekvírovat armáda... a tehdy fakt mohlo ohrozit schopnost zemědělské produkce nějakého regionu a uvrhnout ho do chudoby...

    Postapo ekosystém bude zahrnovat i změnu chování. Žijeme v éře, která staví na odiv bohatství, luxus a blahobyt, ale instinkty řady kultur jsou spíš tvářit se navenek chudě a bez přebytků, kvůli kterým by stálo za to danou oblast ovládat. Takže ve tvém postapo survivalu bude prvním instinktem si zemědělské přebytky dobře schovat do nějakého sklípku a nevystavovat je všem na odiv a sdílet/směnovat je pouze s prověřenými sousedy.

    Agrární společnosti nicméně v průběhu dalších generací budou mít sklon k teritoriálnímu a agresivnímu chování a vzájemnému nepřátelství, takže i když první přežití po kritické jedné až dvou sezonách může být reálné, nikde není zajištěno, že se historie nebude opakovat a ti co přežijí, vytvoří nějaké osvícené mírumilovné společenství.

    Obecně třeba naše země na tom z hlediska hustoty obyvatelstva na km^2 není nijak katastrofálně a jsou rozvojové země, které jsou na tom hůř, jsou závislé na importu potravin, ale ten se může zhroutit, jak ukazuje např. válka na Ukrajině (nebo za 2.světové hladomor v Bengálsku, apod.). Mírný pás s posunem teplot v jednotkách stupnů pořád nabízí hotové stabilní ekosystémy, které cca při stejné nadmořské výšce odpovídají přesunu o stovky kilometrů na jih a má řešení pro velké rozpětí celoročních srážek. I ve stepi se pořád dá žít, jen v poušti ne. Naše pole jsou "umělé stepi", kdybychom je s velkým úsilím neudržovali, vše zaroste lesem, který moc zdrojů potravin nenabízí, relativně low-tech způsob jak zastavit zalesnění by byly pastviny...

    Myslím, že ústup od velkých rozloh polí by sám o sobě krajinu ochladil a přispěl k udržení vody po srážkách. Nahrazení polí pastvinami by změnilo albedo (zelená je světlejší, než hnědé oraniště, i když žluté strniště na tom není špatně). Nahrazení polí pastvinama je obecně realistický scénář, ale spíš se bude týkat mín kvalitní půdy. Pořád mi přijde, že nepřijde žádný úplný a náhlý kolaps - zatím pořád se venkov pořád vylidnuje a pořádný masový exodus z měst zpět na venkov ani ještě nezačal.... a pokud probíhá, tak ne směrem k postapo survival hospodaření, ale spíš k tradičním formám. Třeba brácha začal na chalupě včelařit a tak...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam